Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: intinzator lant distributie O2 1.8 TSI  (Citit de 10371 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: intinzator lant distributie O2 1.8 TSI
« Răspuns #7 : August 18, 2012, 09:19:16 p.m. »
PoRo ar fi meritat sa-ti dea cei 10%, erai indreptatit. Suma nu era neglijabila, iar totalul este electrizant !

Acum ramane sa te bucuri de ea in continuare cat mai mult...dupa asa eveniment.
Daca te incalzeste cu ceva, coleg de rampa saptamana asta ti-a fost o masina cu numa 300km la bord care deja avea ceva probleme in garantie (si nu e o intamplare, s-au inmultit cazurile de masini noi cu probleme din primele zile :( )
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline arhimede

  • Doar inscris
  • Joined: Iun 2009
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 18
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 FL 1.8 TSI
Re: intinzator lant distributie O2 1.8 TSI
« Răspuns #6 : August 18, 2012, 09:14:21 p.m. »
Probabil as fi obtinut numai reparatia intinzatorului pe gratis , adica 10% din total .
Am preferat sa platesc , si asa Ponta deconteaza ...
« Ultima Modificare: August 18, 2012, 09:22:00 p.m. de M i c u t z u »
Octavia 2 FL 1.8 TSI rosu brunello

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: intinzator lant distributie O2 1.8 TSI
« Răspuns #5 : August 18, 2012, 09:09:35 p.m. »
O2 FL 1.8 TSI , din august 2009
km: 85,000

S-a aprins becul galben de motor .  Din pacate, am ajuns la service numai dupa 250 de km de mers asa. Deja incepea sa trepideze la ralanti.

Problema: intinzatorul lantului de distributie stricat. S-a schimbat , intins lantul inapoi. Din pacate, pentru ca am circulat cu el asa defect, s-au ciocnit supapele de ceva, habar n-am :-) Si nu mai mergea deloc un cilindru.

Reparatia 2: desfacut tot motorul, schimbat garnitura de chiulasa, + 8 supape, +  8 alte chestii legate de supape , etc etc.

Cost: 6.000 lei ( nu mai e masina in garantie )
Timp: 2 saptamini in service.
Locatie: reprezentanta Skoda Oradea, la "dr" :-) Laci. Se pare ca e singurul de prin zona care e in stare sa  desfaca si sa puna inapoi un motor TSI.

Deci , aviz celor care au motoare 1.8 TSI. Acel intinzator nu e o piesa perfecta. Intre timp Skoda l-a reproiectat, mie mi-au pus modelul nou. O piesa banala de 200 de lei a cauzat tot balamucul asta.

Ti-am studiat si eu masina eviscerata, brunello parca ii zice culorii :)

S-au deplaneizat supapele, acum eu m-am intrebat cum de nu ai solicitat Kulanz cand problema cu intinzatorul acela este deja cunoscuta la fabrica...Da, Laci ii cel mai bun la ei, numa el umbla la masina mea... ;)
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline arhimede

  • Doar inscris
  • Joined: Iun 2009
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 18
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 FL 1.8 TSI
Re: intinzator lant distributie O2 1.8 TSI
« Răspuns #4 : August 18, 2012, 12:53:00 a.m. »
Intrebare: cand s-a aprins martorul in bord, a mai avut si alte simptome?
Invataminte: a nu se merge cu masina cand zice chiar ea ca vrea la doctor!

Da, cu 2 zile inainte de aprinderea becului galben , a inceput sa intrerupa acceleratia.
Calcat pedala, accelera, facea o pauza de o secunda doua in acceleratie, pe urma era normal.

Cu o zi inainte, a pilpit putin becul galben, s-a stins in citeva secunde.

Asta cu  recomandarea schimbarii distributiei, nu cred ca o sa o faca Skoda. E cam multa manopera implicata, mai ales ca de vreo 2 ani sau asa ceva,  au toate garantie 4 ani :-)

Dar as recomanda tuturor ca  inainte de a iesi din garantie sa faca un test de motor complet,

Costul schimbarii intinzatorului este 200 lei piesa + 450 manopera, dar dureaza cel putin 6 ore, si in plus nu sunt multi mecanici calificati care sa o faca. Munca foarte migaloasa.
Asa, ca , noah, cum o fi norocu :-)
Octavia 2 FL 1.8 TSI rosu brunello

Offline Iulian M

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Mesaje postate: 2771
  • Karma: +0/-0
Re: intinzator lant distributie O2 1.8 TSI
« Răspuns #3 : August 18, 2012, 12:44:16 a.m. »
Pentru TSI ar ca trebui reprezentantele din Romania sa recomande schimbul de distributie la 4 ani sau 60.000Km :)

E mai grav decat cu o banala curea.

Offline pingoMan

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Sep 2011
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 189
  • Karma: +0/-0
  • As vrea un GTR! :D
  • Auto: O2 RS TSI 2011
Re: intinzator lant distributie O2 1.8 TSI
« Răspuns #2 : August 18, 2012, 12:40:08 a.m. »
Salutare!

Sincer imi pare rau de ce ai patit, dar multumim de impartasirea experientei!
Intrebare: cand s-a aprins martorul in bord, a mai avut si alte simptome?
Invataminte: a nu se merge cu masina cand zice chiar ea ca vrea la doctor!
Drumuri bune in continuare si speram fara alte probleme!
Sa vedem ce mai iese...si ce merita! :D

Offline arhimede

  • Doar inscris
  • Joined: Iun 2009
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 18
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 FL 1.8 TSI
intinzator lant distributie O2 1.8 TSI
« Răspuns #1 : August 18, 2012, 12:23:00 a.m. »
O2 FL 1.8 TSI , din august 2009
km: 85,000

S-a aprins becul galben de motor .  Din pacate, am ajuns la service numai dupa 250 de km de mers asa. Deja incepea sa trepideze la ralanti.

Problema: intinzatorul lantului de distributie stricat. S-a schimbat , intins lantul inapoi. Din pacate, pentru ca am circulat cu el asa defect, s-au ciocnit supapele de ceva, habar n-am :-) Si nu mai mergea deloc un cilindru.

Reparatia 2: desfacut tot motorul, schimbat garnitura de chiulasa, + 8 supape, +  8 alte chestii legate de supape , etc etc.

Cost: 6.000 lei ( nu mai e masina in garantie )
Timp: 2 saptamini in service.
Locatie: reprezentanta Skoda Oradea, la "dr" :-) Laci. Se pare ca e singurul de prin zona care e in stare sa  desfaca si sa puna inapoi un motor TSI.

Deci , aviz celor care au motoare 1.8 TSI. Acel intinzator nu e o piesa perfecta. Intre timp Skoda l-a reproiectat, mie mi-au pus modelul nou. O piesa banala de 200 de lei a cauzat tot balamucul asta.


Octavia 2 FL 1.8 TSI rosu brunello

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Azi la 09:12:57 p.m.]


Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby
[Azi la 10:41:53 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 [26] 27 28
29 30