Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Decizie alegere motorizare Superb - tare indecis! :) 4x4 vs CP :)  (Citit de 26946 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline satlantis

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2008
  • Locaţia: constanta
  • Mesaje postate: 1033
  • Karma: +0/-0
  • Auto: yeti 1.4 tsi
Re: Decizie alegere motorizare Superb - tare indecis! :) 4x4 vs CP :)
« Răspuns #35 : Septembrie 23, 2012, 05:52:20 p.m. »
 >:) ... dar eu nu am 4x4 ... :042:
1.4 tsi... de la 1.8T

Offline liv_sibiu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Dec 2007
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 3014
  • Karma: +14/-3
  • Auto: 1,9 TDI PD , 77 kW ,
Re: Decizie alegere motorizare Superb - tare indecis! :) 4x4 vs CP :)
« Răspuns #34 : Septembrie 23, 2012, 05:10:09 p.m. »
Alegerea e simpla....cai se mai pot pune, dar 4x4 niciodata . dpmdv. Eu nu inteleg de ce au au scos de la vanzare O2 4x4 DSG :(
Pentru ca au scos Yeti
Skoda Octavia II Trend , 1,9 TDI / BXE -105 CP/250 Nm , CV manuala , PDG , tempomat , s.a.

Offline james kilowatt

  • Expert
  • ***
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: Europa
  • Mesaje postate: 2785
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Mazda CX30 SkyX AT AWD
Re: Decizie alegere motorizare Superb - tare indecis! :) 4x4 vs CP :)
« Răspuns #33 : Septembrie 22, 2012, 06:31:58 p.m. »
Singurul dispozitiv care poate "asigura siguranta" in orice situatie e cel aflat intre scaun si volan :)  Restul sunt povesti de marketing.


@PCR
Depinde de cum privesti.... pentru unii awd-ul e un dispozitiv pe care vrei nu vrei il cari cu tine, chiar si atunci cand n-ai nevoie de el (aka in 99.9% din timp). In general lumea nu cumpara Superb ca sa faca offroad sau lucrari agricole cu ele ca aia din clipulete.
Mazda CX-30 Rosie 2020
Skoda Superb 1.8 TSI 2010 - in Ilfov

Offline Mach3

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Ian 2011
  • Locaţia: Salonta
  • Mesaje postate: 120
  • Karma: +0/-0
  • Aim for higher grounds...
  • Auto: Octavia 1.9 TDI
Re: Decizie alegere motorizare Superb - tare indecis! :) 4x4 vs CP :)
« Răspuns #32 : Septembrie 22, 2012, 12:24:57 p.m. »
Votez si eu cu 4x4, siguranta sporita in orice situatie.
Processing...

Offline PCR

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Sep 2008
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 175
  • Karma: +0/-0
Re: Decizie alegere motorizare Superb - tare indecis! :) 4x4 vs CP :)
« Răspuns #31 : Septembrie 22, 2012, 10:26:36 a.m. »
Alegerea e simpla....cai se mai pot pune, dar 4x4 niciodata . dpmdv. Eu nu inteleg de ce au au scos de la vanzare O2 4x4 DSG :(
Opel Insignia Sports Tourer MY2010 2.0 CDTI 160 CP AT6
EX:O 2 combi , 2006,  4x4 1.9 TDI PD 105 CP, BKC ,optic RS, Pegasus 17", folie spate 20% SUNTEK, folie fata 70% LLUMAR, tempomat, PDG

Offline victor77

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Feb 2010
  • Locaţia: 47.533313,25.545187
  • Mesaje postate: 160
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Superb 2.0 TDI 170HP
Re: Decizie alegere motorizare Superb - tare indecis! :) 4x4 vs CP :)
« Răspuns #30 : Septembrie 21, 2012, 02:21:40 p.m. »
Victor, din cate stiu eu combinatia DSG-4x4-170CP nu este posibila, cel putin in RO.


Intr-adevar, 4x4, dsg si 170 cai nu e disponibila la Superb dar e disponibila la Passat. Oricum, eu as fi ales 4x4 si dsg urmand a face o resoftare pentru a avea cei 170 de cai dar asa cum am mai spus in momentul in care am lansat comanda timpul de asteptare pentru 4x4 si dsg la Superb era foarte mare.
Skoda Superb 2.0 TDI 125 KW 4x4  Ex: VW Golf IV 1.9 TDI ALH
Intotdeauna exista o prima data

Offline liv_sibiu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Dec 2007
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 3014
  • Karma: +14/-3
  • Auto: 1,9 TDI PD , 77 kW ,
Re: Decizie alegere motorizare Superb - tare indecis! :) 4x4 vs CP :)
« Răspuns #29 : Septembrie 21, 2012, 01:46:48 p.m. »
Daca sunt posibilitati si sunt, atunci eu recomand prima varianta.
Skoda Octavia II Trend , 1,9 TDI / BXE -105 CP/250 Nm , CV manuala , PDG , tempomat , s.a.

Offline radioman

  • Expert
  • ***
  • Joined: Mai 2008
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 966
  • Karma: +0/-0
  • Unii se nasc ca un 'original' si mor ca o "copie"
    • Radio Romania Constanta
  • Auto: Octavia 3 /2.0 TDI/150 CP
Re: Decizie alegere motorizare Superb - tare indecis! :) 4x4 vs CP :)
« Răspuns #28 : Septembrie 21, 2012, 01:31:22 p.m. »
Mie unuia imi place tare mult Superb-ul, iar daca ar fi si alb,as fi mai mult decat multumit. Stiu ca este greu sa faci abstractie de motorizarea pe care o are in acest clip, dar comportartamentul 4X4 este un evident punct forte, nu discut de alte considerente :

Test Škoda Superb 3.6 FSI V6 4x4

Dupa minutul 3 devine minunata plimbarea pe zapada ... ;)
Skoda Octavia 3 Style /2.0 TDI /2017; VW Polo 2019

Offline manatolii

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mar 2012
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 149
  • Karma: +0/-0
  • Membru SK
  • Auto: Octavia 1U 1.6
Re: Decizie alegere motorizare Superb - tare indecis! :) 4x4 vs CP :)
« Răspuns #27 : Septembrie 21, 2012, 11:57:24 a.m. »
Superbul este o masina foarte lunga dupa parerea mea, este cat un A6 .
Si cu siguranta 4x4 este un avantaj pentru o asa masina mare si in general vorbim despre urcari pe ghiata, zapada.. Insa trebuie sa te gandesti ca intretinerea este mai mare, consumul este mai mare, este un agregat mai complicat si asta necesita atentia sporita fata de un 2x4 si so mai zic si pe asta; superbul inaltat este ca un haiduc frumos calare pe o martoaga, parca nu i se potriveste garda aia prea inalta, distanta mare dintre roata si aripa arata ciudat, masina ete una eleganta mai cu prestanta, octavi mai merge fiind o masina mai clasa medie.
Tu alegi, banii tai.

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Decizie alegere motorizare Superb - tare indecis! :) 4x4 vs CP :)
« Răspuns #26 : Septembrie 21, 2012, 08:33:30 a.m. »
Sigur a simtit miros patrunzator de varza acra dupa omorul asta spontan in zapada...
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline bmarianr

  • Junior
  • *
  • Joined: Iun 2012
  • Locaţia: Brasov
  • Mesaje postate: 21
  • Karma: +0/-0
  • fast forward
  • Auto: O2 2TDI 4x4 BMM
Re: Decizie alegere motorizare Superb - tare indecis! :) 4x4 vs CP :)
« Răspuns #25 : Septembrie 20, 2012, 11:29:38 p.m. »
eu sunt pentru 4x4

daca se poate pune si pe superb pachetul de drumuri grele deja devine mai interesant 4x4 ... macar pentru un mic winter fun

mi-a folosit pana acum 4x4 cand a trebuit sa urc o panta destul de serioasa, cu pietris si nisip,
undeva in zona bran ca sa ajung la o cabana, o situatie care poate aparea destul de frecvent

anterior mai urcasem cu un logan, cu emotii mari, lansat, turat, zburau pietre, se misca puntea fata in toate directiile, cu skoda am urcat de parca era asfalt

eu nu am masina decat de 4 luni, nu am apucat sa vad cum este pe zapada, permite-ti-mi insa sa ma indoiesc ca va avea probleme in zapada

Skoda Octavia 4x4


2008 O2 Combi 4x4 2TDI BMM PDG

Offline Mihai9

  • Junior
  • *
  • Joined: Ian 2012
  • Locaţia: Pitesti
  • Mesaje postate: 81
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Superb 2.0 TDI - DSG
Re: Decizie alegere motorizare Superb - tare indecis! :) 4x4 vs CP :)
« Răspuns #24 : Septembrie 20, 2012, 10:51:18 p.m. »
si mie mi s'a intamplat iarna asta sa raman suspendat de 2 ori.. (pt ca e joasa..).. m'a mancat undeva sa "fac partie" prin parcare cu Superbu'.. deh..
Cat despre ce s'a discutat anterior cu privire la drumurile neasfaltate.. am ajuns cam peste tot.., am mers pe drumuri forestiere.. unde deabia vedeai suvuri si tractoare.. singurul dezavantaj a fost ca am mai atins cu pragul din stanga de vreo 2 - 3 ori.. * Exact ce s'a spus mai devreme.. nu te astepta ca un 4x4 sa faca fata tuturor conditiilor de drum.. iti dau un exemplu banal.. iarna asta cand am ramas suspendat, un nene cu Mitsubishi de teren 4x4 in incercarea de a ma trage' pe mine.. a ramas si el impotmolit.. noroc ca s'a inventat troliul..  B-)
Depinde foarte mult, la fel cum au spus si colegii, de drumurile care le fregventezi.. banuiesc ca de obicei mergi pe asflat.. iernile trecute ai avut probleme cu avensisu'.. ai ramas pe undeva?

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Decizie alegere motorizare Superb - tare indecis! :) 4x4 vs CP :)
« Răspuns #23 : Septembrie 20, 2012, 08:31:20 p.m. »
Este corect, garda la sol conteaza.
Eu nu as generaliza pt toate modelele de la Skoda, cele cu garda la sol mai mare au un atu important, lucru probat de mine atat pe zapada, nisip cat si in noroi ;)
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline Cristi 71

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Mesaje postate: 598
  • Karma: +0/-0
  • Cont sters
Re: Decizie alegere motorizare Superb - tare indecis! :) 4x4 vs CP :)
« Răspuns #22 : Septembrie 20, 2012, 08:05:00 p.m. »
in afara asfaltului, unde clar se face diferenta intre cele doua tractiuni.
Nu-i nici o diferenta, pentru ca ambele sunt la fel de proaste in afara asfaltului (si orice alt autoturism similar). Orice Logan da clasa unui Superb in afara asfaltului sau pe zapada un pic mai mare, datorita garzii la sol. De lucrul asta m-am convins personal asta-iarna cand am fost nevoit sa merg pana la Bucuresti cu un Logan care avea si cauciucuri ieftine pe deasupra, dar care nu ramanea suspendat cu burta pe zapada precum "superbul" meu Superb cu anvelope super OK pentru mersul pe zapada batatorita, dar nu si pentru zapada afanata de 20 cm unde troaca de Logan mergea fara probleme. Cui ii poate trece prin cap sa cumpere un Superb 4x4 cu gandul ca se va putea deplasa in afara asfaltului? Credeti ca este ARO? Tractiunea 4x4 la Skoda este pentru abordarea mai in forta a curbelor pe asfalt uscat, nu pentru mers pe coclauri si nici prin zapada ca e limuzina, nu masina de teren. Astazi am virat scurt intr-un sens giratoriu mai stramt, in oras, cu vreo 55-60 km/h fara sa calc deloc frana si am simtit cum fuge de spate intra ESP. Poate daca aveam si tractiune spate, nu mai intra ESP-ul. In rest, nu vad utililitatea tractiunii "integrale" la Skoda.

Offline DragosM

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2012
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 764
  • Karma: +0/-0
  • B-41-TSN
  • Auto: Octavia Tour II 1.4
Re: Decizie alegere motorizare Superb - tare indecis! :) 4x4 vs CP :)
« Răspuns #21 : Septembrie 20, 2012, 07:58:09 p.m. »
Eu vad asa situatia:
 
Daca vrea viteza clat 170cp
Si daca vreau confort siguranta 4X4 140cp
 
Eu am condus un superb 4X4 140cp si sincer para o masina lenesa si porneste greu dar odata plecata sta bine pe drum. Am facut un test drive si cine a venit cu mine a permis sa fac orice cu masina respectiva. Chiar este o masina eleganta si cu 4X4 te ajuta sa fii si tu elegant iarna fara sa dai la lopata sau sa pui lanturile. Chiar am incercat sa fac un mic Drift cu ESP off si nu a vrut deloc chiar ajuta mult 4X4 :))
 
Daca isi doreste viteza clar 170cp
 
Dar eu as prefera 4X4 140cp si dupa un timp un resolft la 170cp si gata incepe joaca
Skoda Octavia Tour II 1.4MPI 80cp
Kia Rio 1.5crdi 110cp 235Nm

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 26, 2026, 09:12:57 p.m.]


Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby
[Iunie 26, 2026, 10:41:53 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 [28]
29 30