Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: My car / OCTAVIA II FL 2.0 TDI 140CP  (Citit de 11165 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline DragosM

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2012
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 764
  • Karma: +0/-0
  • B-41-TSN
  • Auto: Octavia Tour II 1.4
Re: My car / OCTAVIA II FL 2.0 TDI 140CP
« Răspuns #13 : Iunie 25, 2013, 11:38:59 p.m. »
Am ajuns la 23.000 KM !

Multi inainte! ;)



Eu am ajuns la 17.000km :)
Skoda Octavia Tour II 1.4MPI 80cp
Kia Rio 1.5crdi 110cp 235Nm

Offline ff_2004_06

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 2281
  • Karma: +0/-0
  • ...
  • Auto: Fosta: O2 DSG 1.9 TDI
Re: My car / OCTAVIA II FL 2.0 TDI 140CP
« Răspuns #12 : Iunie 25, 2013, 05:11:30 p.m. »
Din ciclul...
Am ajuns la 23.000 KM !
...
Multi inainte! :)

...

Contra:
-Geamul din dreapta nu se mai inchide la automat (mi s-a spus ca probabil e murdar mecanismul) si e foarte enervant ca nu pot sa inchid din telecomanda
...
-Din cand in cand mi se mai aprinde martorul de BEC ARS dar se stinge singur... n-am identificat vreun bec cu probleme
...
- Ai incercat sa il "re-programezi" (dus pana sus si apoi tinut inca 5 secunde pe comanda de ridicat)?
- Am patit si eu, foarte probabil ti se va intampla din ce in ce mai des si atunci il vei identifica. Mie mi-a scris si care era becul ars.
Ex: 2008 O2 1.9 TDI DSG6

Offline Limit

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Slatina
  • Mesaje postate: 959
  • Karma: +0/-0
  • I like to drive
  • Auto: O2FL, 2.0TDI 175cp
Re: My car / OCTAVIA II FL 2.0 TDI 140CP
« Răspuns #11 : Iunie 25, 2013, 05:03:50 p.m. »
La mine nu barnaie ornamentul dar baraie boxa spate


Nu am avut astfel de probleme la geamuri pana acum. Am masina de 2 ani si 40 k km


Daca se apinde iconita de bec ars trebuie sa iti spuna pe bord si unde este ars. La mine a fost contact slabit la DRL dreapta si se mai aprindea cateodata. L-am impins mai bine si nu a mai facut.


Daca apesi mai tare pe pedala se duce incet incet pana la fund dar cred ca ai talpa foarte grea :))


Mai mult nu o sa prinzi cu masina. Din fabrica vine cu 211, ca e afisat 220 nu e viteza reala. Testeaza cu GPS, o sa dea o eroare de 6-7 kmh. Daca vrei sa prinzi mai mult dute pe A3 noaptea dar dupa ce dai o tura sa nu fie radar. Dar nu garantez ca o sa prinzi mai mult. SI asa si ai depasit valoarea de fabrica :040:
Dimsport soft 175 cp

Offline Memphis CZC

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Oct 2012
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 284
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris de ceva timp
  • Auto: Octavia RS 2.0 TFSI
Re: My car / OCTAVIA II FL 2.0 TDI 140CP
« Răspuns #10 : Iunie 25, 2013, 04:22:39 p.m. »
autonomie de 10 km...cam nasol :) 

Offline OCR

  • Junior
  • *
  • Joined: Iul 2012
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 20
  • Karma: +0/-0
  • TDI power RULZ
  • Auto: OctaviaII FL 2.0 TDI
Re: My car / OCTAVIA II FL 2.0 TDI 140CP
« Răspuns #9 : Iunie 25, 2013, 04:17:12 p.m. »
Din ciclul...
Am ajuns la ~13.000KM !

Am ajuns la 23.000 KM !

Pareri:

Pro:
-Mi-a scazut considerabil consumul urban ( acum am o medie de 6.5L/KM ) si nu am schimbat stilul de condus
-Am observat ca AC-ul nu influenteaza cu nimic consumul la drum lung (Cruise Control la 139 Km/h instant 4,9L/KM pornit/oprit AC de multe ori nici o schimbare la consum)

Contra:
-Geamul din dreapta nu se mai inchide la automat (mi s-a spus ca probabil e murdar mecanismul) si e foarte enervant ca nu pot sa inchid din telecomanda
-A inceput sa "bazaie" ornametul de pe usa fata sofer, la muzica si conform unei discutii de la penultima intalnire Skoda, am inteles ca asa fac toate
-Din cand in cand mi se mai aprinde martorul de BEC ARS dar se stinge singur... n-am identificat vreun bec cu probleme

Alte Mentiuni:
-Nu am reusit inca sa testez viteza maxima  8-| am ajuns la 220km/h de mai multe ori si a trebui sa franez  :046:
-Am observat stand la semafoare ca mi se duce usor usor pedala de frana in jos... oare e un FEATURE sau un BUG ??? Nu consider ca afecteaza franarea efectiva in vreun fel dar mi se pare ciudat. Eram obisnuit cand apas pe pedala de unde ramane tare sa nu se duca mai jos...

 
Skoda Octavia II Facelift, 2.0 TDI, 140 HP

Offline ff_2004_06

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 2281
  • Karma: +0/-0
  • ...
  • Auto: Fosta: O2 DSG 1.9 TDI
Re: My car / OCTAVIA II FL 2.0 TDI 140CP
« Răspuns #8 : Noiembrie 02, 2012, 06:18:23 p.m. »
OCR, mersi de detalii.
Legat de spalatoarele de faruri, daca sunt reglate corect nu mai ramane decat sa te obisnuiesti sa speli parbrizul in momente cand nu risti sa speli si pe altcineva o data cu ele din pacate. Eu nu am reusit inca sa deranjez pe nimeni in felul asta.
Ex: 2008 O2 1.9 TDI DSG6

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: My car / OCTAVIA II FL 2.0 TDI 140CP
« Răspuns #7 : Noiembrie 02, 2012, 05:56:44 p.m. »
Si pentru mine trapa electrica a fost intai ceva ce-mi placea, dar mai nou o consider mai mult decat o fita.
Nu sunt fumator, in rest ma bucur de ce ofera in restul de situatii.
Nu e o impresie, deja conduc a doua Skoda Octavia cu trapa....
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline OCR

  • Junior
  • *
  • Joined: Iul 2012
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 20
  • Karma: +0/-0
  • TDI power RULZ
  • Auto: OctaviaII FL 2.0 TDI
Re: My car / OCTAVIA II FL 2.0 TDI 140CP
« Răspuns #6 : Noiembrie 02, 2012, 05:44:32 p.m. »
@ff_2004_06 Sunt mai multe motive pentru care am spus "geniala":
Mie imi place foarte mult pentru ca imi ofera un unghi foarte bun la semafoare, un plus de lumina, o cale de aerisire fara vajaieli in mers (la viteze mici, normal!) si nici nu sunt deranjat la semafoare unde vin cu negriciori cu "da si mie mancatzash" si in plus, din pacate, sunt si fumator.

Probabil ca unghiul pe care il am la semafor e dat si  de inaltimea mea dar sunt bucuros ca de cele mai multe ori am scapat de "lungit gatul" dupa semafoare, deci si inchisa si deschisa am doar motive de lauda (pana cand oi avea vreo belea cu ea...)

Cat despre spalatorul de faruri, da am cerut sa fie reglat si a si fost. Dar raman niste mici probleme:
1) Faptul ca pleaca la prima spalare de parbriz dupa pornirea motorului si asta nu pot sa o evit decat oprind farurile mi se pare penibil !
2) Desi ele sunt (dupa spusele celor de la PBA) reglate corect, presiunea cu care jet-ul loveste farul, la stationare face ca spuma acea sa se imprastie pe o raza destul de mare
3) Cum am mai spus si in alt topic... Il mai actionez si din greseala cand incerc sa opresc stergatorul de luneta, tragand un pic mai mult de maneta. Treaba care s-ar putea evita daca ar porni doar la tinerea manetei de spalare min 3 sec... sa zicem... sau in fine, alt mod de pornire a spalarii farurilor...

Legat de anvelope, am mers cu Octavia 1.9 TDI 170CP (chip-uita) echipata cu niste Michelin Pilot Sport  225/45 R17 (cred.. ) si nu pot sa compar aderenta (nu vreau sa dezbatem diferentele de dimensiuni, ma refer strict la aderenta cauciucului la plecare/franare). Pe scurt urmatoarele cauciucuri o sa fie ceva mai late si mai de calitate...dar mai dureaza pana atunci... "drumuri bune colegu!"
Skoda Octavia II Facelift, 2.0 TDI, 140 HP

Offline ff_2004_06

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 2281
  • Karma: +0/-0
  • ...
  • Auto: Fosta: O2 DSG 1.9 TDI
Re: My car / OCTAVIA II FL 2.0 TDI 140CP
« Răspuns #5 : Noiembrie 02, 2012, 04:52:17 p.m. »
Felicitari pentru alegere, intr-adevar e faina configuratia aleasa. Sa o stapanesti cu placere.
Am o intrebare: de ce zici ca e geniala trapa? Serios, chiar sunt curios, nu e vorba de ironie sau de o parere proprie diferita.
Cat despre spalatorul de faruri, cred ca s-a mai discutat, tind sa cred ca are o problema de reglaj sistemul tau. Ai incercat sa ceri reglarea sistemului la reprezentanta?
Legat de anvelope iti dau dreptate, nu sunt deloc grozave. Dar ai ocazia sa le schimbi cu ceva mai bun, cand va fi nevoie sau cand te saturi de cele actuale. :)
Asteptam poze :)
Ex: 2008 O2 1.9 TDI DSG6

Offline OCR

  • Junior
  • *
  • Joined: Iul 2012
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 20
  • Karma: +0/-0
  • TDI power RULZ
  • Auto: OctaviaII FL 2.0 TDI
Re: My car / OCTAVIA II FL 2.0 TDI 140CP
« Răspuns #4 : Noiembrie 02, 2012, 03:18:24 p.m. »
Am ajuns la ~13.000KM !

Pareri pana acum:

PRO:
- Consumul
- Confortul la volan (pozitia, eu am 1.92 inaltime)
- Zgomotul redus
- Vizibilitate
- Manevrabilitate
- trapa (geniala)
- tempomatul super accesibil
- portbagajul (da, stiu... asta o stie toata lumea dar chiar m-am chinuit sa-l umplu si nu am reusit nici cu 2 corturi +5 saci dormit + bagaje)
- Incalzirea in scaune (am avut ocazia sa le testez deja, la 1-2 grade si se incalzesc repede si pe o suprafata destul de mare )

Contra:
- Sound System (pe fata se aude superb, pe spate este ingrozitor, momentan am faderul dat pe fata in totalitate si astept scrisoare de la Skoda Cehia)
- Spalatorul de faruri obligatoriu (adica nu poti sa speli parbrizul fara sa-ti pufaie si farurile la prima activare si automat face toate masina varza + 3M in jur)
- Cauciucurile standard  - Bridgestone Touranza (nu stiu daca asa se scrie) mi se par destul de moi si parca "lucioase" adica aluneca mult pe asfalt uscat :|
- Suportul de ochelari ( zornaie intru-na si de la drum si de la muzica, ar fi trebuit sa fie captusit )

Idei de viitor:
- Folie geamuri spate + luneta
- Alarma pager + pornire motor
- subwoofer
- adaugat modul bluetooth pentru bolero


urmeaza poze...
Skoda Octavia II Facelift, 2.0 TDI, 140 HP

Offline Iulian M

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Mesaje postate: 2771
  • Karma: +0/-0
Re: My car / OCTAVIA II FL 2.0 TDI 140CP
« Răspuns #3 : Noiembrie 02, 2012, 03:07:50 p.m. »
Foarte faina :)

Eu regret si acum ca nu mi-am luat SoundSystem si volan multifunctional :(

Offline M i c u t z u

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Ian 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 3175
  • Karma: +7/-0
  • Auto: SUZUKI S-CROSS AT
Re: My car / OCTAVIA II FL 2.0 TDI 140CP
« Răspuns #2 : Noiembrie 02, 2012, 02:54:19 p.m. »
Sa o stapanesti sanatos!!Faina configurarea!!
Esti IDIOT?Atunci citeaza ultimul mesaj postat!

Offline OCR

  • Junior
  • *
  • Joined: Iul 2012
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 20
  • Karma: +0/-0
  • TDI power RULZ
  • Auto: OctaviaII FL 2.0 TDI
My car / OCTAVIA II FL 2.0 TDI 140CP
« Răspuns #1 : Noiembrie 02, 2012, 02:41:04 p.m. »
Masina: Skoda Octavia II Face Lift
Dealer: Porsche Bucuresti Aviatiei
Predata: 4 Iulie 2012

Configuratie: Octavia Business TDI CR - 140 CP / 103 kW, 6, Cutie viteze manuala

Dotari optionale:
- Airbag-uri pentru cap
- Compartiment depozitare sub scaun pasager
- Covorase fata/spate
- Duze stropitoare parbriz incalzite
- elemente suplimentare protectie sasiu
- ESP - include ABS, ASR, EDS, EBV, HDA, DSR
- Jante aliaj usor 6,5J 16" Proxima
- Pachet Business Plus - Faruri adaptive cu descarcare in Xenon si reglaj dinamic automat al distantei de iluminat, sistem spalare faruri; Volan multifunctional (comenzi pentru radio) imbracat in piele, pachet sumar piele (maneta frana de mana, schimbator viteze) si Maxi-DOT
- Pachet functional Jumbo - Box (scrumiera spate, suport sticla 1,5L, plasa depozitare in consola mediana pasager)
- Plasa acoperire spatiu portbagaj
- Scaune fata incalzite cu reglaj termic separat
- Sound System, 12 difuzoare, egalizator digital
- Stergator luneta cu sistem de spalare
- Tempomat
- Trapa actionata electric
- Culoare: Negru Magic
- Tapiserie: Stofa, Onyx / Culoare plansa bord (superior/inferior) Negru ~ Negru


To be continued....
Skoda Octavia II Facelift, 2.0 TDI, 140 HP

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
[Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 [26] 27 28
29 30