Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Ce ulei de motor folosim?  (Citit de 448279 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline alexxb

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2010
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 995
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia TDI
Re: Ce ulei de motor folosim?
« Răspuns #1975 : Aprilie 10, 2018, 11:17:46 p.m. »
Nu stiu ce sa zic, pana la urma si 15000 de km ii scoasa din burta. De ce sa nunfacem la 5000 de km revizia, nu vad dece nu s-ar putea proiecta un ulei care sa duca 30000 de km, pana la urma azi maine ne bem cafelutza pe luna

Offline james kilowatt

  • Expert
  • ***
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: Europa
  • Mesaje postate: 2709
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Mazda CX30 SkyX AT AWD
Re: Ce ulei de motor folosim?
« Răspuns #1974 : Aprilie 10, 2018, 11:14:03 p.m. »
Nu exista în nicio fisa a inginerilor sa tacă din gura. Și aia de la de-alde vag nu prea mai fac inginerie ci mai mult contabilitate .. aaa.. adica management.... iar ingineria  o fac consultații care azi au o fisa a postului, mâine alta. Ieri erau în India, alaltăieri în Maroc, mâine în Bangladesh 
Da unele mai crapă, ca mai decid manajerii sa mai taie din costuri. Mai un proiectant débutant, mai un material mai ieftin ... Merge o data, merge  de doua ori  apoi buf, apoi mai cresc calitatea, și ciclul se reia.
Treaba aia cu uzura de 30 ori.. Link sau nu egzista! :D

« Ultima Modificare: Aprilie 10, 2018, 11:25:18 p.m. de james kilowatt »
Mazda CX-30 Rosie 2020
Skoda Superb 1.8 TSI 2010 - in Ilfov

Offline TLGTLC

  • Expert
  • ***
  • Joined: Nov 2016
  • Locaţia: Tulcea
  • Mesaje postate: 224
  • Karma: +0/-0
  • Niciodata nu am zis NU pâna nu m-am dumirit.
  • Auto: Skoda Roomster 1.6 tdi
Re: Ce ulei de motor folosim?
« Răspuns #1973 : Aprilie 10, 2018, 10:08:17 p.m. »
Îți doresc să nu ai probleme financiare și să îți permiți să îți schimbi mașina în momentul în care îți va pica. Un schimb la 30000 de kilometri îți face uzuri de 30 de ori mai mari decât 3 schimburi la 10000 km (afirmație documentată, nu scoasă din burtă).
Probabil o să îmi bagi placa cu inginerii care au proiectat motorul. Inginerii au în fișa postului obligația să tacă, probabil vor vorbi când vor ieși la pensie și vor avea o vârstă la care nu vor mai fi trași la răspundere. Conducerea Vag vrea ca tu, fascinat de mirajul economiei unor revizii făcute rar să îți schimbi mașina, i se rupe că tu faci motor, turbina praf. Se vor face praf după ce îți vor spune pa pa pentru că ai ieșit din garanție. Oricum ei nu iau nici un ban din schimburile tale de ulei, banii ăia sunt ai dealerului deci pot să îți bage și revizii la 50000 kilometri dacă ar ține subansamblurile.
Orice ulei care lubrifiaza bine face ca frecările interne să fie reduse și asta se traduce în consum redus. Nu multe procente dar suficient să îți acopere costurile pentru un bidon de ulei. Există atâtea posibilități de a face tu însuți un schimb de ulei încât se poate transforma într-o activitate relaxantă. Dacă ai vreun puști îl iei cu tine să te ajute, îl mânjești cu ulei ars pe nas să se vadă că a participat activ și ai punctat două chestii foarte importante: ți-ai protejat mașina și ai socializat cu copilul tău.
Se pot spune multe despre asta dar nu faci bine să crezi bazaconia cu schimbul la 30000 kilometri.

Offline Sko7001

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Sep 2016
  • Locaţia: Romania
  • Mesaje postate: 136
  • Karma: +0/-0
  • Pasionat
  • Auto: 03-1.6 TDI
Re: Ce ulei de motor folosim?
« Răspuns #1972 : Aprilie 10, 2018, 07:06:43 p.m. »
Pai asa spuneti prieteni...voi schimbati uleiul ca la dacie..:)


Al meu ulei long-life merge minim 25k si am facut revizia/schimbul pe la 27500 parca, usor mai rapid decat scria CB-ul, care atentie iti spune cand ai de facut revizia si cand ai de facut schimbul de ulei IN FUNCTIE DE UTILIZARE.


La mine era revizia la 30000 km si schimb ulei la 29600 km, semn ca am utilizat foarte bine motorul, peste 70% drum intins extraurban.
Cand o utilizezi numai oras, cu drumuri scurte, cu opriri dese, cu cativa km facuti pe zi constant...e normal sa iti scada CB-ul intervalul spre 20000 km schimb ulei.


Deci sub 17-18000 km de la cumparare nu am sesizat scadere nivel ulei. Acum urmaresc situatia dupa primul schimb, dar deja se simte o usoara scadere dupa vreo 3000 km. La primii 23000 km facuti am completat 800 ml ulei si se pare ca este foarte bine la un TDI Euro 6...


Offline james kilowatt

  • Expert
  • ***
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: Europa
  • Mesaje postate: 2709
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Mazda CX30 SkyX AT AWD
Re: Ce ulei de motor folosim?
« Răspuns #1971 : Aprilie 06, 2018, 01:56:02 p.m. »
Eu puneam la rusoaica ulei Petrom 15w40 parca. Nici nu știu dacă mai exista ulei Petrom.
O singura data am făcut un excel unui chioscar ca să-și tina evidenta la bani și mi-a dat la schimb un bidon de ulei castrol. După 200km crescuse nivelul cu 2cm pe joja. Contrafăcut.... Revenit la uleiul petrom și problema a dispărut.
Cu daciile n-am experiente. Am avut în familie una cu zâmbetul lui Iliescu ( din '99) care halea ulei de când era noua și pana a fost măritată. Deși motorul ala făcut de la mama lui e unul foarte fiabil, a fost folosit și de Renault și de Volvo și a rezistat fără probleme la  jdemilioane de kilometri.
Mazda CX-30 Rosie 2020
Skoda Superb 1.8 TSI 2010 - in Ilfov

Offline Kspic

  • Expert
  • ***
  • Joined: Sep 2016
  • Locaţia: Brasov
  • Mesaje postate: 22
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Audi A3 1.4 TFSI Stage 1
Re: Ce ulei de motor folosim?
« Răspuns #1970 : Aprilie 06, 2018, 01:39:08 p.m. »
Un caz fericit. 
Un amic imi povestea ca isi facea schimbul de ulei in parcare, pe la 10.000 km.  Un vecin il intreba, de ce schimbi uleiul ? Amicul asta ii spune, ca are 10.000 km si ca ii pun altul curat.
Presupun ca se intelege de acum ceea ce posesorul dacie a intrebat mai departe.


Acel Liqui Moly Top Tec 4100 5w40 a ajuns intr-un motor de Dacie, a primit o a doua sansa la 10.000 km cel cu dacia schimband uleiurile uzate cu alte mai putin uzate in mod frecvent.
In orice caz, cel cu dacia a fost super incantat de Top Tec 4100 la 10.000 km in motorul de dacie. Asta ca o prima impresie, mai departe cat ulei a mancat acel motor de dacie nu stiu sa va zic.

Offline james kilowatt

  • Expert
  • ***
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: Europa
  • Mesaje postate: 2709
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Mazda CX30 SkyX AT AWD
Re: Ce ulei de motor folosim?
« Răspuns #1969 : Aprilie 06, 2018, 01:20:21 p.m. »
La vechile motoare cu carburator și uleiurile disponibile atunci eu unul făceam schimb de ulei la 3-5000km. Nu se punea problema de 10.000km și cu atât mai puțin de 30.000
Mazda CX-30 Rosie 2020
Skoda Superb 1.8 TSI 2010 - in Ilfov

Offline Kspic

  • Expert
  • ***
  • Joined: Sep 2016
  • Locaţia: Brasov
  • Mesaje postate: 22
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Audi A3 1.4 TFSI Stage 1
Re: Ce ulei de motor folosim?
« Răspuns #1968 : Aprilie 06, 2018, 01:04:58 p.m. »
Asta cu aciditatea uleiului tinut mult in motor e o chestie pur de marketing (sa te faca sa-l arunci in fiece an, fara km realizati), mai ales acum, cand uleiurile moderne ofera atatea elemente de aditivare, uzura, etc. Nici cel mineral ,,old school,, cer statea cu anii in motoare din lipsa motokm sau a carburantului, nu devenea acid. Scorneli moderne ptr. (ne)cititori.


Produsul in prezenta oxigenului se degradeaza. In motor uleiul nu este tinut intr-un compartiment in care aerul nu ajunge, ci este expus in permanenta unor compusi care determina degradarea acestuia.
Cei care tineau uleiurile minerale ani de zile ( in dacii sau in vestitata lada de la rusi ) nu prindeau 100.000 km fara sa refaca motorul. In timp ce astazi un 1.4 carburatie de dacie, la care s-au folosit uleiuri bune, semisintetice schimbate des are 140.000 km fara probleme la motor.


Nu va mai agatati de motorizarile vechi cu uleiuri minerale pentru ca cei care le aveau, nici macar nu le miscau. Am gasit sa imi iau o clasica, Lada 1200 care pana in 2004 avea 5000 km.  Mult dacii chiar si abandonate, duse la rabla nici macar 50.000 km nu aveau.



Cei care tineau uleiurile minerale ani de zile ( in dacii sau in vestitata lada de la rusi ) nu prindeau 100.000 km fara sa refaca motorul. In timp ce astazi un 1.4 carburatie de dacie, la care s-au folosit uleiuri bune, semisintetice schimbate des are 140.000 km fara probleme la motor.
Motorul nu se uzeaza in functie de pH-ul uleiului ci in functie de starea pachetului de aditivare.  Prin analiza de ulei uzat in functie de TBN se stabilea aproximativ starea pachetului de aditivare. In recut nu era cea mai buna metoda de urmarire a acestuia iar in prezent asa cum am mai spus nu are cea mai mare utilizare practica.
Motorul se uzeaza in functie de starea pachetelor de aditivare care mentin uleiul la proprietatile optime dar si de starea pachetelor de aditivare care formeaza stratul critic.
Un ulei degradar la temperaturi mari ofera o pelicula de ulei mai slaba iar sarcina mare este pusa pe stratul de aditivi. Daca si acesta este insuficient, obosit, afectat uzurile care apar sunt mai pronuntate.




Ustensilele ce masoara pH-ul nu va prea ajuta la nimic pentru ca nu se poate determina TBN-ul. Nu se stie care este valoarea TAN-ului deci calculele matematice nu pot fi facute.


Testele facute pe youtube cu uleiul tinut 5 minute si cati mm din un cui s-a uzat, nu au practica  nici cea mai mica practica in motoarele voastre. Incercati sa evitati acele glume ( ca sa nu le spun mizerii ) de materiale comparative.
Singura posibilitate de a vizualiza cu aproximatie cantitatea de uzuri facute in motor pe o perioada limitata de timp, o reprezinta o analiza de ulei uzat.
« Ultima Modificare: Aprilie 06, 2018, 01:18:26 p.m. de Kspic »

Offline Kspic

  • Expert
  • ***
  • Joined: Sep 2016
  • Locaţia: Brasov
  • Mesaje postate: 22
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Audi A3 1.4 TFSI Stage 1
Re: Ce ulei de motor folosim?
« Răspuns #1967 : Aprilie 06, 2018, 01:00:26 p.m. »
TBN-ul este un indicator al rezervelor bazice dar si al aditivilor in generatiile anterioare de uleiuri in special A3B4.
In cazul uleiurilor moderne nu se mai prea pupa in totalitate.


Atat uleiurile de generatie veche cat si cele moderne au TAN de la 1 pana la 2.5 asa in medie. Am putea spune ca uleiurile de generatie veche aveau pH final bazic in timp ce cele moderne ACID si aici ma refer la cele 504 507.
Este un aspect lipsit de importanta pentru ca uleiurile sunt adaptate in functie de cerintele motorizarilor, aprobarea 504 507 asigurand compatibilitatea cu elementele motorului.


Orice ulei are elemente de neutralizare a acizilor dar nu au capacitate de a rezista la acizi la infinit. De asta este si nevoie ca masina sa fie alimentata cu carburant corespunzator.  De exemplu daca masina este alimentata cu carburant din tari cu carburant sulfuros, uleiul 504 507 oboseste mult mai repede in timp ce un A3B4 nu.
Dar in situatia inversa, carburant cu cantitate mica de sulf, uleiul 504 507 tine mai mult decat un A3B4.


Uleiul poate fi tinut 30.000 km dar nu 2 ani. Totul tine de cum este condusa masina si mai ales de ce capacitate are de ulei in baie.  Un lucru imposibil la motorizarile mici dar posibil la motorizarile mari dar si la unii producatori auto. 

Offline TLGTLC

  • Expert
  • ***
  • Joined: Nov 2016
  • Locaţia: Tulcea
  • Mesaje postate: 224
  • Karma: +0/-0
  • Niciodata nu am zis NU pâna nu m-am dumirit.
  • Auto: Skoda Roomster 1.6 tdi
Re: Ce ulei de motor folosim?
« Răspuns #1966 : Aprilie 05, 2018, 10:10:14 p.m. »
Din păcate trebuie să te contrazic. Aditivarile moderne deși dau randament în ceea ce privește uzura nu dispun de elemente care să neutralizeze acizii. Asta se observă prin TBN-ul destul de scăzut. Puritatea bazelor folosite mai salvează situația. Un ulei old school, dimpotrivă, este blindat cu neutralizanti de aciditate, are TBN-ul foarte mare (peste 10)și este mai puțin sensibil.
Marketingul spune cu totul altceva, că uleiul poate fi folosit 30000 km sau 2 ani. Semnalul de alarmă nu este tras de producătorii de autovehicule sau uleiuri ci de utilizatorii care din pasiune pentru mașinile lor au vrut să vadă dacă ceea ce bagă în motoarele lor este în regulă. Este poate unul dintre puținele cazuri în care nu producătorii sunt cei care împing la ,,consumerism". Intră pe oil-club.de , fă-ți cont și oricât nu ți-a plăcut chimia la școală tot îți dai seama că uleiurile folosite mulți kilometri fac foarte mult rău.

Offline CyborgSky11

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2018
  • Locaţia: Mures
  • Mesaje postate: 628
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Audi, Skoda, VW, BMW
Re: Ce ulei de motor folosim?
« Răspuns #1965 : Aprilie 05, 2018, 01:52:38 p.m. »
Asta cu aciditatea uleiului tinut mult in motor e o chestie pur de marketing (sa te faca sa-l arunci in fiece an, fara km realizati), mai ales acum, cand uleiurile moderne ofera atatea elemente de aditivare, uzura, etc. Nici cel mineral ,,old school,, cer statea cu anii in motoare din lipsa motokm sau a carburantului, nu devenea acid. Scorneli moderne ptr. (ne)cititori.
Avantajul omului inteligent este că poate face pe prostul ori de câte ori are chef. Invers nu !

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 16367
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Ce ulei de motor folosim?
« Răspuns #1964 : Aprilie 02, 2018, 06:59:11 p.m. »
Am achizitionat un set de proba si verificare a pH-ului lichidelor, cu care am verificat o mostra de 5ml ulei uzat.

Este vorba despre uleiul oficial de reprezentanta Toyota 5W30 Fuel Economy.
Dupa 1 an si 3 luni, respectiv 9300 km rulati, proba a aratat ca, desi uzat, acesta si-a schimbat nesemnificativ culoarea, dar cel mai important, NU A DEVENIT ACID !!!

P.S. Pt cei interesati, pot da detalii despre ce verificator este vorba...
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline M i c u t z u

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Ian 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 3150
  • Karma: +7/-0
  • Auto: SUZUKI S-CROSS AT
Re: Ce ulei de motor folosim?
« Răspuns #1963 : Aprilie 01, 2018, 06:11:31 p.m. »
Este si un laborator!
laborator-terraverde.ro
« Ultima Modificare: Aprilie 01, 2018, 06:14:31 p.m. de M i c u t z u »
Esti IDIOT?Atunci citeaza ultimul mesaj postat!

Offline Leonard

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: Ploiesti
  • Mesaje postate: 167
  • Karma: +0/-0
  • P H 25 N A B
Re: Ce ulei de motor folosim?
« Răspuns #1962 : Aprilie 01, 2018, 05:53:27 p.m. »
TerraVerde...este restaurant nu laborator...la ei nu  poti sa testezi nici uleiul de masline
Fabia Combi Elite HTP 1.2-64 CP

Offline TLGTLC

  • Expert
  • ***
  • Joined: Nov 2016
  • Locaţia: Tulcea
  • Mesaje postate: 224
  • Karma: +0/-0
  • Niciodata nu am zis NU pâna nu m-am dumirit.
  • Auto: Skoda Roomster 1.6 tdi
Re: Ce ulei de motor folosim?
« Răspuns #1961 : Aprilie 01, 2018, 12:40:16 p.m. »
Dacă faci analiza în România la TerraVerde la Ploiești îți trebuie 300 ml de ulei uzat și 300 ml de ulei proaspăt. Ăștia fac gratuit analiza pentru ulei proaspăt. Mai sunt laboratoare dar nu am idee ce prețuri practica și ce condiții.

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

MOTORIZARE 1.6 MPI de Mdudu
[Mai 13, 2024, 01:59:38 p.m.]


Roata rezerva de Alejinxique
[Mai 08, 2024, 11:51:33 a.m.]


Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Mai 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 [19]
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31