Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Functionare echipamente electrice  (Citit de 67354 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline bogdanbran2002

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Ian 2008
  • Locaţia: bucuresti
  • Mesaje postate: 453
  • Karma: +0/-0
  • Auto: fabia2 1.4, 86 cp
Raspuns: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #11 : Aprilie 08, 2008, 11:45:38 a.m. »
si la fabia se deschide prin rabatarea canapelei, dar masina ramane inchisa pe perioada cat nu are baterie :-/
iar de stingator, Doamne fereste, sunt cazuri in care nu ai ce face cu el.
skoda fabia 2 elegance 1.4, 16v, 86 cp, an 2008, BXW
B 02 BRZ

Offline dodobird

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Aug 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 481
  • Karma: +0/-0
Raspuns: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #10 : Aprilie 08, 2008, 11:36:55 a.m. »
Scoaterea bateriei NU cred ca necesita nici o refacere software , nu e normal. Eventual trebuie sa formezi CODUL de acces al radioului.
La Octavia cel putin, se poate accesa porbagajul prin rabaterea spatarelor spate.
Totusi , ca veni vorba, Stingatorul trebuie tinut , in habitaclu cat mai la indemana soferilor !!! NU in porbagaj !
Bateria NU poate fi "SMULSA" din cabluri , deci NU mizati pe asta (sau mai bine zis e un procedeu mult prea lent pentru a mai fi util !).
 
Dacia 1310 1,6 8V + Octavia Tour 1,8 20V-T

Offline Silviu Mosh

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Iul 2007
  • Locaţia: Bucuresti - Salajeeaaan
  • Mesaje postate: 328
  • Karma: +3/-0
  • SKODA OCTAVIA II 1,4 MPi Rosu Corrida B 92 PUI
  • Auto: Octavia 2 1,4 MPi
Raspuns: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #9 : Aprilie 08, 2008, 11:25:12 a.m. »
Pai cred ca poti inchide masina din telecomanda si apoi scoti bateria si trantesti capota. Ma gandesc ca la usi, deschiderea cu cheie se face mecanic. Dar portbagajul???
Lumea e o jungla, / Oamenii e fiare,
Ce e scris ramane / Scapa cine poate    B 92 PUI

Offline bogdanbran2002

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Ian 2008
  • Locaţia: bucuresti
  • Mesaje postate: 453
  • Karma: +0/-0
  • Auto: fabia2 1.4, 86 cp
Raspuns: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #8 : Aprilie 08, 2008, 11:13:44 a.m. »
bun. scoti bateria, masina ramane deschisa. pana pui alta baterie(poate nu ai in momentul respectiv) peste 2 zile, masina ramane deschisa :-/ si e buna si intrebarea cu BC-ul si casetofonul si care or mai fi pe parte electrica :039:
skoda fabia 2 elegance 1.4, 16v, 86 cp, an 2008, BXW
B 02 BRZ

Offline roberto

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 3609
  • Karma: +4/-1
  • Laugh at your problems, everybody else does
Raspuns: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #7 : Aprilie 08, 2008, 11:08:08 a.m. »
Interesanta problema. Sunt curios de raspuns.
Land Rover Discovery 3

Offline Silviu Mosh

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Iul 2007
  • Locaţia: Bucuresti - Salajeeaaan
  • Mesaje postate: 328
  • Karma: +3/-0
  • SKODA OCTAVIA II 1,4 MPi Rosu Corrida B 92 PUI
  • Auto: Octavia 2 1,4 MPi
Raspuns: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #6 : Aprilie 08, 2008, 11:00:32 a.m. »
Cheeta  :68: nu cred ca exista vreo parghie mecanica de la portiera sofer pana in portbagaj, asa cum sustii tu.
"Daca trebuie sa tragi borna in caz de Dne Fereste, atunci oricum deschizi portiera sofer ca sa ajungi sub capota. In momentul ala se deschide si portbagajul, asa ca ai acces la el prin deschidere mecanica simpla."
Chiar astept cu interes un post din partea celor ce lucreaza la SKODA.
Lumea e o jungla, / Oamenii e fiare,
Ce e scris ramane / Scapa cine poate    B 92 PUI

Offline Cheeta

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Feb 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 659
  • Karma: +0/-1
  • Auto: Ex: 1,9 TDI ALH 90CP 2006
Raspuns: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #5 : Aprilie 08, 2008, 10:50:25 a.m. »
Din ce ma duce mintea acum, portbagajul se inchide si deschide la fel si odata cu portierele, inchidere centralizata.
Daca bateria e pe terminate, atunci BC-ul va trebui sa semnaleze asta din timp, sa mergi sa o schimbi.
Daca trebuie sa tragi borna in caz de Dne Fereste, atunci oricum deschizi portiera sofer ca sa ajungi sub capota. In momentul ala se deschide si portbagajul, asa ca ai acces la el prin deschidere mecanica simpla.
La fel, parerea mea, cand bateria se termina sau e deconectata, am impresia ca usile se deschid oricum (motorasele actioneaza pe ""open""), deci n-ar fi probleme.

Si vin si eu cu o intrebare la topicul asta: OK, ai deconectat borna bateriei vin vari-motive. Ce se intampla cu datele memorate in BC? Se reseteaza BC-ul? Deci, la reconectarea batt, ai aceleasi date, sau trebuie sa reprogramezi tu sau un service specializat?
Ex: Skoda Octavia Tour 1,9 TDI ALH 66KW/90CP MY 2006

Offline bogdanbran2002

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Ian 2008
  • Locaţia: bucuresti
  • Mesaje postate: 453
  • Karma: +0/-0
  • Auto: fabia2 1.4, 86 cp
Raspuns: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #4 : Aprilie 08, 2008, 10:31:21 a.m. »
motoras nu am auzit, dar chiar se pune intrebarea cum se deschide portbagajul neavand cheie, in cazul in care nu mai este curent.
skoda fabia 2 elegance 1.4, 16v, 86 cp, an 2008, BXW
B 02 BRZ

Offline Silviu Mosh

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Iul 2007
  • Locaţia: Bucuresti - Salajeeaaan
  • Mesaje postate: 328
  • Karma: +3/-0
  • SKODA OCTAVIA II 1,4 MPi Rosu Corrida B 92 PUI
  • Auto: Octavia 2 1,4 MPi
Raspuns: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #3 : Aprilie 08, 2008, 10:22:34 a.m. »
Si se aude un zgomot de motoras electric... ala pe care apesi este un simplu contact.
Lumea e o jungla, / Oamenii e fiare,
Ce e scris ramane / Scapa cine poate    B 92 PUI

Offline bogdanbran2002

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Ian 2008
  • Locaţia: bucuresti
  • Mesaje postate: 453
  • Karma: +0/-0
  • Auto: fabia2 1.4, 86 cp
Raspuns: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #2 : Aprilie 08, 2008, 10:19:45 a.m. »
dar la skoda e actionat electric portbagaju'? :-/ eu cand deschid, parca se apasa pe un buton acoperit cu un cauciuc.
skoda fabia 2 elegance 1.4, 16v, 86 cp, an 2008, BXW
B 02 BRZ

Offline Silviu Mosh

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Iul 2007
  • Locaţia: Bucuresti - Salajeeaaan
  • Mesaje postate: 328
  • Karma: +3/-0
  • SKODA OCTAVIA II 1,4 MPi Rosu Corrida B 92 PUI
  • Auto: Octavia 2 1,4 MPi
Functionare echipamente electrice
« Răspuns #1 : Aprilie 08, 2008, 10:09:35 a.m. »
Intrebari despre echipamentele electrice, functionalitate, etc.

Salut...
Azi, stand la semafor (deja citisem presa cotidiana), ma uitam la o skoda din fata mea - la portbagaj si ma gandeam (din putul gandirii):
Daca, ai o problema electrica, sau pentru alte operatiuni deconectezi bateria...!!! cum mai poti deschide portbagajul???? (bine, aici am relatat o adaptare, scenariul meu era: Daca ia masina foc, smulgi borna electrica sau se face un scurt-circuit, te duci la portbagaj sa iei extinctorul...??? se deschide portbagajul???).
Lumea e o jungla, / Oamenii e fiare,
Ce e scris ramane / Scapa cine poate    B 92 PUI

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
[Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 [24] 25 26 27 28
29 30