Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Octavia 2 2.0 TDI DSG Laurin & Klement  (Citit de 8725 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline n0iz3

  • Doar inscris
  • Joined: Mai 2011
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 14
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 2.0 TDI DSG L&K
Re: Octavia 2 2.0 TDI DSG Laurin & Klement
« Răspuns #27 : Noiembrie 03, 2014, 07:24:39 a.m. »
Banda dublu adeziva Car Tape de la Bison, asa le-am avut lipite si pe fosta masina si n-am avut probleme timp de 3 ani cu ele.

Offline Alejinxique

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2011
  • Locaţia: Oradea/Cluj
  • Mesaje postate: 1501
  • Karma: +0/-0
  • Auto: BIA si AOKI
Re: Octavia 2 2.0 TDI DSG Laurin & Klement
« Răspuns #26 : Noiembrie 02, 2014, 10:13:20 p.m. »
          N0ize, cu ce l-ai lipit? Numai sa stea bine acolo. Daca il pierzi, cu formalitatile (birocratia) faci la drumuri, de nu e adevarat.  :042:
          Victor, sa te uiti ce scrie pe dizolvantul doamnei, pt ca poate nu contine acetona (sa nu fie lichidul roz, bicomponent). :)) Spor la modificari!  :082:

Offline M i c u t z u

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Ian 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 3175
  • Karma: +7/-0
  • Auto: SUZUKI S-CROSS AT
Re: Octavia 2 2.0 TDI DSG Laurin & Klement
« Răspuns #25 : Noiembrie 02, 2014, 08:24:09 p.m. »
Trebuie sa.i fur acetona doamnei.Imi place cum se vede fara acel chenar negru.
Esti IDIOT?Atunci citeaza ultimul mesaj postat!

Offline n0iz3

  • Doar inscris
  • Joined: Mai 2011
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 14
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 2.0 TDI DSG L&K
Re: Octavia 2 2.0 TDI DSG Laurin & Klement
« Răspuns #24 : Noiembrie 02, 2014, 08:10:29 p.m. »
Cel mai bucuros (cu JOY pe el) :D

In seara asta am dat jos suportul de numar de pe spate, am curatat banda neagra exterioara de la numar si l-am lipit.
Urmeaza cel de pe fata, dar am ramas fara acetona si n-am mai avut cu ce sa il curat :D

Iar apoi si led-uri in locul becurilor care ilumineaza numarul pe spate, si eventual la pozitii pentru ca mi s-a ars (cred) becul de pozitie de pe stanga dupa ce am fost la spalatorie saptamana trecuta.


Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Octavia 2 2.0 TDI DSG Laurin & Klement
« Răspuns #23 : Noiembrie 01, 2014, 01:34:42 a.m. »
Care din pomi e al tau ? ;;)
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline n0iz3

  • Doar inscris
  • Joined: Mai 2011
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 14
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 2.0 TDI DSG L&K
Re: Octavia 2 2.0 TDI DSG Laurin & Klement
« Răspuns #22 : Octombrie 31, 2014, 10:26:57 p.m. »

Avem si numere, si cu ocazia asta am improvizat o sedinta foto cu telefonul :D


Offline Alejinxique

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2011
  • Locaţia: Oradea/Cluj
  • Mesaje postate: 1501
  • Karma: +0/-0
  • Auto: BIA si AOKI
Re: Octavia 2 2.0 TDI DSG Laurin & Klement
« Răspuns #21 : Octombrie 22, 2014, 06:27:51 p.m. »
         La multi ani si la multi km! Sa te bucuri cat mai mult de masinuta si sa o stapanesti sanatos!  :082: :080:

Offline n0iz3

  • Doar inscris
  • Joined: Mai 2011
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 14
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 2.0 TDI DSG L&K
Re: Octavia 2 2.0 TDI DSG Laurin & Klement
« Răspuns #20 : Octombrie 22, 2014, 05:54:54 p.m. »
Prima aniversare :)


Saptamana asta sper sa termin si cu inmatricularea, nu am avut timp sa ma ocup pana acum.


Offline n0iz3

  • Doar inscris
  • Joined: Mai 2011
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 14
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 2.0 TDI DSG L&K
Re: Octavia 2 2.0 TDI DSG Laurin & Klement
« Răspuns #19 : Octombrie 02, 2014, 09:01:07 a.m. »
O sa incerc eu sa exemplific.
In functie de constructia sasiului, amortizoare, arcuri, jante, anvelope, fiecare masina se comporta diferit. Unele se lipesc de strada si le poti duce la extrem, ramanand perfect controlabile, in timp ce in altele poti pierde controlul foarte usor.

Saab-ul avea un comportament bun si un feedback foarte bun in volan. Pe drumuri virajate, masina statea lipita de strada, nu se inclina, ramanea mereu pe traiectorie, nu aveai nicio secunda sentimentul ca nu stii unde o sa ajungi daca mai apesi un pic pe acceleratie. O singura data mi-a fugit putin, dupa ce am intrat cam tare intr-o curba, dar am redresat-o usor. Intram in curbe cu +30 km/h fata de Octavia 1 (din familie) fara sa o fortez in vreun fel. Ajuta destul de tare sasiul, are un sistem prin care rotile din spate vireaza si ele cateva grade ca sa ajute in viraje.

Pe de alta parte, am condus alte masini care aveau tendinta sa subvireze sau supravireze in curbe, sau chiar daca ramaneau pe traiectorie, se inclinau destul de tare incat sa iti dea o senzatie de nesiguranta. Cel mai pregnant vezi asta in offroad, unde masina se inclina de zici ca o sa te rastorni, dar rotile raman pe teren.
Cu Skoda am fost uimit zilele trecute, am iesit din rondul de la Alba Iulia putin mai tare inspre Unirii si mi-a intrat ESP-ul, in conditiile in care nu am fortat prea tare. Inca ma obisnuiesc cu ea :)

Offline liv_sibiu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Dec 2007
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 3014
  • Karma: +14/-3
  • Auto: 1,9 TDI PD , 77 kW ,
Re: Octavia 2 2.0 TDI DSG Laurin & Klement
« Răspuns #18 : Octombrie 02, 2014, 08:06:24 a.m. »
Spune prin cuvinte, sa inteleaga tot muritorul lipsit de experienta condusului.
Skoda Octavia II Trend , 1,9 TDI / BXE -105 CP/250 Nm , CV manuala , PDG , tempomat , s.a.

Offline bobanu

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mar 2009
  • Locaţia: Medias
  • Mesaje postate: 114
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia 2.0 TDI
Re: Octavia 2 2.0 TDI DSG Laurin & Klement
« Răspuns #17 : Octombrie 01, 2014, 08:57:35 p.m. »
Nu mai da quote ultimului mesaj, foloseste butonul Reply.

Poate ai avut ocazia sau o sa ai sa conduci cel putin un Bmw Seria 1,3 cu pachet M in stare buna si iti dai seama.
« Ultima Modificare: Octombrie 01, 2014, 10:24:28 p.m. de ff_2004_06 »
Skoda Octavia 2 2.0 TDI Elegance,xenon,scaune incalzite,senzori lumina,ESP,tempomat

Offline liv_sibiu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Dec 2007
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 3014
  • Karma: +14/-3
  • Auto: 1,9 TDI PD , 77 kW ,
Re: Octavia 2 2.0 TDI DSG Laurin & Klement
« Răspuns #16 : Octombrie 01, 2014, 08:18:57 a.m. »
Diferenta mare intre tinuta de drum la Octavia si 9-3? Directia e mult mai precisa la Saab?
Ce intelegi prin "directie precisa"?
Skoda Octavia II Trend , 1,9 TDI / BXE -105 CP/250 Nm , CV manuala , PDG , tempomat , s.a.

Offline n0iz3

  • Doar inscris
  • Joined: Mai 2011
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 14
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 2.0 TDI DSG L&K
Re: Octavia 2 2.0 TDI DSG Laurin & Klement
« Răspuns #15 : Octombrie 01, 2014, 08:01:50 a.m. »
Nu am reusit sa imi dau seama foarte bine, pentru ca am mers numai in oras si aglomeratie pana acum (si m-am speriat un pic de cifrele de consum). Ce e clar, este ca directia asistata in functie de viteza se simte mult mai puternic la Octavia.
La primul drum pe Dealul Negru o sa revin cu pareri mai obiective.

Offline bobanu

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mar 2009
  • Locaţia: Medias
  • Mesaje postate: 114
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia 2.0 TDI
Re: Octavia 2 2.0 TDI DSG Laurin & Klement
« Răspuns #14 : Septembrie 30, 2014, 07:33:10 p.m. »
Diferenta mare intre tinuta de drum la Octavia si 9-3? Directia e mult mai precisa la Saab?
Skoda Octavia 2 2.0 TDI Elegance,xenon,scaune incalzite,senzori lumina,ESP,tempomat

Offline n0iz3

  • Doar inscris
  • Joined: Mai 2011
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 14
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 2.0 TDI DSG L&K
Re: Octavia 2 2.0 TDI DSG Laurin & Klement
« Răspuns #13 : Septembrie 30, 2014, 03:44:17 p.m. »
Da, e PD.

My bad, era un RS TDI, cu injectoarele schimbate in Germania. Astea nu stiu sa fi avut alte probleme mai grave.

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
[Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 [25] 26 27 28
29 30