Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Skoda Octavia Tour I (1U2) 1.9 TDI 66 Kw/90CP ALH, An 2006  (Citit de 17906 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Alejinxique

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2011
  • Locaţia: Oradea/Cluj
  • Mesaje postate: 1501
  • Karma: +0/-0
  • Auto: BIA si AOKI
Re: Skoda Octavia Tour I (1U2) 1.9 TDI 66 Kw/90CP ALH, An 2006
« Răspuns #37 : Decembrie 23, 2014, 01:51:17 a.m. »
Da, Doru Avatar se ocupa de Dimsport, tuning. :)

Sent from my XT615 using Tapatalk 2


Offline moiseciprian

  • Doar inscris
  • Joined: Nov 2014
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 16
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Skoda Octavia Tour
Re: Skoda Octavia Tour I (1U2) 1.9 TDI 66 Kw/90CP ALH, An 2006
« Răspuns #36 : Decembrie 22, 2014, 09:06:48 p.m. »
Azi a sosit si cotiera de pe alta Skoda Octavia Tour. Tot neagra, la fel ca originala, ce are in plus e "doar" faptul ca functioneaza. O repar si pe cea veche, si poate o marit.


Am un scurt pe undeva pe la firele de la motorasul de la stergatorul spate, daca iau o gropita sau vreo denivelare ceva, porneste singur. Enervant. Am gasit un service prin zona mea, o rezolv in curand. Scrie pe banner "powered by DIMSport" sau cam asa ceva, se ocupa cu tot felul de chestii. Ma gandeam la AVATAR, din ce am citit pe aici parca el era cu DIMSport. Sau ma insel.


Am luat degeaba si buton de la dezmembrari, cu reglare intensitate pentru luminile din bord. Pentru ca nenea electricianul mi-a zis clar, daca n-am avut inainte buton de-ala, asta n-o sa mearga, imi arde circuitele si dreaq mai stie ce prin bord. Putea sa zica si el inainte sa-l cumpar. Dar asa e cand te sfatuiesti cu cineva si te duci sa te rezolve altcineva.


Si cam atat. In rest, hibernare si movies.

Skoda Octavia Tour, 1.9 TDI, 66 Kw/90 CP, ALH

Offline moiseciprian

  • Doar inscris
  • Joined: Nov 2014
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 16
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Skoda Octavia Tour
Re: Skoda Octavia Tour I (1U2) 1.9 TDI 66 Kw/90CP ALH, An 2006
« Răspuns #35 : Decembrie 15, 2014, 10:38:58 p.m. »
Multumesc, n.cristian!
M-am gandit sa o pastrez deocamdata asa, nu cred ca o voi vopsi, poate o sa ma joc cu Photoshop si o sa incerc sa vad cum i-ar sta cu o folie de carbon pe grila cromata fata.


Multumesc pentru sfatul cu husele sport (Micutzu), am ales un negru si un gri inchis care -dupa parerea mea- mi-au upgradat interiorul. Tapiseria originala era in doua nuante de gri, cu model. Dar husele astea sunt senzatie. Sper sa ma tina si pe mine 6 ani.


Ce am mai mesterit pe la masina? I-am pus o sigla noua in fata, pe grila, am cumparat degeaba un motor pentru stergatorul luneta spate, era de la niste fire si acum imi merge si stergatorul spate. I-am echilibrat rotile, si am in plan sa schimb anvelopele de 225/55/R16 care mi se par prea mari si cred ca-mi cresc si consumul (mai mult ca sigur!) cu unele 205/55/R16  - tot de iarna.


I-am polishat farurile, i-am pus lumini noi H4 (Philips ColorVision Green - dau o nuanta discreta de verde, depinde de unde si cum privesti). De faruri nu sunt multumit, le voi schimba... se vede c-au fost polishate anterior cam brutal, sunt zgariate circular  serios. Le voi schimba, deocamdata ramane un vis, dar am vazut pe strada o Skoda neagra identica aproape, cu farurile pe care mi le doresc eu, si arata super. Voi atasa o fotografie a farurilor.


Ce am mai facut la masina? Huse, lumini, sigla, spalat de nu stiu cate ori interior exterior, ah - da, era sa uit, eram cat pe ce sa comand de pe un site din Polonia ceasuri plasma white pentru masina, cu potentiometru cu tot tacamul, dar am descoperit un electrician care imi poate pune un circuit la ledurile mele deja existente, sa-mi pot regla singur luminozitatea la bord.
Doar ca trebuie mai intai sa cumpar de pe la dezmembrari de undeva butonul respectiv pentru faruri, care contine si acel buton de reglaj al luminii. Mai departe se va ocupa electricianul, care a mai facut asa ceva si am incredere in el.Sau, varianta cheap, cu 50 lei ii pune alt baiat priceput o folie semi-intunecata, care da destul de bine si mai stinge din luminozitate.


Mai ramane sa-i gasesc cotiera (caut de 1 luna de zile!) si sa-i schimb si sigla spate. Si cam atat deocamdata.
Cat despre taxa... n-am vrut sa arunc o piatra in apa si apoi sa ma hlizesc de pe mal, doar sper sa fie asa si sa dispara taxa aia. Ar fi ideal, nu?
Skoda Octavia Tour, 1.9 TDI, 66 Kw/90 CP, ALH

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Skoda Octavia Tour I (1U2) 1.9 TDI 66 Kw/90CP ALH, An 2006
« Răspuns #34 : Decembrie 08, 2014, 10:57:40 p.m. »
Nu inteleg ce te mira ; si in 2009 era la fel
Cand am luat eu Fabia,nu am platit taxa ptr ca deja era inmatriculata in RO ; ptr masinile noi sau ptr cele aduse de-afara,se platea taxa.

Si asa or ajuns sa dea banii inapoi, pe motiv real de discriminare ! O iau de la capat !? Romanii nu sunt cretini, doar ai naibii de incapatanati cand vine vorba sa gandeasca ...
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline #PIT

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Apr 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 365
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2FL 1.9TDI 77kW BXE
Re: Skoda Octavia Tour I (1U2) 1.9 TDI 66 Kw/90CP ALH, An 2006
« Răspuns #33 : Decembrie 08, 2014, 09:03:03 a.m. »

Nu ma mira nimic numa' naivitatea unora ca "guvernantii" ar putea renunta la vreo sursa de venit la buget. Pai la ce gaura au pe 2015 ar trebui sa ne asteptam la marirea de taxe si nu la scaderea/scoaterea lor :))



Offline ladislau

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2008
  • Locaţia: Brasov
  • Mesaje postate: 672
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Dacia Duster Journey 1.33 tCE
Re: Skoda Octavia Tour I (1U2) 1.9 TDI 66 Kw/90CP ALH, An 2006
« Răspuns #32 : Decembrie 08, 2014, 01:48:48 a.m. »
Nu inteleg ce te mira ; si in 2009 era la fel
Cand am luat eu Fabia,nu am platit taxa ptr ca deja era inmatriculata in RO ; ptr masinile noi sau ptr cele aduse de-afara,se platea taxa.
Ex :Skoda Fabia 1.9 SDI
Ex : Dacia Sandero Stepway 0.9 tCE

Offline #PIT

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Apr 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 365
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2FL 1.9TDI 77kW BXE
Re: Skoda Octavia Tour I (1U2) 1.9 TDI 66 Kw/90CP ALH, An 2006
« Răspuns #31 : Decembrie 08, 2014, 12:43:20 a.m. »
Odata cu noua guvernare, se pare ca exista un proiect de lege, o ordonanta, o nu mai stiu ce, care prevede taxa de mediu 0 pentru masinile cumparate din Romania; pentru cele aduse de afara se va plati taxa de mediu.


pai da, ca astea din Romania nu polueaza numa' alea aduse de afara  #-o

Offline n.cristian

  • Expert
  • ***
  • Joined: Iul 2009
  • Locaţia: HD/CJ
  • Mesaje postate: 1069
  • Karma: +0/-0
  • Lenea n-a ucis pe nimeni.
  • Auto: 1.6 MPI, BFQ
Re: Skoda Octavia Tour I (1U2) 1.9 TDI 66 Kw/90CP ALH, An 2006
« Răspuns #30 : Decembrie 07, 2014, 09:04:44 p.m. »
Salutări! Bun venit pe forum și felicitări pentru mașină!

Am și eu una tot așa, neagră, dar fără pachet de drumuri grele. Dacă vrei să-i schimbi puțin aspectul, îți recomand să vopsești grila cromată fie în culoarea mașinii, fie negru mat, sau chiar să o înfoliezi. Eu am ales să o vopsesc.
Octavia 1 2004, 1.6MPI (BFQ) 102 Forest Gumpi, Black Magic
Do women shake the petrol pump after filling up, or is it just a man thing?

Offline ladislau

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2008
  • Locaţia: Brasov
  • Mesaje postate: 672
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Dacia Duster Journey 1.33 tCE
Re: Skoda Octavia Tour I (1U2) 1.9 TDI 66 Kw/90CP ALH, An 2006
« Răspuns #29 : Decembrie 07, 2014, 04:13:05 p.m. »
Daca ar fi asa,ar fi ceva extraordinar...din categoria "oh,ce veste minunata" ! :))
Ex :Skoda Fabia 1.9 SDI
Ex : Dacia Sandero Stepway 0.9 tCE

Offline CristianH

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2008
  • Locaţia: Sighisoara
  • Mesaje postate: 1028
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Ex SOT 1.9tdi, ALH
Re: Skoda Octavia Tour I (1U2) 1.9 TDI 66 Kw/90CP ALH, An 2006
« Răspuns #28 : Decembrie 07, 2014, 01:52:03 p.m. »
Care noua guvernare?

Offline moiseciprian

  • Doar inscris
  • Joined: Nov 2014
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 16
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Skoda Octavia Tour
Re: Skoda Octavia Tour I (1U2) 1.9 TDI 66 Kw/90CP ALH, An 2006
« Răspuns #27 : Decembrie 07, 2014, 11:57:29 a.m. »
@Avatar: multumesc de info!


@ladislau: Odata cu noua guvernare, se pare ca exista un proiect de lege, o ordonanta, o nu mai stiu ce, care prevede taxa de mediu 0 pentru masinile cumparate din Romania; pentru cele aduse de afara se va plati taxa de mediu. Astept anul 2015 sa vad daca sursele mele din ANAF vor avea dreptate sau nu, din ce mi-au zis prin februarie 2015 ar trebui sa se puna in aplicare. Si de-aia astept, ca poate nu mai platesc 2000 euro taxa aia, cat ar trebui sa platesc acum.
Skoda Octavia Tour, 1.9 TDI, 66 Kw/90 CP, ALH

Offline ladislau

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2008
  • Locaţia: Brasov
  • Mesaje postate: 672
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Dacia Duster Journey 1.33 tCE
Re: Skoda Octavia Tour I (1U2) 1.9 TDI 66 Kw/90CP ALH, An 2006
« Răspuns #26 : Decembrie 06, 2014, 02:50:00 p.m. »
... cand unele surse din ANAF soptesc ca va disparea taxa de mediu doar pentru masinile cumparate din reprezentanta din tara

Cum zici ca va fi cu taxa asta,ca eu nu prea am inteles ce ai vrut sa spui  :039:
Ex :Skoda Fabia 1.9 SDI
Ex : Dacia Sandero Stepway 0.9 tCE

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Skoda Octavia Tour I (1U2) 1.9 TDI 66 Kw/90CP ALH, An 2006
« Răspuns #25 : Decembrie 06, 2014, 03:02:59 a.m. »
Cu placere :)
Sigur ca o poti lasa pana in ianuarie, daca a stat si pana acuma dar uite cum sta treaba: ECU "strange" date precum temperaturi, presiuni, debite si apoi "decide" un anumit regim de mers pt motor. Daca Power-Box-ul ii da alte valori (false) atunci ECU le ia de bune si comanda in consecinta. De aici un mic plus de zvac si un consum mai redus. Dar cu ce pret ? Cand vei dori consum mai mic si detenta mai buna, iti recomand sa cercetezi fenomenul de Chiptuning / OBD-Tuning.
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline moiseciprian

  • Doar inscris
  • Joined: Nov 2014
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 16
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Skoda Octavia Tour
Re: Skoda Octavia Tour I (1U2) 1.9 TDI 66 Kw/90CP ALH, An 2006
« Răspuns #24 : Decembrie 05, 2014, 04:53:33 p.m. »
Se numesc Power-Box si poate ar fi bine sa renunti la el. Ceea ce face e sa trimita semnale FALSE la ECU...


Multumesc!
Deci cutiuta aia nu e buna. Ce fel de semnale false? Il pacaleste in vreun fel ca sa scada consumul? Cum, in ce fel?
De dat o dau jos, nu-i problema, numai sa gasesc un om priceput. Inca nu mi-am gasit un mecanic "de suflet" in Constanta.
Dar e gravă treaba, sau pot s-o mai lălăi așa până prin ianuarie, să zicem?
Skoda Octavia Tour, 1.9 TDI, 66 Kw/90 CP, ALH

Offline moiseciprian

  • Doar inscris
  • Joined: Nov 2014
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 16
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Skoda Octavia Tour
Re: Skoda Octavia Tour I (1U2) 1.9 TDI 66 Kw/90CP ALH, An 2006
« Răspuns #23 : Decembrie 04, 2014, 04:50:56 p.m. »
Am montat si amortizoarele pentru hayon azi. Sunt foarte bune. Si au mai costat si putin.


M-am lamurit, Micutzu, am lumina ceata doar pe spate.


Stie cineva, cumva, pe cineva, care stie pe nu mai stiu cine, care are de vanzare un ceas plasma Octavia Tour cu lumini albe?



Skoda Octavia Tour, 1.9 TDI, 66 Kw/90 CP, ALH

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
[Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 [25] 26 27 28
29 30