Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: OCTAVIA STYLE  (Citit de 12692 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline bogdan.momita

  • Doar inscris
  • Joined: Ian 2016
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 6
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 2015 1.2 Style
Re: OCTAVIA STYLE
« Răspuns #20 : Ianuarie 14, 2016, 01:48:55 p.m. »
da , dupa ce am citit de vreo 3 ori postul meu , mi-am dat seama de greseala facuta si pe aceasta cale ii multumesc colegului ca mi-a atras atentia ! Are dreptate nu e ca si dotari optionale corect era "ca dotari optionale"
« Ultima Modificare: Ianuarie 14, 2016, 04:03:14 p.m. de M i c u t z u »

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3198
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 4541
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: OCTAVIA STYLE
« Răspuns #18 : Ianuarie 14, 2016, 12:11:29 p.m. »
Probabil la a ta motorul e gatuit de una din tz-spele variante de soft scoase, altfel nu-mi explic. Pe @bogdanpiatra nu l-am auzit sa se planga de asa ceva. Ca sa nu mai zic de Polo meu, care la plecarile de pe loc e mai rapid decat masini cu motoare mult mai puternice.
Polo 1,2 TSI si 105 CP se misca mult mai bine...iar daca mai are si DSG, e super.
Din pacate a mea e f lenta pana intru in vit a III-a. Am fost la n verificari la Avia, asta e motorul...nu au ce sa ii faca. Probleme la motor nu am.
Varianta pe curea a rezolvat problema plecarilor de pe loc; am ramas surprins ce diferenta este (in bine) fata de a mea. Apoi, in viteze superioare, sunt cam la fel.
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline Dragu

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Cernauti - Bucovina
  • Mesaje postate: 371
  • Karma: +0/-0
  • Membru onorific !
  • Auto: Laguna 1 Ph2 1.6 16V MY2000
Re: OCTAVIA STYLE
« Răspuns #17 : Ianuarie 14, 2016, 12:08:59 p.m. »
Ideal ar fi sa mai lasi ceva banuti SI in el :D (sa fiu in ton cu tonul topicului)
Inapoi la benzinara aspirata 1.6 16V ! EX -Skoda Fabia Combi 1.9 SDI powered by Dimsport
"Daca intalniti in viata un obstacol schimbati directia nu destinatia !"

Offline bogdan.momita

  • Doar inscris
  • Joined: Ian 2016
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 6
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 2015 1.2 Style
Re: OCTAVIA STYLE
« Răspuns #16 : Ianuarie 14, 2016, 11:52:41 a.m. »
@bogdan.momita, scuze ca fara voie am devenit partas la poluarea topicului. Nedorind sa amplific flame-ul iscat de sensibilul meu coleg si doar ca sa limpezesc lucrurile: probabil ai sesizat ca era doar o atentionare/corectare destul de fina, zic eu, pe ton de gluma amicala, la o greseala din ce in ce mai des intalnita. Si o s-o fac in continuare ori de cate ori mi se va ivi ocazia, fara sa doresc sa jignesc pe nimeni. Acuma.. "bascalios" e cu sens peiorativ si provocator, iar colegul care a simtit nevoia sa se bage in seama cu un asemenea apelativ nu e la prima tresarire nervoasa inexplicabila. Inca o data, scuze..

Astept si eu sa revii cu vesti despre masina ta.


Stai linistit, tin la gluma si nu ma supar asa usor.Ca e "Si" dotare suplimentara sau nu...eu sunt multumit de configuratia actuala :)
restul e can-can. Nu mergeti voi cu ea, ci eu am sa merg :)
Deci nu e nici o suparare....si pe partea cealalta ...fiecare se intinde cat il tine buzunarul.

Offline Stef13

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: NT
  • Mesaje postate: 3237
  • Karma: +3/-0
Re: OCTAVIA STYLE
« Răspuns #15 : Ianuarie 14, 2016, 11:03:29 a.m. »
Eu detin Octavia 1,2 TSI, varianta de motor pe lant, insa am condus si Octavia 3, cu motor pe curea. Mi se pare putin mai fasneata fata de a mea, parca merge ceva mai bine (dar nu cu mult). Mi-a placut si ca pleaca mai bine de pe loc, varianta pe lant fiind inceata rau de tot la plecare (un Logan 1,4 mpi te face lejer).
Probabil la a ta motorul e gatuit de una din tz-spele variante de soft scoase, altfel nu-mi explic. Pe @bogdanpiatra nu l-am auzit sa se planga de asa ceva. Ca sa nu mai zic de Polo meu, care la plecarile de pe loc e mai rapid decat masini cu motoare mult mai puternice. Sunt constient ca il ajuta DSG-ul si suta de kile in minus dar oricum, diferenta e mare fata de ce spui.

Offline Stef13

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: NT
  • Mesaje postate: 3237
  • Karma: +3/-0
Re: OCTAVIA STYLE
« Răspuns #14 : Ianuarie 14, 2016, 10:43:10 a.m. »
@bogdan.momita, scuze ca fara voie am devenit partas la poluarea topicului. Nedorind sa amplific flame-ul iscat de sensibilul meu coleg si doar ca sa limpezesc lucrurile: probabil ai sesizat ca era doar o atentionare/corectare destul de fina, zic eu, pe ton de gluma amicala, la o greseala din ce in ce mai des intalnita. Si o s-o fac in continuare ori de cate ori mi se va ivi ocazia, fara sa doresc sa jignesc pe nimeni. Acuma.. "bascalios" e cu sens peiorativ si provocator, iar colegul care a simtit nevoia sa se bage in seama cu un asemenea apelativ nu e la prima tresarire nervoasa inexplicabila. Inca o data, scuze..

Astept si eu sa revii cu vesti despre masina ta.



Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 4541
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: OCTAVIA STYLE
« Răspuns #13 : Ianuarie 14, 2016, 09:30:36 a.m. »
Salutare,
 Vroiam sa stiu de la voi ceva pareri despre motorizarea aceasta, despre masina in sine.
Pareri? Sugestii?
Eu detin Octavia 1,2 TSI, varianta de motor pe lant, insa am condus si Octavia 3, cu motor pe curea. Mi se pare putin mai fasneata fata de a mea, parca merge ceva mai bine (dar nu cu mult). Mi-a placut si ca pleaca mai bine de pe loc, varianta pe lant fiind inceata rau de tot la plecare (un Logan 1,4 mpi te face lejer).
In rest mi se pare cam rigida pt drumurile noastre, daca nu mergi pe drumuri bune, te zdruncina la rinichi.
Repet, tot ce am scris mai sus sunt parerile mele strict personale.
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline bogdan.momita

  • Doar inscris
  • Joined: Ian 2016
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 6
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 2015 1.2 Style
Re: OCTAVIA STYLE
« Răspuns #12 : Ianuarie 14, 2016, 09:11:54 a.m. »
Danke. Mai am de asteptat. Revin cu poze si primele impresii :)
« Ultima Modificare: Ianuarie 14, 2016, 10:48:53 a.m. de M i c u t z u »

Offline corin

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Iun 2008
  • Locaţia: MS
  • Mesaje postate: 436
  • Karma: +3/-1
  • Per aspera ad astra
  • Auto: TOUR 1.6 BFQ AT
Re: OCTAVIA STYLE
« Răspuns #11 : Ianuarie 14, 2016, 09:09:23 a.m. »
N-am vazut nici eu bascalia.
Sa te bucuri de ea, Momita! >:D<
"Unde nu cad ploile, nu pot ca sa creasca flori/ Unde nu sunt oameni buni, nu exista sarbatori!" Poem - The Motans feat. Irina Rimes

Offline bogdan.momita

  • Doar inscris
  • Joined: Ian 2016
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 6
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 2015 1.2 Style
Re: OCTAVIA STYLE
« Răspuns #10 : Ianuarie 14, 2016, 09:01:22 a.m. »
Acele dotari au mai costat aproximativ 1800 euro .
Chiar daca e Style , cel mai sus nivel de echipare, daca nu iei Cleverpack style nu ai : Bixenonul , nu ai scaunele...nu ai bluetooth ....
Chiar daca pentru unii "si" este dotarea in plus, pentru mine aceste dotari chiar sunt in plus.
Trec de la I30 din 2009 la aceasta echipare. E o diferenta de la cer la pamant. ( de vreo 16.000 euro :)) ))) )


« Ultima Modificare: Ianuarie 14, 2016, 09:05:26 a.m. de bogdan.momita »

Offline liv_sibiu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Dec 2007
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 3014
  • Karma: +14/-3
  • Auto: 1,9 TDI PD , 77 kW ,
Re: OCTAVIA STYLE
« Răspuns #9 : Ianuarie 14, 2016, 06:30:24 a.m. »
"si"-ul e dotarea in plus. In rest, masina e fain configurata.
Asta ai scris d-le moderator si am tras concluzia, ca te referi la urmatoarea formulare a colegului: "ca si dotari in plus"
Am avut dreptate?
O zi frumoasa!
Skoda Octavia II Trend , 1,9 TDI / BXE -105 CP/250 Nm , CV manuala , PDG , tempomat , s.a.

Offline Stef13

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: NT
  • Mesaje postate: 3237
  • Karma: +3/-0
Re: OCTAVIA STYLE
« Răspuns #8 : Ianuarie 13, 2016, 08:34:00 p.m. »
Unde ti s-a parut ca ai vazut asta, colegule expert?

Offline liv_sibiu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Dec 2007
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 3014
  • Karma: +14/-3
  • Auto: 1,9 TDI PD , 77 kW ,
Re: OCTAVIA STYLE
« Răspuns #7 : Ianuarie 13, 2016, 08:15:55 p.m. »
Bascalios esti d-le moderator general!
Skoda Octavia II Trend , 1,9 TDI / BXE -105 CP/250 Nm , CV manuala , PDG , tempomat , s.a.

Offline Stef13

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: NT
  • Mesaje postate: 3237
  • Karma: +3/-0
Re: OCTAVIA STYLE
« Răspuns #6 : Ianuarie 13, 2016, 06:02:26 p.m. »
ca si dotari in plus :

   Dotari optionale
   
$05 PK9 PW0      ***CleverPack Style***                                           
                        - Faruri Bi-Xenon, Adaptive Frontlight
                         System, controlul dinamic al unghiului
                          de iluminare, instalatie spalare faruri,
                       Day Light cu tehnologie LED
                          - Scaune fata incalzite
PJ1                      Jante aliaj usor Ilias 6.5Jx16"                                       
PT2                      Pregatire telefon cu Bluetooth                                     
PW8                    Proiectoare de ceata fumurii                                       
RAC                    Radio-MP3-player Bolero, MIB2                                   
                         cu touch-screen color 6.5", AUX-IN, USB,
                          cititor card SD
7X1                    Senzori parcare spate                                                             


PKC                     Simply Clever                                                                           

                          protectie podea portbagaj cu fata dubla
                         (cauciuc/textil), recipient resturi in
                          capitonaj portiera, suport multimedia in
                         consola mediana
[]8M1                     Stergator luneta                                                                     


PL5                      Volan multifunctional imbracat in piele                                         

                          (comenzi radio si telefon)

     
"si"-ul e dotarea in plus. In rest, masina e fain configurata.

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
[Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 [26] 27 28
29 30