Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: indepartare abtipild cu emblema "RO"  (Citit de 13075 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline apashi

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: B
  • Mesaje postate: 195
  • Karma: +0/-0
    • XProc - Codul muncii
  • Auto: 2.0 TDI BMM 140HP
Raspuns: indepartare abtipild cu emblema "RO"
« Răspuns #16 : Iunie 08, 2008, 10:28:56 a.m. »
Foarte faina culoarea (asa a fost si fosta mea Octavia). Sa-ti traiasca.

Mersi!
Skoda Octavia 2 FL Combi 2.0 TDI 4X4

Offline MRP

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: bucuresti
  • Mesaje postate: 1815
  • Karma: +14/-2
Raspuns: indepartare abtipild cu emblema "RO"
« Răspuns #15 : Iunie 08, 2008, 09:29:33 a.m. »
a vrut sa se pozeze singur in luciul masinii!  :040: ca nu avea cine sa-i faca poza :082:

Offline AlexTM

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 2690
  • Karma: +6/-10
  • Auto: Galaxy 2 2.0 TDCI
Raspuns: indepartare abtipild cu emblema "RO"
« Răspuns #14 : Iunie 08, 2008, 08:43:39 a.m. »
Foarte faina culoarea (asa a fost si fosta mea Octavia). Sa-ti traiasca.
bicicleta

Offline apashi

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: B
  • Mesaje postate: 195
  • Karma: +0/-0
    • XProc - Codul muncii
  • Auto: 2.0 TDI BMM 140HP
Raspuns: indepartare abtipild cu emblema "RO"
« Răspuns #13 : Iunie 07, 2008, 02:34:53 p.m. »
GATA am reusit sa o indepartez! :D

Va atasez si niste poze!

Am schimbat putin metoda si in loc sa sterg cu o carpa umeda, desi am incercat, am luat o guma de sters si mi-a iesit perfect!

initial arata asa:



m-am folosit de un feon:



dupa ce am dezlipit abtipildul:



am sters cu guma:



si rezultatul final:

« Ultima Modificare: Iunie 07, 2008, 02:38:57 p.m. de apashi »
Skoda Octavia 2 FL Combi 2.0 TDI 4X4

Offline Calin

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 656
  • Karma: +9/-0
Raspuns: indepartare abtipild cu emblema "RO"
« Răspuns #12 : Iunie 07, 2008, 11:07:34 a.m. »
In Ungaria sunt multe ... ciudatenii  :039:
De exemplu, stiu un sofer de microbuz ce ducea pasageri la aeroportul din Budapesta, care a luat amenda de la politia ungara pe motiv ca ... nu avea saci pentru cadavre  :042:  :-o

bebeko tin sa te contrazic putin. Soferul a luat amenda si pt faptul ca nu stia si s-a lasat "pacalit". Tu unu ..sau eu.. nu avem voie sa caram cadavre, sau mai ales in cazul in care vedem vreun om mort sa "umblam" la el. Pentru toate acestea exista serviciul de Criminalistica. Avand in vedere ca suntem in Uniune..din punctul asta de vedere legile sunt la fel. In cel mai rau caz un decedat se acopera, dar nu il bag eu in sac ;)

cat despre problema lui apashi du-te la un centru care pune folie. Eu au feon si te pot ajuta. Nu cred ca iti vor lua bani pt asa ceva.

Offline vick

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Oct 2007
  • Locaţia: Ploiesti
  • Mesaje postate: 716
  • Karma: +0/-0
  • decat o viata cioara, mai bine o zi vultur
Raspuns: indepartare abtipild cu emblema "RO"
« Răspuns #11 : Iunie 06, 2008, 11:59:06 p.m. »
Si uite asa dispare si mica doza de patriotism care a mai ramas in noi ...   :(


frectie....patriotism :067:....ma simt roman doar daca ii batem pe francezi/italieni/olandezi la fotbal si iesim pe strada....in rest....bleah :047:

iar legat de problema cu abtibildul....Sorin83 a dat solutia perfecta... :082:

iar ... legat de tiriac autorulate....hmmmm.....cam nasol.....eu am vandut acolo masina cu km dati inapoi (nu de mine ci de bulangiu care mi-a vandut-o si mie) .....asa ca nu aveti prea mare incredere in brandul Tiriac....eu unul nu am deloc :082:
Skoda Octavia 2, 2005, 2.0 TDI DSG
EX. Skoda Octavia 1, 2004, 1.9 TDI

Offline apashi

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: B
  • Mesaje postate: 195
  • Karma: +0/-0
    • XProc - Codul muncii
  • Auto: 2.0 TDI BMM 140HP
Raspuns: indepartare abtipild cu emblema "RO"
« Răspuns #10 : Iunie 06, 2008, 10:09:04 p.m. »
Multumesc pentru informatii, am sa incerc sa pun in aplicarea metoda ta cu prima ocazie si o sa va arat in detaliu procedura (poze), poate mai ajuta si pe altcineva aflat in situatia mea.  :D

Aaaa.... si inca ceva, aceeasi procedura se aplica si pentru indepartarea scrisului "OCTAVIA" tot din spate?

PS: imi iubesc Skoda dar imi place sa fie cat mai simpla!
« Ultima Modificare: Iunie 06, 2008, 10:35:05 p.m. de Master 4X4 »
Skoda Octavia 2 FL Combi 2.0 TDI 4X4

Offline Sorin83

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Dec 2007
  • Locaţia: bucuresti, militari
  • Mesaje postate: 1339
  • Karma: +2/-0
  • Auto: O2 2.0 TDI BMN
Raspuns: indepartare abtipild cu emblema "RO"
« Răspuns #9 : Iunie 06, 2008, 10:02:58 p.m. »
in bulgaria, austria, germania, olanda n-a intrebat nimeni nimic de abtipilduri desi am fost opriti de vreo 5 ori.

on topic:
1.se ia un uscator de par.
2.se baga in priza astfel incat sa ajunga la masina :).
3.se sufla aer cald peste abtipild pana cand se inmoaie considerabil.
4. se dezlipeste cu grija.
5. daca raman urme se sterg cu o carpa moale si umeda
6. se admira rezultatul  :082:
Caracteristicile acestor păsări sunt culoarea cenușie și cântecul lor prin care masculul marchează teritoriul și care se poate asemăna cu denumirea dată păsării. Coada este lungă și pestriță.

Offline St3ff

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2009
  • Locaţia: Bucuresti (Pantelimon)
  • Mesaje postate: 1732
  • Karma: +4/-0
  • Auto: O2 1.9 TDI BXE
Raspuns: indepartare abtipild cu emblema "RO"
« Răspuns #8 : Iunie 06, 2008, 09:24:05 p.m. »
doamne ce aberatie rad cu lacrimi  =)) =)) =)) =)) =)) =))
Merita pentru aceasta fapta melodia "Doamne ocroteste-i pe romani" cu varf si indesat
Niciodata sa nu circuli cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau pazitor sa zboare

Offline bebeko

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Bistrita/Cluj
  • Mesaje postate: 1633
  • Karma: +4/-1
  • Auto: Fabia one
Raspuns: indepartare abtipild cu emblema "RO"
« Răspuns #7 : Iunie 06, 2008, 09:21:21 p.m. »
In Ungaria sunt multe ... ciudatenii  :039:
De exemplu, stiu un sofer de microbuz ce ducea pasageri la aeroportul din Budapesta, care a luat amenda de la politia ungara pe motiv ca ... nu avea saci pentru cadavre  :042:  :-o
Skoda Fabia Elite by TCM Turbo
Peugeot 207 SportPack by Dimsport

Offline St3ff

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2009
  • Locaţia: Bucuresti (Pantelimon)
  • Mesaje postate: 1732
  • Karma: +4/-0
  • Auto: O2 1.9 TDI BXE
Raspuns: indepartare abtipild cu emblema "RO"
« Răspuns #6 : Iunie 06, 2008, 09:18:11 p.m. »
Nu este sufiecient RO-ul de la placuta cu numerele de inmatriculare? Or vrea si steagul desenat pe capota  :D
Niciodata sa nu circuli cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau pazitor sa zboare

Offline Crina

  • Stupid people piss me off!
  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 927
  • Karma: +15/-1
  • Auto: Karutza
Raspuns: indepartare abtipild cu emblema "RO"
« Răspuns #5 : Iunie 06, 2008, 09:17:06 p.m. »
pai nu avem RO in numar? eu stiam ca asta ajunge

Offline bebeko

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Bistrita/Cluj
  • Mesaje postate: 1633
  • Karma: +4/-1
  • Auto: Fabia one
Raspuns: indepartare abtipild cu emblema "RO"
« Răspuns #4 : Iunie 06, 2008, 09:15:54 p.m. »
Am avut prieteni care au fost luati la intrebari ca nu au emblema RO, in ... Ungaria  X(
Eu chiar am o "emblema" cu I love RO , dar prins cu ventuza pe interiorul lunetei spate.
Cu toate astea, nu cred ca este obligatoriu.
« Ultima Modificare: Iunie 06, 2008, 09:17:48 p.m. de bebeko »
Skoda Fabia Elite by TCM Turbo
Peugeot 207 SportPack by Dimsport

Offline St3ff

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2009
  • Locaţia: Bucuresti (Pantelimon)
  • Mesaje postate: 1732
  • Karma: +4/-0
  • Auto: O2 1.9 TDI BXE
Raspuns: indepartare abtipild cu emblema "RO"
« Răspuns #3 : Iunie 06, 2008, 09:11:39 p.m. »
Cat de mult mi-as iubi tara nu as lipi asa ceva pe  masina .

Si acum s afiu ontopic nu cred ca tre sa fie obligatorie in afara am fost plecat si acest abtipild a stat mereu in torpedou de cand am luat masina (aici ma refer la vehcea masina deci timp de vreo 6 ani)

Ai incercat cu apa fiarta?
« Ultima Modificare: Iunie 06, 2008, 09:14:22 p.m. de St3ff »
Niciodata sa nu circuli cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau pazitor sa zboare

Offline bebeko

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Bistrita/Cluj
  • Mesaje postate: 1633
  • Karma: +4/-1
  • Auto: Fabia one
Raspuns: indepartare abtipild cu emblema "RO"
« Răspuns #2 : Iunie 06, 2008, 08:57:25 p.m. »
Si uite asa dispare si mica doza de patriotism care a mai ramas in noi ...   :(
Skoda Fabia Elite by TCM Turbo
Peugeot 207 SportPack by Dimsport

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 26, 2026, 09:12:57 p.m.]


Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby
[Iunie 26, 2026, 10:41:53 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 [28]
29 30