Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Turcaletul  (Citit de 228308 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Alejinxique

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2011
  • Locaţia: Oradea/Cluj
  • Mesaje postate: 1501
  • Karma: +0/-0
  • Auto: BIA si AOKI
Re: Turcaletul
« Răspuns #327 : August 27, 2025, 11:30:36 a.m. »
Nu polish acela de taie din lac si cu masina de polishat! Polish ce aveam eu era o pasta de lustruire si o aplicam cu mainile mele si laveta. To polish=a lustrui.
Eu foloseam produse Turtle Wax. Avea Carrefour in vremurile bune. Acum online sau Ungaria.
Mergi la Bia in topic, si rasfoieste sa o vezi lustruita de se reflecta casa in tabla ei.
2 galeti, apa de la oras, Mai mult de 6 solutii, vreo 5 lavete, perie tabla, perie jante, repellent parbriz.
Lustruiam si 6 ore pe Bia.
Comutam pe apa de retea ca sa nu apara calcar, cum avea apa din fantana. Si uitata a ramas si vreo saptamana s-a irigat curtea cu apa din retea. O minunata factura. 

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3199
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: Turcaletul
« Răspuns #326 : August 26, 2025, 11:29:55 a.m. »
Spuma activa e nociva in orice concentratie, daca simti ca iti curata masina,,,,restul....sunt povesti, inclusiv la cea fara soda si alti solventi. Daca duci masina la detailing, la spalare, vei vedea ca folosesc 2 galeti cu sampon, nu spuma activa


Spui de polish? Polish ul acela se da cu grija, rar, spre foarte rar, sa remediezi imperfectiuni, ideal deloc si se da de catre cineva care se pricepe. Alte vrajeli cu polish-ul cu granulatie fina , pentru stralucire, etc. Sunt doar efecte imediate
Ce face polish-ul? Fura din lac.......adica dat fara stiinta,,,,,,matuieste. Degeaba dai cu ceara, ceara nu e definitiva

Offline Alejinxique

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2011
  • Locaţia: Oradea/Cluj
  • Mesaje postate: 1501
  • Karma: +0/-0
  • Auto: BIA si AOKI
Re: Turcaletul
« Răspuns #325 : August 26, 2025, 10:15:42 a.m. »
Buna!


         Am incercat eu si garaj incastrat in casa la parinti si garaj subteran la bloc (ca la mall). La ambele se pune praf pe masina. Pe Bia lustruiam 6 ore vinerea pt intrunirea skodareana de sambata. Pasta polish, ceara, gloss, solutie de jante, solutie pe anvelope sa le fac din gri in negre pe flancuri. Si ca sa o vedeti voi ca la revista, Bia innopta in garaj sub cearsaf!  =))
Deci daca nu doriti deloc praf, puneti ca bunicul meu, fie iertat, 2 paturi groase pe masina.
Am invatat f mult detailing de la dl Cristian Pop care a fondat Expert Detailing din Bucuresti. Din pacate a decedat de cancer, fie iertat. Spuma activa este daunatoare doar daca nu este preparata cu concentratiile potrivite.
Si nu e doar timp. Trebuie sa ai si conditii sa speli masina: casa, rigola scurgere. Sa fii dispus sa te uzi, mai ales iarna cand e frig. Eu o spalam pe Bia cu cizme de cauciuc. Nu ma machiam pe mine, dar o aranjam pe ea. Stiu sa surubaresc, dar nu stiu sa ma machiez. Eu nu sunt cu gene si unghii facute. Am deja 6 ani fara machiaj, ca nici la nunti nu am mai avut de mers.
Si aveam rabdare. Doar la 19-20 de ani dupa ce veneam de la scoala/facultate aveam timp liber mult.Cum o lustruiam? Ca pentru mine, cu maxima atentie si implicare. Pe acoperis pe mijloc unde ajungeam mai greu sau deloc, ma mai ajuta tatal meu. O data a si ajuns pe redresor pt ca a cantat radio pana a fost gata lustruita si bateria lesinata.

Offline james kilowatt

  • Expert
  • ***
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: Europa
  • Mesaje postate: 2785
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Mazda CX30 SkyX AT AWD
Re: Turcaletul
« Răspuns #324 : August 26, 2025, 10:10:23 a.m. »

Am un garaj de tabla, tavan de scanduri, pe schelet de teava.


E suficient cât să protejeze de soare.


Si soarele are efect de matuire, altereaza culorile și agravează orice mic defect.
Mazda CX-30 Rosie 2020
Skoda Superb 1.8 TSI 2010 - in Ilfov

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3199
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: Turcaletul
« Răspuns #323 : August 26, 2025, 09:26:13 a.m. »
După 7 ani e greu de făcut efect de oglindă. Țineți minte cât lustruiam pe Bia demult, si 6 ore? După niste ani se vede ca nu mai e nouă si ca trebuie revopsire.


Ei, depinde si cum o lustruiai, fara gluma.
Deci meganul a primit decontaminare cu argila de noua, si ceara Collinite. Apoi periodic acelasi tratament. Efectul de oglinda il are
Nu vede spuma activa niciodata. Absolut niciodata. Daca nu e timp de metoda celor doua galeti cu manusa si sampon auto, jet de apa si atat.
Spuma activa e cea care face efectul de matuire, ruginire a elementelor pe unde persista, etc

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3199
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: Turcaletul
« Răspuns #322 : August 26, 2025, 09:22:46 a.m. »
Parcarile subterane e una, garajul individual e alta, acum pe bune


Am un garaj de tabla, tavan de scanduri, pe schelet de teava. Da, se pune praf, sa zic ca daca nu o misc , e vizibil la 2 saptamani. Avantajul e ca acest praf nu e purtat, vanturat, de alte masini. Ceruita si spalata, praful acela se cam duce la viteza oarecare. Deci, chiar se mentine bine acolo, apoi , un simplu jet la 2-3 saptamani rezolva problema.

Offline judge

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 1180
  • Karma: +3/-0
  • Auto: Utilaje agricole
Re: Turcaletul
« Răspuns #321 : August 26, 2025, 07:57:36 a.m. »
This - UV-ul ucide tot, e marele inamic.

Iar garajele nu prea rezolvă problema cu praful, cel puțin în RO se pune praf rău în garaje. Porsche-ul o arde doar prin parcări subterane, și e dezastru.

Offline james kilowatt

  • Expert
  • ***
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: Europa
  • Mesaje postate: 2785
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Mazda CX30 SkyX AT AWD
Re: Turcaletul
« Răspuns #320 : August 25, 2025, 11:46:07 p.m. »

Adevarul ca cele doua ceruiri anuale, pe langa garaj,  fac diferenta.


Garajul e miez. Nu protejează doar de praf gainat samd dar și de soare care degradează și vopsea și elementele de cauciuc expuse (pneuri, ștergătoare etc).
Mazda CX-30 Rosie 2020
Skoda Superb 1.8 TSI 2010 - in Ilfov

Offline Alejinxique

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2011
  • Locaţia: Oradea/Cluj
  • Mesaje postate: 1501
  • Karma: +0/-0
  • Auto: BIA si AOKI
Re: Turcaletul
« Răspuns #319 : August 25, 2025, 11:22:51 p.m. »
După 7 ani e greu de făcut efect de oglindă. Țineți minte cât lustruiam pe Bia demult, si 6 ore? După niste ani se vede ca nu mai e nouă si ca trebuie revopsire.

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3199
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: Turcaletul
« Răspuns #318 : August 24, 2025, 10:51:26 p.m. »
[quote author=A V A T A R link=topic=13761.msg302431#msg302431
La fel de atrăgătoare si azi ca apariție, nu își arata defel vârsta.



Adevarul ca cele doua ceruiri anuale, pe langa garaj,  fac diferenta. Si grija pe unde se parcheaza
Vopseaua e la fel ca venita din fabrica

Offline Alejinxique

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2011
  • Locaţia: Oradea/Cluj
  • Mesaje postate: 1501
  • Karma: +0/-0
  • Auto: BIA si AOKI
Re: Turcaletul
« Răspuns #317 : August 24, 2025, 02:15:26 p.m. »
Normal, doar e sedan! Eu tot va spun ca sedan sunt elegante, comode si aerodinamice! Bravo!
Sa folositi masina sanatosi mai departe!

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Turcaletul
« Răspuns #316 : August 23, 2025, 09:57:35 p.m. »
Excelent consum !
La fel de atrăgătoare si azi ca apariție, nu își arata defel vârsta.
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3199
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: Turcaletul
« Răspuns #315 : August 23, 2025, 10:09:09 a.m. »
Pe plaja nu avem voie, nici macar in Letonia

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3199
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: Turcaletul
« Răspuns #314 : August 23, 2025, 10:07:17 a.m. »
Tragem si o barca la nevoie

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3199
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: Turcaletul
« Răspuns #313 : August 23, 2025, 09:37:34 a.m. »
Si .......am dus Turcaletul la Marea Baltica


Un traseu pe ruta Piatra Neamt-Presov-statiunea Bachledka din Slovacia-mina de sare Wieliczka-Lods-Gdansk-Riga-Tallinn-Vilnius-catelul Trakai-Varsovia-Satu Mare-Piatra Neamt


Peste 5000 de km, 3 persoane adulte, bagaje pentru 14 zile, portbagaj plin ochi cu de toate, AC utilizat 99,9 % din drum, pe autostrazile poloneze tempomat la 148, pe superstrazile poloneze , tempomat la 128, autostrazi, superstrazi si drumuri nationale, mers si pe ploaie, temperaturo de la 40 grade pana la 10 grade.
3 persoane in masina fara ac nu merge


Masina a prestat corespunzator, fara emotii, AC face fata si la 40 grade, fara nici un disconfort, atat in fata cat si in spate. Din totalul km , eu am condus 500, ceilati feciorul.


Foarte multumit de masina, motor, cutie. Suntem in al 7 lea an de acum, km la bord 64500, nu gasim motive de despartire deocamdata.
In afara de revizii si un set de placute spate, masina nu a cerut nimic deocamdata. Si anvelopele sunt cele de fabrica, arata foarte bine, aderenta si ”carne”, cum ar spune un clasic in viata :) ) . Conteaza faptul ca masina e tinuta in garaj


Consumul real, prin metoda plin plin, l am calculat pana la Satu Mare(unde am facut ultimul plin) si este de 6.11% , la o viteza medie de 74,3 km/h, cand pe bord aveam 5,6 % si 4552,8 km facuti. Ajuns acasa , nu am mai facut plinul, ca am aproape jumatate de rezervor, si nu se intrevad drumuri in perioada urmatoare si nu are sens


Eroarea de consum e data si de multe plinuri pana in buza, facute in acest concediu, nu la toate statiile am reusit sa fac plinul la fel, pistolul blocandu se mai repede . Estimez un real de 6.00%, eu zic ca e excelent.
« Ultima Modificare: August 23, 2025, 10:11:16 a.m. de bogdanpiatra »

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 26, 2026, 09:12:57 p.m.]


Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby
[Iunie 26, 2026, 10:41:53 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 [27] 28
29 30