Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Diverse probleme legate de bateriile auto  (Citit de 272845 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Mihai_D.

  • Doar inscris
  • Joined: Dec 2013
  • Mesaje postate: 2
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Fabia 1.4 16V 55KW
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #482 : Decembrie 04, 2013, 01:25:18 p.m. »
Fabia cred ca are din fabrica baterie de 45 Ah. Dar eu iti recomand sa iei una mai mare, de 55 Ah, care sigur incape in locas, avand in vedere ca vine iarna si o sa ai mai multi consumatori activi (lumini, dezaburire, ventilator incalzire). In functie de marca, costa in jur de 200-300 lei.
 
Eu, personal, am pus pe Fabia mea una de 65 Ah, Caranda si sunt foarte multumit.
 
Dar vezi mai multe opinii aici:
http://www.skoda-club.ro/index.php?topic=2165.msg55505#msg55505

Multumesc!

Offline Aliskoda

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Feb 2013
  • Locaţia: Targoviste
  • Mesaje postate: 246
  • Karma: +0/-0
  • In crestere...
  • Auto: Skoda Octavia 1.6 BFQ
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #481 : Decembrie 04, 2013, 11:35:25 a.m. »
Eu am bateria originala a masinii :) cel putin, cred. Nu scrie nimic pe ea, deci nu e vreo marca. Si nu am probleme la pornire.

Offline Daniel

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 2789
  • Karma: +3/-0
  • Garfield I'm not always right, but I'm never wrong
  • Auto: Tivoli Grand, 1.5 GDIT 163 CP
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #480 : Decembrie 04, 2013, 11:00:36 a.m. »
Fabia cred ca are din fabrica baterie de 45 Ah. Dar eu iti recomand sa iei una mai mare, de 55 Ah, care sigur incape in locas, avand in vedere ca vine iarna si o sa ai mai multi consumatori activi (lumini, dezaburire, ventilator incalzire). In functie de marca, costa in jur de 200-300 lei.
 
Eu, personal, am pus pe Fabia mea una de 65 Ah, Caranda si sunt foarte multumit.
 
Dar vezi mai multe opinii aici:
http://www.skoda-club.ro/index.php?topic=2165.msg55505#msg55505
Skoda Fabia Sedan Elite, 1.4 MPI, benzina, 16 V, 101 CP
Fosta Skoda Octavia 2 Elegance, 1.8 TFSI, 16 V, 160 CP

Offline Mihai_D.

  • Doar inscris
  • Joined: Dec 2013
  • Mesaje postate: 2
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Fabia 1.4 16V 55KW
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #479 : Decembrie 04, 2013, 09:28:51 a.m. »
Salut,
 
Am o Fabia 1.4 16V 55Kw din 2003. Ma ajutati si pe mine cu ce tip de baterie trebuie sa-mi iau.
 
Multumesc!

Offline ladislau

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2008
  • Locaţia: Brasov
  • Mesaje postate: 672
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Dacia Duster Journey 1.33 tCE
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #478 : Noiembrie 25, 2013, 11:18:30 a.m. »
Deh...acuma cum mi-o fi norocul !  :))
Oricum,bateria e noua si are garantie.
Ex :Skoda Fabia 1.9 SDI
Ex : Dacia Sandero Stepway 0.9 tCE

Offline gti_mars

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Feb 2011
  • Locaţia: BUCURESTI - MILITARI
  • Mesaje postate: 527
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O II 4x4
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #477 : Noiembrie 25, 2013, 11:15:27 a.m. »
Salut !
Am Rombat de 4 ani si 70.000 km . Iarna imi pornea la sfert de cheie , iar vara pornea greuuuu . Problema era din soft , nu din baterie . Rombat sunt bune , pt ca sunt ieftine si nu au timp sa stea in magazin si astel sa apara depunerile , care scurteaza viata bateriei . Marketingul este la cele mai scumpe , daca stau 1 an sau 2 in magazin , nu mai tin inca 4 pe masina .

Offline danut

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Iul 2009
  • Locaţia: cluj napoca
  • Mesaje postate: 101
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 1.9sdi
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #476 : Noiembrie 25, 2013, 09:54:49 a.m. »
Nu fi asa de sigur, nu de alta, dar sa nu fi dezamagit.

Eu sunt de parere ca in bateriile noi din comert este foarte mult marketing.

Offline ladislau

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2008
  • Locaţia: Brasov
  • Mesaje postate: 672
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Dacia Duster Journey 1.33 tCE
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #475 : Noiembrie 23, 2013, 05:18:26 p.m. »
Salutare!
Am o skoda fabia 1.9 sdi din 2004, imi puteti spune ce fel de baterie trebuie sa cumpar?



Si pe mine m-a lasat bateria in "plina" primavara ; am inlocuit-o cu un Rombat Premier de 65 Ah.
Merge impecabil....pina in prezent : astept iarna ce bate la usa,dar daca cinci ierni le-am trecut cu o baterie de 55...nu ma astept la nici un fel de surprize.
Neplacute,desigur.
Ex :Skoda Fabia 1.9 SDI
Ex : Dacia Sandero Stepway 0.9 tCE

Offline M i c u t z u

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Ian 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 3175
  • Karma: +7/-0
  • Auto: SUZUKI S-CROSS AT
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #474 : Noiembrie 23, 2013, 01:00:47 p.m. »
Uite un exemplu.. http://www.baterii-acumulatori-auto.ro/cautare/baterie-varta-dupa-autovehicul/ 

Bagi datele masinii si vezi ce iese..Eu as alege una de 74AH
« Ultima Modificare: Noiembrie 23, 2013, 01:02:42 p.m. de M i c u t z u »
Esti IDIOT?Atunci citeaza ultimul mesaj postat!

Offline Tommy

  • Doar inscris
  • Joined: Nov 2013
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 1
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Skoda Fabia
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #473 : Noiembrie 23, 2013, 12:45:41 p.m. »
Salutare!
Am o skoda fabia 1.9 sdi din 2004, imi puteti spune ce fel de baterie trebuie sa cumpar?


Offline vixen

  • Junior
  • *
  • Joined: Mar 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 69
  • Karma: +0/-0
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #472 : Noiembrie 17, 2013, 08:43:22 a.m. »
Se da o Skoda Superb 2 din 2009, diesel motorul CR de 170 CP.Va rog as dori sa stiu daca am sa schimb bateria existenta cu una noua trebuie sa modific ceva cu VCDS-ul prin software (sa declar bateria noua in soft-ul masinii), adica ca la AUDI spre exemplu?
« Ultima Modificare: Noiembrie 17, 2013, 09:01:11 a.m. de vixen »
Skoda Superb 2, fara carton in fata la motor.

Offline Andrei1980

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 1792
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Toyota Corolla 2.0 hibrida 140
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #471 : Noiembrie 12, 2013, 06:28:19 p.m. »
Eu am avut Rombat Calciu pe loganul meu, de 60 Ah, si l-am vandut cu acela la 5 ani si 8 luni masina... a functionat bine.(niciodata nu a fost luat jos de pe masina pentru incarcare) .
Tata are pe masina lui Rombat Premier de 55 sau 60 Ah, circula foarte putin cu masina si dupa 2 ani, nu are nici o treaba.
(E drept si Varta mea de 60Ah se tine chiar superbine pe Octavia dupa 3 ani jumate :), masurat saptamana trecuta curentul de pornire... )
Toyota Corolla TS - 2.0 196, Exclusive, MY2024
Ex: Seat Leon ST, Skoda Octavia 2FL 1.4 TSI

Offline corin

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Iun 2008
  • Locaţia: MS
  • Mesaje postate: 436
  • Karma: +3/-1
  • Per aspera ad astra
  • Auto: TOUR 1.6 BFQ AT
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #470 : Noiembrie 12, 2013, 11:47:15 a.m. »
Pai sunt caranda maxima si de 45, 55, 65 ah, cred si mai mari dar fiindca nu se foloseste masina foarte des si nu se fac km suficienti ca sa se incarce complet, varianta uscata mi s-a parut mai buna ca se descarca mai greu si la rece se comporta mai bine(teoretic cel putin).
Cei de la daewoo stiu ca recomandau baterie de cel putin 60 ah, nuami ca acu 5 ani am pus una de 55 si a fost ok.
Nedumerirea mea era de firma de care nu auzisem pana ieri, iar pe de alta parte n-as vrea sa mai investesc intr-o baterie de top ca as dubla pretul masinii :D
"Unde nu cad ploile, nu pot ca sa creasca flori/ Unde nu sunt oameni buni, nu exista sarbatori!" Poem - The Motans feat. Irina Rimes

Offline danut

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Iul 2009
  • Locaţia: cluj napoca
  • Mesaje postate: 101
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 1.9sdi
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #469 : Noiembrie 12, 2013, 09:51:49 a.m. »
Tata are o astfel de baterie pe un motor de 1.4 benzina.

A trecut de 2 ani si merge perfect, desi a descarcat-o complet cand i s-a rupt o rola intinzatoare la cureaua de alternator

Este totusi mai mare, cred ca de 65Ah sau de cat sunt astea de la Carranda.

Dar nici Rombat nu este rea, cineva a schimbat bateria de la un Logan 1.5DCI dupa 5 ani si 130kkm, am ramas surprins ca vin din fabrica cu versiuniile slabe si nu cu Premier pentru un diesel.

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #468 : Noiembrie 11, 2013, 06:13:57 p.m. »
Mergi tot pe 55Ah, dar alege bateria cu valoarea curentului la pornire rece cea mai ridicata (...EN).
Eu pt masina sotiei am ales un Rombat Premier de 55Ah care de 3 ani si 2 ierni functioneaza f bine, aducand multa incredere.
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 26, 2026, 09:12:57 p.m.]


Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby
[Iunie 26, 2026, 10:41:53 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
[29] 30