Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Diverse probleme legate de bateriile auto  (Citit de 272637 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #257 : Februarie 21, 2011, 03:16:59 p.m. »
Dupa ce o Varta Silverline de 72Ah si 420 lei platiti acum mai bine de 1 an a picat brusc ca urmare a unui defect de fabricatie (fix in iunie 2010, cand aveau ai mei si noi mai multa nevoie de ea, de am tras doar de masina mea o saptamana !), nu mai pot recomanda marcile premium cu mana pe inima.
Sunt in continuare f bune, nu zic nu (docada cealalta varta Silverline care lucra super de 2 ani !) insa pe masina sotiei am ales un Rombat 55Ah Premium cu curent de pornire la rece mare pt un motor de 1.4L si cu garantie 2 ani, sunt f multumit de el, drumuri de 25-30km zilnic si destule zile friguroase in acest timp !
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline Caphonne

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Nov 2010
  • Locaţia: Bucuresti-Berceni
  • Mesaje postate: 203
  • Karma: +0/-0
  • Auto: OFL 1.6 MPI Drive
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #256 : Februarie 21, 2011, 11:18:28 a.m. »
ok nu vreau sa pornesc o dicutie gen x vrs y pentru ca discutiile asteanu au niciodata final decat atunci cand se inchide topicul  :D .Ce am scris am scis din propria ''experienta'' baterii romanesti care au tinut peste 5 ani puse pe masini exploatate normal si netinute in garaj(iarna).Se stie ca nu mereu ceea ce este mai scump este si mai bun de multe ori platim marca dar asta este alta discutie.
Proiectoarele sunt pentru ceata :D
ex cars: Dacia Supernova/Mitsubishi Pajero 2.4 TDI

Offline radioman

  • Expert
  • ***
  • Joined: Mai 2008
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 966
  • Karma: +0/-0
  • Unii se nasc ca un 'original' si mor ca o "copie"
    • Radio Romania Constanta
  • Auto: Octavia 3 /2.0 TDI/150 CP
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #255 : Februarie 21, 2011, 10:47:48 a.m. »
@A V A T A R, @Caphonne : Stimatilor dati-mi voie sa fiu pe pozitii contrar opuse parerilor dvs. legate de acumulatorii Rombat si Caranda,nu neaparat ptr ca ar fi Varta ,Fulmen,Exide,Steco sau Bosch la polul opus ... :D
Skoda Octavia 3 Style /2.0 TDI /2017; VW Polo 2019

Offline Caphonne

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Nov 2010
  • Locaţia: Bucuresti-Berceni
  • Mesaje postate: 203
  • Karma: +0/-0
  • Auto: OFL 1.6 MPI Drive
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #254 : Februarie 21, 2011, 09:03:22 a.m. »
Idem Rombat ieftine si bune ....chiar si Caranda.Am pus si la Dacie si la Pajero legat de amperaj cum a spus si Avatar este foarte mult, aveam 70 amperi la Pajero la un motor de 2.5 tdi si un electromotor gurmand, bujii incandescente iarna trecuta pe gerurile alea pornea cazanul instant (era din 1991).
Proiectoarele sunt pentru ceata :D
ex cars: Dacia Supernova/Mitsubishi Pajero 2.4 TDI

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #253 : Februarie 21, 2011, 08:05:09 a.m. »
MArca bateriei e cel mai probabil Akuma.

Incearca Rombat Premier la 50-55Ah, este varianta de top la maxim 200 lei.
http://www .rombat.ro/index.php/ro/bateriile-rombat/baterii-de-pornire/premier

Inca ceva: 60Ah e prea mult pt Fabia 1.2 ;)
« Ultima Modificare: Februarie 21, 2011, 09:58:05 a.m. de M i c u t z u »
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline Vyk

  • Junior
  • *
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 78
  • Karma: +0/-0
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #252 : Februarie 20, 2011, 10:47:18 p.m. »
Am lasat bateria la incarcat 24 ore. Este un acumulator cehesc (noname) de 44Ah insa a tinut aproape 6 ani in conditiile unui sistem audio care mananca ceva. Pe de alta partea masina de abia face 29000KM.
Azi a pornit motorul foarte repede desi masina nu mai fusese pornita de 2 saptamani. Stiu, era bateria fresh insa motorul statuse ceva.
Acum testul e sa vad daca tine bateria pana weekendul urmator ca o sa fie ceva frig si pana sambata nu o pornesc (la serv merg by metro).
Oricum, deja amd at mail sa vad cum e starea stocului pentru Kinetik HC-1400 de 60Ah.

Skoda Fabia 1.2HTP, Panasonic CQ1300, Audison LRX 2.150, Focal Polyglass V 165 slim, Longmill Jx1100

Offline Caphonne

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Nov 2010
  • Locaţia: Bucuresti-Berceni
  • Mesaje postate: 203
  • Karma: +0/-0
  • Auto: OFL 1.6 MPI Drive
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #251 : Februarie 17, 2011, 08:43:08 a.m. »
Cea veche daca e moarta e moarta nu prea mai merge cu incarcatul am incercat cu vreo 2 bucati si degeaba le incarcam ma tinea o pornire si cand imi era lumea mai draga ma lasa.Dar poti incerca.
Proiectoarele sunt pentru ceata :D
ex cars: Dacia Supernova/Mitsubishi Pajero 2.4 TDI

Offline Vyk

  • Junior
  • *
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 78
  • Karma: +0/-0
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #250 : Februarie 16, 2011, 11:27:59 p.m. »
Sau ca sa fiu sigur ca merge smecheria nu mai inchid capota. Oricum numai cineva care are un ochi format poate observa ca nu e inchisa fara sa se uite in mod special - masina nu este parcata intr-un loc cu agitatie mare.


Eu am un sistem de 210+2*80W RMS putere de output la cele 2 amplificatoare. Deci e ceva consum si mi-as pune deep cycle tocmai din acest rationament.


Solutia e clar alta baterie insa pana una alta 1-2 luni as incerca sa o mai folosesc pe cea veche.
Skoda Fabia 1.2HTP, Panasonic CQ1300, Audison LRX 2.150, Focal Polyglass V 165 slim, Longmill Jx1100

Offline Weltmeister

  • Junior
  • *
  • Joined: Ian 2011
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 35
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Skoda Octavia 4X4
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #249 : Februarie 16, 2011, 11:31:28 a.m. »
Inchizi masina din telecomanda dar lasi capota deschisa!Scoti bornele de la baterie si inchizi capota!Apoi vei putea deschide usa soferului cu cheia!
Succes,

Offline Caphonne

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Nov 2010
  • Locaţia: Bucuresti-Berceni
  • Mesaje postate: 203
  • Karma: +0/-0
  • Auto: OFL 1.6 MPI Drive
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #248 : Februarie 16, 2011, 09:18:04 a.m. »
Salut iti raspund la ce stiu:
* masina fara baterie - cum o mai incui (inchiderea centralizata=ioc)-ar trebui sa mearga in felul urmator usa de la sofer o incui cu cheia iar restul usilor din butonase (daca are masina vad ca mai nou unele au altele nu au )
Poate ne lamureste cineva ca si eu sunt interesat cum as putea incuia masina cu baterie moarta avand in vedere ca nu am acele butoane :D.
* la reinstalarea bateriei nu voia vea probleme - reinitializari sisteme, alarma etc?-nu, probabil se vor reseta anumite lucruri gen ceas ,kilometraj etc
* gemurile electrice - cad fara baterie?-nu cad
* alte aspecte - va rog detaliati.

In concluzie cum este mai bine, sa scot bateria sau nu?


Si as dori inlocuirea bateriei cu un deep cycle de putere mai mare. Ar avea un efect negativ asupra electronicelor din masina? Masina este o Fabia 1.2HTP din 2005 (64CP).
-Ti-a raspuns si colegul o baterie mai mare o montezi eventual atunci cand ai niste consumatori mari si flamanzi ceva sisteme audio sau lumini aditionale  dar nu cred ca ai asa ceva.
Proiectoarele sunt pentru ceata :D
ex cars: Dacia Supernova/Mitsubishi Pajero 2.4 TDI

Offline L U C I

  • Expert
  • ***
  • Joined: Sep 2007
  • Locaţia: Braila
  • Mesaje postate: 2264
  • Karma: +1/-0
  • trolez
  • Auto: bmw 525d
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #247 : Februarie 16, 2011, 02:18:47 a.m. »
cea mai buna metoda dupa 6 ani este inlocuirea acumulatorului. In cazul acumulatorilor o capacitate mai mare nu te ajuta cu nimic.

Offline Vyk

  • Junior
  • *
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 78
  • Karma: +0/-0
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #246 : Februarie 16, 2011, 12:09:58 a.m. »
Salutare,

Dupa aproape 6 ani bateria stock m-a lasat si va trebui sa o inlocui cu alta.
Mai intai as incerca sa o incarc la redresor sa vad daca mai tine sau e neaparata nevoie de alta baterie pronto.

Ar fi 2 variante: fie incarcarea la redresor cu bateria instalata in masina (varianta cea mai comoda, pot lasa masina in curte incuiata) sau scoaterea bateriei si incarcarea ei separat.

In acest ultim caz as avea unele intrbari:

* masina fara baterie - cum o mai incui (inchiderea centralizata=ioc)
* la reinstalarea bateriei nu voia vea probleme - reinitializari sisteme, alarma etc?
* gemurile electrice - cad fara baterie?
* alte aspecte - va rog detaliati.

In concluzie cum este mai bine, sa scot bateria sau nu?


Si as dori inlocuirea bateriei cu un deep cycle de putere mai mare. Ar avea un efect negativ asupra electronicelor din masina? Masina este o Fabia 1.2HTP din 2005 (64CP).
Skoda Fabia 1.2HTP, Panasonic CQ1300, Audison LRX 2.150, Focal Polyglass V 165 slim, Longmill Jx1100

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #245 : Februarie 10, 2011, 12:48:25 p.m. »
Verifca incarcarea bateriei si eventual foloseste un redresor pt capacitate maxima.
Verifica si sa nu fie un curent parazit de la radio, bec torpedou, etc
O diagnoza ar fi utila in caz ca sunt erori.
La 1.4MPI este suficient o baterie de 50Ah, dar daca vrei si mai mare, macar ia una de ultima generatie, atentie la dimensiuni !
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline mihaibarbu

  • Junior
  • *
  • Joined: Ian 2011
  • Locaţia: arad
  • Mesaje postate: 41
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: skoda fabia 1,4mpi
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #244 : Februarie 10, 2011, 11:38:51 a.m. »
Buna ziua,am o skoda fabia 1,4 mpi cumparata recent second hand cand am cumparat masina pornea bine ,acum daca sta mai bine de o zi nepornita bateria nu mai are curent pentru pornit,am rugat un prieten sa imi dea curent ,am zis ca este din cauza frigului ,intrun finala dupa vreo 3o min de tinut firele pe baterie a avut  curent cat sa porneasca a mai mers o saptamana in care am pornit-o zilnic,dupa care a murit din nou ,am mai cerut curent odata ,a pornit in ziua respectiva dupa ce am oprit-o si a doua zi a murit din nou bateria vad ca scrie ca este facuta in saptamana 23 din 2007 nu este foarte veche ,dar se consuma curentul stand pe loc,m-am uitat sa nufie pozitiile aprinse sau un consumator ceva si nu este nimic,totusi bateria moare dupa ateva zile daca nu o pornesc,tind sa cred ca are un element in scurt,alternatorul incarca ca altfel nu as mai fi putut sa o pornesc dupa ce o opream ,acum ca a dat caldura bateria este tot moarta ,ma voi duce sa schimb bateria,dar nu prea stiu ce marca si ce amperaj sa iau pentru un motor pe benzina de 1,4 mpi.Astept opinii.

Offline adytzul_ac

  • Expert
  • ***
  • Joined: Feb 2010
  • Locaţia: IASI
  • Mesaje postate: 459
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia 1, 1.6i, BFQ
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #243 : August 09, 2010, 10:18:14 p.m. »
pana in 70 Ah iti poti cumpara linistit
curentul de pornire poate fi mult mai mare decat il aveai pe bateria originala - bateriile din generatiile noi oricum au curenti de pornire mai mari decat omoloagele lor vechi
iar daca vrei sa verifici exista de exemplu la dealerii Bosch softuri speciale care iti spun exact in functie de VINul masinii cat Ah/curent pornire poate avea bateria noua

Te referi la optiunile listate pe stickerul unde este mentionat si VIN-ul masinii (cel din portbagaj) ?
Do The Right Thing Right The First Time.

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 26, 2026, 09:12:57 p.m.]


Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby
[Iunie 26, 2026, 10:41:53 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 [28]
29 30