Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Siguranta inainte de toate (ABS,ASR,MSR.ESP,EBV,MBA)  (Citit de 166477 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Clodius

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Dec 2008
  • Locaţia: Bucuresti / Craiova
  • Mesaje postate: 409
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia 2 1.9TDI BJB
Re: Siguranta inainte de toate (ABS,ASR,MSR.ESP,EBV,MBA)
« Răspuns #406 : Februarie 04, 2012, 06:44:58 p.m. »
Nu stiu daca ati vazut la stiri un reportaj cu Titi Aur care recomanda ca in zapada cand te blochezi sa nu accelerezi la maxim ci mai degraba sa faci balans fata spate pt a prinde avant
Ofer servicii pt RNS 510 (montare, instalare firmware, activare Video In Motion, instalare harti), diagnoza si activari VCDS etc.

Offline satlantis

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2008
  • Locaţia: constanta
  • Mesaje postate: 1033
  • Karma: +0/-0
  • Auto: yeti 1.4 tsi
Re: Siguranta inainte de toate (ABS,ASR,MSR.ESP,EBV,MBA)
« Răspuns #405 : Februarie 04, 2012, 12:31:13 p.m. »
Ok... multam.
1.4 tsi... de la 1.8T

Offline judge

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 1180
  • Karma: +3/-0
  • Auto: Utilaje agricole
Re: Siguranta inainte de toate (ABS,ASR,MSR.ESP,EBV,MBA)
« Răspuns #404 : Februarie 04, 2012, 12:25:33 p.m. »
Trebuie sa tii apasat cateva secunde.

Offline satlantis

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2008
  • Locaţia: constanta
  • Mesaje postate: 1033
  • Karma: +0/-0
  • Auto: yeti 1.4 tsi
Re: Siguranta inainte de toate (ABS,ASR,MSR.ESP,EBV,MBA)
« Răspuns #403 : Februarie 04, 2012, 12:21:16 p.m. »
Am incercat ieri sa dezactivez ASR-ul... dar nu am reusit. :039: Am apasat pe buton si nimic.... de ce? ca atat parca trebuie facut... :039:
1.4 tsi... de la 1.8T

Offline Andrei1980

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 1792
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Toyota Corolla 2.0 hibrida 140
Re: Siguranta inainte de toate (ABS,ASR,MSR.ESP,EBV,MBA)
« Răspuns #402 : Februarie 04, 2012, 09:38:44 a.m. »
Eu am probat de mai multe ori si-si. Pe zapada batatorita si cu ghetus nu trebuie decuplat te descurci mult mai bine cu ASR decat fara. Urci mai incet dar sigur si masina ramane controlabila. Insa in zapada adanca mai ales daca esti oprit, este mai bine cu ASR decuplat. Testat de mai multe ori (unde stau este un urcus destul de abrupt si putin curatat)
Toyota Corolla TS - 2.0 196, Exclusive, MY2024
Ex: Seat Leon ST, Skoda Octavia 2FL 1.4 TSI

Offline ff_2004_06

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 2281
  • Karma: +0/-0
  • ...
  • Auto: Fosta: O2 DSG 1.9 TDI
Re: Siguranta inainte de toate (ABS,ASR,MSR.ESP,EBV,MBA)
« Răspuns #401 : Februarie 04, 2012, 12:01:29 a.m. »
ASR-ul te incurca daca vrei sa urci pante acoperite cu zapada pentru ca iti taie acceleratia cand detecteaza ca nu are aderenta optima. Deci dezactiveaza-l inainte de a-ti lua avant :)
Insa daca e vorba de o panta mai lunga si nu foarte abrupta care are si viraje, lasa toate sistemele activate, te ajuta chiar daca urci mai incet.
Ex: 2008 O2 1.9 TDI DSG6

Offline alexxb

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2010
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 966
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia TDI
Re: Siguranta inainte de toate (ABS,ASR,MSR.ESP,EBV,MBA)
« Răspuns #400 : Februarie 03, 2012, 11:54:46 p.m. »
Cum e mai bine oare cand urc pante pe zapada sa las pornit sistemele antiderapaj sau sa-l opresc. Am observat ca daca il opresc lasa masina sa derapeze si sa urce in ture altfel n-o lasa sa urce de anumite ture?


Pana acuma nu am avut curaj sa incerc cum e mai bine pe pante abrupte....

Offline al bundy

  • Expert
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 984
  • Karma: +1/-0
  • Auto: O2 FL 2.0 TDI 140 AG
Re: Siguranta inainte de toate (ABS,ASR,MSR.ESP,EBV,MBA)
« Răspuns #399 : Septembrie 30, 2011, 10:22:43 p.m. »
combinatie de butoane nu exista.
Interfata de diagnoza ORIGINALA, intotdeauna ultima versiune , upgrade-uri (tempomat, diferiti senzori) si reparatii instalatii electrice.

Offline pingoMan

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Sep 2011
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 189
  • Karma: +0/-0
  • As vrea un GTR! :D
  • Auto: O2 RS TSI 2011
Re: Siguranta inainte de toate (ABS,ASR,MSR.ESP,EBV,MBA)
« Răspuns #398 : Septembrie 28, 2011, 12:53:40 a.m. »
Ok...multam de info. Nu o stiam pe asta.
Oare o exista vreo combinatie de butoane sau ceva sa poata totusi fii scos complet? Tare as fii curios si bine de stiut asa ceva.
Multumesc.
« Ultima Modificare: Martie 09, 2012, 06:35:37 p.m. de M i c u t z u »
Sa vedem ce mai iese...si ce merita! :D

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Siguranta inainte de toate (ABS,ASR,MSR.ESP,EBV,MBA)
« Răspuns #397 : Septembrie 27, 2011, 09:08:04 a.m. »
ESP ramane activat si e valabil de la Golf V GTI incoace daca nu ma insel la toate masinile VAG.
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline pingoMan

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Sep 2011
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 189
  • Karma: +0/-0
  • As vrea un GTR! :D
  • Auto: O2 RS TSI 2011
Re: Siguranta inainte de toate (ABS,ASR,MSR.ESP,EBV,MBA)
« Răspuns #396 : Septembrie 27, 2011, 01:16:13 a.m. »
Salutare!
Sunt si eu un nou posesor de Octavia vRS TSI. Am masina de doua saptamani. F multumit de ea per total.
Citeam in una din zile manualul de utilizare. Am observat ca nu se dezactiveaza ESPul ci doar ASRul la masinutza asta. Manualul mi-a confirmat acestea. Scrie ca la acest model ESPul NU poate fi dezactivat ci doat ASR. La apasarea butonului din masina, doar ASRul iese, confirmat atat de martor cat si de MaxiDOT.
Are cineva idee daca se poate scoate totusi de tot ESPul si daca da cum?
Masina este din Sept 2011.
Multzam anticipat!
Sa vedem ce mai iese...si ce merita! :D

Offline n.cristian

  • Expert
  • ***
  • Joined: Iul 2009
  • Locaţia: HD/CJ
  • Mesaje postate: 1069
  • Karma: +0/-0
  • Lenea n-a ucis pe nimeni.
  • Auto: 1.6 MPI, BFQ
Re: Siguranta inainte de toate (ABS,ASR,MSR.ESP,EBV,MBA)
« Răspuns #395 : Mai 08, 2011, 07:40:53 p.m. »
Referitor la EDL, am urcat eu iarna asta, fără lanțuri, o pantă abruptă acoperită cu zăpadă consistentă, pe unde nu se încumetau decât mașinii 4x4. Cu partea dreaptă am luat un șleau imposibil de ocolit și se pare că EDL-ul a lucrat din greu- când am ajuns sus și am coborât din mașină, mirosea strident a frâne. (E vorba de porțiunea dintre Cabana Montana și Cabana Veche, de la capătul drumului din Straja)  ninja3
Octavia 1 2004, 1.6MPI (BFQ) 102 Forest Gumpi, Black Magic
Do women shake the petrol pump after filling up, or is it just a man thing?

Offline LNT

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2009
  • Mesaje postate: 1311
  • Karma: +0/-0
  • Mester Strica-Tot
    • SayIT.ro
  • Auto: O2 FL 1.6 TDI Drive
Re: Siguranta inainte de toate (ABS,ASR,MSR.ESP,EBV,MBA)
« Răspuns #394 : Mai 06, 2011, 03:18:42 p.m. »
Eu am observat treaba asta pe zăpadă când acceleram prea tare şi pierdea aderenţa una din roţi. Fără el maşina ar fi virat spre roata cu aderenţă minimă, aşa a rămas pe traiectorie. Sistemul mi s-a părut foarte folositor în special în depăşiri unde accelerezi mai puternic şi maşina rămâne pe direcţie.
În schimb este recomandat să se evite utilizarea lui, frânarea roţilor (sau a uneia dintre ele) uzează planetarele prematur.
In the zone where normal things don't happen...very often.

Offline noobinhood

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 321
  • Karma: +0/-0
Re: Siguranta inainte de toate (ABS,ASR,MSR.ESP,EBV,MBA)
« Răspuns #393 : Mai 06, 2011, 02:22:44 p.m. »
Este descris si in manual modul in care functioneaza sistemele de siguranta, e drept mult mai pe scurt si mai non-tehnic:
esp - franeaza rotile in mod independent astfel incat sa mentina masina pe traiectorie in cazul virajelor
edl - franeaza roata care patineaza iar diferentialul transmite mai multa putere celeilalte roti motoare
tcs - reduce puterea motorului daca detecteaza patinarea rotilor la accelerare (If the wheels are spinning, the force transmitted to the road surface is automatically adapted by reducing the engine speed)

In cazul meu postat ceva mai devreme (urcare cu spatele pe teren cu aderenta scazuta) n-am remarcat nimic din toate astea: nici reducere de putere, nici zgomotul si vibratiile pe care ar fi trebuit sa le induca franarea rotii care patina, nimic.
L-am auzit doar pe unchi-miu care striga din curte:  Fa-i balans tata, fa-i balans   :D
Si i-am facut... ca doar nu era sa stau sa-i explic ca are j'de'mii de sisteme de siguranta si ca ar trebui sa iasa singura... :-B
fosta- Octavia 2 Facelift, 1.2TSI, DSG7, Business, Candy White
actuala- Ford Focus 3 facelift, 1.0ecoboost 125cp, trend + optionale

Offline Admin

  • Life is tough. Great!
  • Administrator
  • *****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: 47°47'24''N 22°53'24''E
  • Mesaje postate: 2603
  • Karma: +14/-2
  • Waste Allocation Load Lifter - Earth Class
Re: Siguranta inainte de toate (ABS,ASR,MSR.ESP,EBV,MBA)
« Răspuns #392 : Mai 06, 2011, 02:11:50 p.m. »
D drifturi iti arde tie :))
Mai bine cumpara un ursulet, ca octavia e prea scumpa sa faci drifturi cu ea ... driftuitorule :))

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
[Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 [24] 25 26 27 28
29 30