Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Skoda Superb 2.0 TDI 170HP 4x4  (Citit de 69890 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Limit

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Slatina
  • Mesaje postate: 959
  • Karma: +0/-0
  • I like to drive
  • Auto: O2FL, 2.0TDI 175cp
Re: Skoda Superb 2.0 TDI 170HP 4x4
« Răspuns #166 : Noiembrie 14, 2013, 08:12:50 p.m. »
Stai linistit ca nici ei de la service nu se decid cum e mai bine.
Prima data e cum spui tu din 2 in 2 ani
Apoi, adica acum recent au schimbat si au zis ca prima oara dupa 3 ani si apoi din 2 in ani.
Parca vad ca la anul le mai schimba putin
Dimsport soft 175 cp

Offline silverboy3

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Nov 2009
  • Locaţia: Wroclaw
  • Mesaje postate: 195
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 2010 Superb 2.0 170
Re: Skoda Superb 2.0 TDI 170HP 4x4
« Răspuns #165 : Noiembrie 14, 2013, 02:51:33 p.m. »
Exact ce a zis gti_mars scrie si in cartea mea tehnica.
Legat de lichidul de frana, asa a venit recomandarea si de la service, odata la 2 ani sa schimb lichidul de frana.

M-am gandit ca daca in carte scrie "la fiecare 60.000 km sau 4 ani , verificarea rezistentei la inghet a lichidului de racire , etanseitatea sistemului si nivelul lichidului" poate ar fi mai bine sa il schimb, sa fiu sigur ca si-a pastrat toate propietatile de racire dupa 4 ani.
Ar mai fi o varianta care nu prea ma incanta sa ii rog pe baietii sa imi scoata lichid de racire cu o pompita doar din vasul de expansiune, dar asta cred ca e treaba de mantuiala.

Deocamdata ma mai gandesc si astept si o oferta cu toate costurile sa vedem ce efort presupune toata operatiunea :) .
2010 Superb 2.0 170 4X4

Offline gti_mars

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Feb 2011
  • Locaţia: BUCURESTI - MILITARI
  • Mesaje postate: 527
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O II 4x4
Re: Skoda Superb 2.0 TDI 170HP 4x4
« Răspuns #164 : Noiembrie 14, 2013, 02:00:13 p.m. »
Salut !
 1. Nu conteaza cum se numeste diferentialul , acelasi ulei se pune . Atunci de ce se recomanda si pt Audi , daca nu se schimba ? La Haldex se recomanda la 60.000 km schimbul de ulei si filtru . M-a cam usturat buzunarul cand l-am schimbat , 500 ron , dar daca vrei sa-ti mearga toate 4 trebuie schimbat .


 2. In cartea tehnica scrie clar :
 - la fiecare 2 ani schimbarea lichidului de frana
 - la fiecare 60.000 km sau 4 ani , verificarea rezistentei la inghet a lichidului de racire , etanseitatea sistemului si nivelul lichidului .

Offline landser

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Iul 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 269
  • Karma: +0/-0
  • Skoda Superb 1,9TDI AWX 131 CP BJ2007
Re: Skoda Superb 2.0 TDI 170HP 4x4
« Răspuns #163 : Noiembrie 14, 2013, 12:39:30 p.m. »
audi a6 sigur nu are haldex ci diferential torsen !Din cate stiu eu la torsen nu se schimba uleiul!Doar la haldex la km dati de producator!
Pt ce vrei sa schimbi antigelul?Si eu am vrut sa l schimb si am renuntat.Superbu meu e fab 2007 si inca nu i am schimbat antigelul si  lichidul de frana!
Skoda Superb 1,9TDI AWX 131CP BJ2007/Skoda Octavia 1,9TDI AXR 101CP BJ2008

Offline silverboy3

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Nov 2009
  • Locaţia: Wroclaw
  • Mesaje postate: 195
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 2010 Superb 2.0 170
Re: Skoda Superb 2.0 TDI 170HP 4x4
« Răspuns #162 : Noiembrie 14, 2013, 11:17:40 a.m. »
Multumesc pentru informatie.

O sa o fac pe prostul si o sa trimit un email la service sa imi spuna ei ce ar trebui inlocuit si ce produse de origine impreuna cu codurile lor vor sa imi puna pe factura.

O sa incerc sa caut pe la un distribuitor lichidul si filtrul acesta, poate reusesc sa le gasesc mai ieftin.

Oricum, daca stie cineva cat lichid de racire intra la un 2.0 TDI CR va rog sa lasati mesaj.
Tot nu m-am decis daca sa iau G13 sau G12 PLUS PLUS
2010 Superb 2.0 170 4X4

Offline gti_mars

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Feb 2011
  • Locaţia: BUCURESTI - MILITARI
  • Mesaje postate: 527
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O II 4x4
Re: Skoda Superb 2.0 TDI 170HP 4x4
« Răspuns #161 : Noiembrie 13, 2013, 06:48:45 p.m. »
Salut !

Product history Haldex :
 - First generation - 1998

 - Second generation - 2001
 - Third generation - 2006
 - Fourth generation - 2007
 - Fifth generation - 2009

Eu am Skoda 2005 si am schimbat ulei Haldex G 055 175 A2 ( 200 ron ) si filtrul Haldex 02 D 598 574 ( 140 ron ) . Vezi ca se schimba si filtrul Haldex . Mare atentie ca daca mecanicul nu stie unde este cuplajul , te trezesti ca iti schimba uleiul de la diferential si cuplajul ba ! Uleiul si filtrul am inteles ca sunt aceleasi si pt Audi A 6 Quattro , deci ar trebui sa mearga si la tine .
« Ultima Modificare: Noiembrie 13, 2013, 06:56:32 p.m. de gti_mars »

Offline silverboy3

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Nov 2009
  • Locaţia: Wroclaw
  • Mesaje postate: 195
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 2010 Superb 2.0 170
Re: Skoda Superb 2.0 TDI 170HP 4x4
« Răspuns #160 : Noiembrie 13, 2013, 03:47:10 p.m. »
Salut,

Anul acesta e necesar sa fac revizia mai repede la masina decat ceea ce era programat.
Am citit cartea de service si am observat ca la revizia de 4 ani sau 60000km trebuie schimbat, in plus fata de ulei, filtre si lichid de frana, si lichidul de cuplaj Haldex.

Cu toate ca nu e specificat in clar in carte as dori sa schimb si lichidul de racire.

Vroiam sa va rog daca puteti sa ma ajutati cu specificatiile pentru lichidul de cuplaj Haldex.
Eu am gasit cateva informatii dar nu sunt sigur ca e folosit acelasi lichid la toate tipurile de Haldex (gen 2,3,4).
Am pus link-ul de la produl de origine (serie G055 175 A2):
www .audipartsdirect.co.uk/product/Genuine_Audi_High_Performance_Oil_for_Haldex_Coupling_1L_G055175A2_G055175A2

Am vazut ca exista si lichid de racire G13, credeti ca e mai bun decat G12 PLUS PLUS?

Legat de lichidul de frana o sa iau din nou cel de la VW: B 000750 M3.
Data trecuta am pus acest lichid si din punctul meu de vedere a fost ok.

2010 Superb 2.0 170 4X4

Offline silverboy3

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Nov 2009
  • Locaţia: Wroclaw
  • Mesaje postate: 195
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 2010 Superb 2.0 170
Re: Skoda Superb 2.0 TDI 170HP 4x4
« Răspuns #159 : Iulie 21, 2013, 03:24:24 p.m. »
Intradevar benzina nu e de o calitate buna, chiar e foarte proasta, legat de temperatura si lucrul asta e groaznic, luna asta a tinut-o numai in 45-50 grade. Dar am vazut destule Golf-uri si Passat CC cu 2.0TSI. Am vorbit cu mai multi colegi, mai toti si-au luat motoare turbo, pana acum nu s-a plans nici unul ca a avut de schimbat piese.
Cel mai ciumeg are un RS5 4.2FSI 450HP, m-am speriat cand mi-a zis pretul, in jur de 63000 euro.
2010 Superb 2.0 170 4X4

Offline Limit

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Slatina
  • Mesaje postate: 959
  • Karma: +0/-0
  • I like to drive
  • Auto: O2FL, 2.0TDI 175cp
Re: Skoda Superb 2.0 TDI 170HP 4x4
« Răspuns #158 : Iulie 21, 2013, 03:05:39 p.m. »
Nu au o manie. Benzina lor nu e la fel de performanta ca a noastra si in detrimentul pretului si turbinelor pun motoare mai mari ca sa reziste.
Mai trebuie privit si aspectul climatului arid. Motoarele pe turbine nu functioneaza la fel de bine ca intr-o zona temperata.
Dimsport soft 175 cp

Offline silverboy3

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Nov 2009
  • Locaţia: Wroclaw
  • Mesaje postate: 195
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 2010 Superb 2.0 170
Re: Skoda Superb 2.0 TDI 170HP 4x4
« Răspuns #157 : Iulie 21, 2013, 03:03:45 p.m. »
Va spun pareri live dupa ce primesc masina, sper sa o rezolv pana plec in concediu. Cred ca a fost cea mai buna alegere daca o sa incerc sa aduc masina in Romania.
Astia au o manie sa puna motoare foarte mari pe aproape orice, Passat-ul vine cu 2.5 aspirat 170HP, fabricat in US.
2010 Superb 2.0 170 4X4

Offline james kilowatt

  • Expert
  • ***
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: Europa
  • Mesaje postate: 2785
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Mazda CX30 SkyX AT AWD
Re: Skoda Superb 2.0 TDI 170HP 4x4
« Răspuns #156 : Iulie 21, 2013, 02:58:21 p.m. »
Tiptronicul s-ar putea sa îți permită sa faci și chiptuning,  chestie care în teorie nu e recomandata la motorul tău și dsg . :015:
Mazda CX-30 Rosie 2020
Skoda Superb 1.8 TSI 2010 - in Ilfov

Offline FABIAn RuSu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: ROU
  • Mesaje postate: 2632
  • Karma: +0/-0
  • FABIA 1.9
Re: Skoda Superb 2.0 TDI 170HP 4x4
« Răspuns #155 : Iulie 21, 2013, 02:41:46 p.m. »
Ceea ce e ciudat, e fabricata in germania, am verificat codul VIN, ma asteptam sa vina cu DSG 7-speed ca in Europa.
probabil scapa si ei de varianta mai veche cu tiptronic
de asta ai si primit oferta de pret cu pricina

iar la americani orice producator prefera sa vanda ceva rasverificat decat sa se trezeasca cu un feedback prost pe un produs mai performant, dar mai putin testat
« Ultima Modificare: Iulie 21, 2013, 02:45:31 p.m. de FABIAn RuSu »
vand SUPORT PAHAR FABIA 1 original nou

Offline FABIAn RuSu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: ROU
  • Mesaje postate: 2632
  • Karma: +0/-0
  • FABIA 1.9
Re: Skoda Superb 2.0 TDI 170HP 4x4
« Răspuns #154 : Iulie 21, 2013, 02:33:16 p.m. »
sunt diferente  la consum si de timp la performante in favoarea DSG
tiptronicul in schimb e mai "batatorit"
vand SUPORT PAHAR FABIA 1 original nou

Offline silverboy3

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Nov 2009
  • Locaţia: Wroclaw
  • Mesaje postate: 195
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 2010 Superb 2.0 170
Re: Skoda Superb 2.0 TDI 170HP 4x4
« Răspuns #153 : Iulie 20, 2013, 02:35:50 p.m. »
Multumesc pentru raspuns, am mai gasit ceva informatii pe internet, 6-speed tiptronic e montata pe passat si tiguan varianta 4 motion - in US. Intradevar nu e cea mai stralucita dar asta e, la drivetest nu am simtit nimic aiurea atunci cand a schimbat in D sau in sport mode.
Ceea ce e ciudat, e fabricata in germania, am verificat codul VIN, ma asteptam sa vina cu DSG 7-speed ca in Europa.
2010 Superb 2.0 170 4X4

Offline FABIAn RuSu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: ROU
  • Mesaje postate: 2632
  • Karma: +0/-0
  • FABIA 1.9
Re: Skoda Superb 2.0 TDI 170HP 4x4
« Răspuns #152 : Iulie 20, 2013, 01:30:24 p.m. »
Va rog sa imi spuneti daca 6 speed auto tiptronic are vreo legatura cu DSG sau nu. Astia nu au nici o explicatie de ce ei vand auto tiptronic in loc de DSG.
in 6 trepte e generatia mai noua de tiptronic dar nu e DSG
ca idee, pe A4 la 2.0 TFSI quattro se monteaza S tronic cu 7 trepte care e DSG (la tractiune fata e mizeria aia de multitronic), iar tiptronic e rezervat motoarelor quattro de 3 litri
vand SUPORT PAHAR FABIA 1 original nou

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 26, 2026, 09:12:57 p.m.]


Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby
[Iunie 26, 2026, 10:41:53 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 [27] 28
29 30