Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: TOP 5  (Citit de 89207 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline simidan

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mar 2008
  • Mesaje postate: 236
  • Karma: +0/-0
  • Auto: roomster1.4tdi 2007, Mazda 3
Re: TOP 5
« Răspuns #20 : Februarie 24, 2010, 08:39:43 p.m. »
Si cum ramane cu ESP obligatoriu in unele tari,ca sa nu mai vorbesc de ABS,arunca-ti un ochi pe la configuratorul skoda si ai sa vezi la yeti la cea mai slaba configuratie,nu ai nici macar aer conditionat standard  :047: ,asta la o masina care te duce la aproape 19000 euro!!!???
Daca asta este strategie de marketing :P .
ROOMSTER,1,4tdi
Mazda 3 Takumi G120

Offline AlexTM

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 2690
  • Karma: +6/-10
  • Auto: Galaxy 2 2.0 TDCI
Re: TOP 5
« Răspuns #19 : Februarie 24, 2010, 08:32:34 p.m. »
- Doar 4 airbaguri standard;
- Fara ESP standard;

Astea nu sunt minusuri ale OPTIONALELOR, sunt strategii de marketing. Vrei mai mult, platesti.
bicicleta

Offline simidan

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mar 2008
  • Mesaje postate: 236
  • Karma: +0/-0
  • Auto: roomster1.4tdi 2007, Mazda 3
Re: TOP 5
« Răspuns #18 : Februarie 24, 2010, 08:29:13 p.m. »
Pentru cine este interesat:
+ Scaune fata,foarte comode + cotiera si reglaj pe inaltime,stiu ce vorbesc am facut sute de kilometri;
+ Scaune spate + pavilion panoramic,se sta mai bine ca in Octavia;
+ Farurile;
+ Versatilitatea;
+ In general o reusita masina de familie.
 
- Scaunul central spate,o abureala;
- Bricheta si scrumiera fara iluminare;
- Doar 4 airbaguri standard;
- Fara ESP standard;
- Tapiteria de slaba calitate.
ROOMSTER,1,4tdi
Mazda 3 Takumi G120

Offline victor77

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Feb 2010
  • Locaţia: 47.533313,25.545187
  • Mesaje postate: 160
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Superb 2.0 TDI 170HP
Re: TOP 5
« Răspuns #17 : Februarie 24, 2010, 08:28:18 p.m. »
Pentru mine avand in vedere ca intentionez sa-mi achizitionez o Skoda Superb optiunile principale ar fi:
1.Farurile Bi-Xenon
2.DSG(in cazul in care ma hotarasc spre 1.8 TSI e cu 7 viteze la diesel e cu 6)
3.Tempomat
4.Parbriz incalzit
5.Senzori parcare spate
Skoda Superb 2.0 TDI 125 KW 4x4  Ex: VW Golf IV 1.9 TDI ALH
Intotdeauna exista o prima data

Offline AlexTM

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 2690
  • Karma: +6/-10
  • Auto: Galaxy 2 2.0 TDCI
Re: TOP 5
« Răspuns #16 : Februarie 24, 2010, 08:27:20 p.m. »
De ce trebuie sa-ti bagi unghiile? Nu poti sa apesi in lateral?

+ mare este hayonul, care e foarte practic. Faptul ca ploua inauntru cand e deschis il consider un minus neglijabil
bicicleta

Offline Stef13

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: NT
  • Mesaje postate: 3237
  • Karma: +3/-0
Re: TOP 5
« Răspuns #15 : Februarie 24, 2010, 08:11:05 p.m. »
Un topic de genul acesta mi-ar placea sa vad atunci cand caut informatii despre o masina, pe un forum. Ceva util, nu topicuri de genul "ce-mi place la masina mea" unde 90% e băşcă.. pardon, doream sa spun offtopic.

N-am reusit sa ma hotarasc la un clasament, ma rezum la a face doar o enumerare.

(+) Portbagajul incapator laolalta cu hayon-ul (se completeaza perfect, oferind o buna accesibilitate si spatiu generos)
(+) DSG-ul (nu am la actuala Octavia dar l-am testat, m-a convins si-l voi avea, deocamdata la alta masina)
(+) Sistemele de siguranta ESP, ASR, ABS si ce-o mai fi (s-a dovedit in practica, isi fac foarte eficient treaba)
(+) Incalzirea in scaune (mmmm..)
(+) Pozitia la volan (foarte comoda, tinand cont ca nu resimt dureri la genunchi sau de spate nici chiar dupa ce conduc neintrerupt sute de km)

(-) Insonorizarea (la viteze mari, zgomotul motorului se aude prea tare in interior)
(-) Stream-ul (receptia radio este proasta, dar l-am inlocuit deja cu o replica ce are si navigatie)
(-) Suportul pentru ochelari (desi util, trancane ceva pe acolo de mult timp si nu reusesc sa-i dau de urma)
(-) Usita rezervorului de benzina (puteau sa inventeze ceva mai fain, un buton ceva, sa nu fie nevoie sa-mi bag unghiile in crapatura, ca s-o deschid)
(-) Oglinzile laterale(care dupa ce ca-s mici, mai si "fluiera" la viteze mari)

Offline murillo

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Iun 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 598
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 2.0 TDI
Re: TOP 5
« Răspuns #14 : Februarie 24, 2010, 07:58:40 p.m. »
Bord + volan, lateral scaune fata (2), stalpul A (2), stalpul B (2), stalpul C (2).
Octavia 2 Combi 2.0 TDI BMM 140 HP DPF DSG Elegance

Offline Cromatic

  • Junior
  • *
  • Joined: Mar 2009
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 69
  • Karma: +0/-0
Re: TOP 5
« Răspuns #13 : Februarie 24, 2010, 07:58:33 p.m. »
Top 5 - prin prisma faptului ca nu sunt disponibile la Octavia berlina:

-Sunset (vezi privacy-glass de la Golf6);
-Camera Rear Assist (vezi Golf6);
-4x4 (vezi Golf6 4motion);
-Parbriz incalzit;
-Suspensie cu reglare adaptiva (vezi DCC la Golf6).

Cele disponibile sunt de bun augur, iti plac (din toate punctele de vedere) si-ti permiti le pui, nu-ti plac nu le pui, simplu, aici intervine subiectivismul fiecaruia.
« Ultima Modificare: Februarie 24, 2010, 08:04:08 p.m. de Cromatic »
Trecut-FABIA Elegance 1,4 16v 101 HP    Prezent-LOGAN Kiss FM 1,4 8v 75HP

Offline king@rthur

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2008
  • Locaţia: out
  • Mesaje postate: 1320
  • Karma: +2/-0
Re: TOP 5
« Răspuns #12 : Februarie 24, 2010, 07:53:31 p.m. »
Bai fratilor... care sunt cele 10 airbaguri? :046:

Offline RazvanDuta

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 851
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 2.5TDI 140kW
Re: TOP 5
« Răspuns #11 : Februarie 24, 2010, 07:48:48 p.m. »
Dar ce are senzorul de ploaie de va tot vaitati  /:)  ?!?!

Offline murillo

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Iun 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 598
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 2.0 TDI
Re: TOP 5
« Răspuns #10 : Februarie 24, 2010, 07:44:29 p.m. »
Bag si eu, in ordinea in care au importanta in folosinta zilnica pentru mine:

TOP 5 +
1.Transmisia DSG
2.Tempomat
3.Climatronic dual
4.10 airbaguri
5.Scaunele incalzite (iarna) si jumboboxul cu refrigerare (vara).


TOP 5 -
1. Senzorul de ploaie
2.Hayonul la combi
3. Tapiteria de piele de o calitate slaba
4. Alarma OEM
5. Lipsa parbrizului incalzit
si altele... :)
Octavia 2 Combi 2.0 TDI BMM 140 HP DPF DSG Elegance

Offline Admin

  • Life is tough. Great!
  • Administrator
  • *****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: 47°47'24''N 22°53'24''E
  • Mesaje postate: 2603
  • Karma: +14/-2
  • Waste Allocation Load Lifter - Earth Class
Re: TOP 5
« Răspuns #9 : Februarie 24, 2010, 07:20:31 p.m. »
Revin cu niste precizari, hai sa nu mai punem la - ceva pentru ca este scump, sa lasam pe altii sa decida. Ce e scump pentru mine poate pentru altul e un fleac. Sa punem la - lucrurile care le-am comandat, le avem si nu ne-au multumit din anumite motive. Asa putem spune ca Veyron este un mare - pentru ca nu-l vom avea niciodata, dar el este o minune a tehnicii.

Offline zaru

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Sep 2009
  • Locaţia: Ploiesti
  • Mesaje postate: 105
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia 1.9 TDI 2009
Re: TOP 5
« Răspuns #8 : Februarie 24, 2010, 06:33:46 p.m. »
TOP 5 +
1.Farurile  bixenon  cu  AFS,
2.ESP-ul,
3.DSG-ul.
4.Scaunele cu incalzire,
5.Cotiera reglabila cu climatizare.

TOP 5 -
1. Decat 4 airbag-uri in standard.,
2. Tempomat.
3. Cauciucurile Matador care vin la jantele pe 15".
4. Senzorul de ploaie.
5. Navigatia scumpa.
Octavia Facelift 1.9.TDI 2009 Black Magic

Offline M i c u t z u

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Ian 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 3175
  • Karma: +7/-0
  • Auto: SUZUKI S-CROSS AT
Re: TOP 5
« Răspuns #7 : Februarie 24, 2010, 06:33:01 p.m. »
Are Superb Owe!
Esti IDIOT?Atunci citeaza ultimul mesaj postat!

Offline Fan-Skoda

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Oct 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 368
  • Karma: +0/-0
  • Simply Clever
  • Auto: 1.4 TSI
Re: TOP 5
« Răspuns #6 : Februarie 24, 2010, 06:32:15 p.m. »
Si eu care visam de mult timp un parbriz incalzit. :( Ovidiu, poti detalia te rog motivele minusului.

Exista la Octavia parbriz incalzit optional :-/ Eu n-am vazut!
Skoda O II Facelift 1.4 TSI Business ++

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
[Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 [25] 26 27 28
29 30