Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Probleme Skoda Octavia Combi 1.8 Turbo 4x4...ajutooorr!!  (Citit de 68982 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline n.cristian

  • Expert
  • ***
  • Joined: Iul 2009
  • Locaţia: HD/CJ
  • Mesaje postate: 1069
  • Karma: +0/-0
  • Lenea n-a ucis pe nimeni.
  • Auto: 1.6 MPI, BFQ
Re: Probleme Skoda Octavia Combi 1.8 Turbo 4x4...ajutooorr!!
« Răspuns #82 : Ianuarie 09, 2011, 02:07:06 p.m. »
Mersi!  :082:
Octavia 1 2004, 1.6MPI (BFQ) 102 Forest Gumpi, Black Magic
Do women shake the petrol pump after filling up, or is it just a man thing?

Offline lascarica

  • Doar inscris
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 3
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia1 1.6lSR-2001
Re: Probleme Skoda Octavia Combi 1.8 Turbo 4x4...ajutooorr!!
« Răspuns #81 : Ianuarie 09, 2011, 10:14:00 a.m. »
Dacă ai timp să detaliezi (sau eventual să oferi un link spre documentație), pe mine m-ar interesa metoda cu VAG-Com-ul.  :032:
Engine, goup 60/basic settings (cu motorul oprit si contactul pus), lesi 1-2min si go back.
Inainte e bine sa intri pe adaptation, group 00/read/(save factory default) save, lesi 1-2min, go back

Offline AdrianAdrian

  • Doar inscris
  • Joined: Dec 2010
  • Locaţia: Fetesti
  • Mesaje postate: 2
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 1.8T 4x4
Re: Probleme Skoda Octavia Combi 1.8 Turbo 4x4...ajutooorr!!
« Răspuns #80 : Ianuarie 01, 2011, 08:10:29 p.m. »
M-am gandit si la varianta cu UK si nu este exclusa..in ianuarie voi mai cauta in tara poate gasesc ceva..mai este cineva care face Italia cu un camion si aduce boturi pt dezmembrari poate gaseste el ceva.Daca auzi ceva arunca te rog un ochi si pe la mine.Mersi mult!
[mergedate]1293726492[/mergedate]
Am gasit cutia pt ARX undeva la Targoviste 1200 ron.In cazul in care aceasta este demontata exista posibilitatea de a fi verificata sau se cumpara la ghici?

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Probleme Skoda Octavia Combi 1.8 Turbo 4x4...ajutooorr!!
« Răspuns #79 : Decembrie 29, 2010, 08:59:35 p.m. »
Salutare,

Ai luat o masina cu multe probleme ascunse si acum platesti oalele sparte din pacate !

Din start iti spun ca CV de la ARX nu mai exista pe alt model de Skoda, poate in grupul VAG sa fie dar trebuie sa te interesezi, codul este FEX.
Volantul nou e o avere, poate reusesti ceva la dezmembrari, insa slebe sperante. Poate o masina adusa din UK ? ;)
Kitul ambreiaj este undeva la 1000 RON, la service in Bucuresti.
Diferentialul si restul, ma gandesc ca cea mai buna afacere ar fi sa cumperi o masina din UK cu bani putini (2-3000eur max) si sa faci transplanturile necesare.
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline AdrianAdrian

  • Doar inscris
  • Joined: Dec 2010
  • Locaţia: Fetesti
  • Mesaje postate: 2
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 1.8T 4x4
Re: Probleme Skoda Octavia Combi 1.8 Turbo 4x4...ajutooorr!!
« Răspuns #78 : Decembrie 29, 2010, 10:52:42 a.m. »
Salutare!Sunt unul din cei noi pe aici si ma gandeam ca nu ar fi rau sa postez si eu cateva probleme poate gasesc pe cineva sa ma ajute.
De curand am cumparat o octavia 1.8T 4x4 din 2003 se pare de la un proprietar extraordinar de dezintereseat de bunul mers al masinii.Dupa 2000km i-a picat cutia,ambreajul,diferentialul,caseta de servo si volanta, toate odata pe A2 in drum spre bucuresti.Cauza,se pare,lipsa de ulei in cutie, vina pe care mi-o asum in parte pentru ca trebuia verificat d la bun inceput,plus cateva bube pe care le mai avea de inainte..In cutie rulmentii sunt facuti cingo sincroanele la fel, doar pinioanele au mai ramas intregi, carcasa diferentialului are 2 gauri pe unde a si aruncat ce ulei mai ramasese, ambreajul nu mai are nimic bun..

Din cate am vorbit cu cativa cunoscuti cutia se poate reconditiona caseta de servo la fel, iar un ambreaj pe valeo ar fi undeva in jur de 12-14 mil..Poate ma ajutati cu ceva pareri, locuri unde as putea rezolva ceva..dupa ce model mai poate fi pusa o cutie sau alte piese pentru ARX-ul meu..Va multumesc!

Offline KDY

  • Junior
  • *
  • Joined: Apr 2010
  • Locaţia: Braila
  • Mesaje postate: 62
  • Karma: +0/-0
  • SKODA OCTAVIA COMBI 1.8T 4X4 ARX
  • Auto: SKODA OCTAVIA COMBI
Re: Probleme Skoda Octavia Combi 1.8 Turbo 4x4...ajutooorr!!
« Răspuns #77 : Ianuarie 04, 2011, 12:42:46 p.m. »
Da, aceasta parte! M-am mai documentat un pic si e posibil ca problema sa nu fie de la clapeta ci de la intarzierea injectiei!
[mergedate]1287396000[/mergedate]
Am mai observat o treaba, dupa ce reusesc sa o pornesc daca o accelerez pe loc se aud niste rateuri in filtru, si apoi scade turatia pana se oreste motorul. Ar avea legatura cu eroarea P0012 "Camshaft position sensor - intake/left/front - timing over retarded"?
[mergedate]1287492773[/mergedate]
Ieri seara am fost plecat cu masina, si deodata mi s-a aprins pentru cateva secunde martorul EPC. Acest lucru s-a intamplat de 2 ori. Ce am citit despre acest beculet s-ar aprinde din cauza unei avarii la motor. Dar nimic concret nu am gasit. Aveti idee care ar fi cauza aprinderii acestui bec? O fi legat de eroarea P0012 (senzorul de pozitie a axei cu came)? sau este o problema mai grava?
[mergedate]1287602534[/mergedate]
Am gasit problema pornirii mele, pompa de benzina este cauza. De abia poate sa ajunga la 1.5bari presiune dupa ce dai de 5-6 ori la automat, apoi si cu vaccum si fara nu sare de 2 bari, in conditiile in care pomapa trebuia sa bage 3 bari cand pui contactul si dai la automat, iar in mers 2.5bari cu vaccum, 3 bari fara vaccum. Am verificat-o si la iesirea din rezervor, am zis sa nu fie filtru de benzina infundat, insa acelasi rezultat. Dupa ce ajunge la 1,5bari da benzina pe returul ei din rezervor. Asa ca acum trebuie sa cumpar pompa de benzina. Aveti idee cam cat ajunge?
[mergedate]1288028906[/mergedate]
Unde pot gasi o pompa de benzina de 1.8T ca la magazin pana acum mi-au adus dupa seria de motor, sasiu pompe doar cu un sigur gat pe unde trage benzina iar a mea are pt 2 ca sa poata trage si din compartimentul al-2lea din rezervor. Stiti un parc de dezmembrari unde as putea gasi?
[mergedate]1288772677[/mergedate]
In primul rand, La multi ani pe Noul An, sa aveti parte de multa sanatate, fericire, impliniri si sa dea Domnu ca anul 2011 sa fie un an imbelsugat!
 
In al 2-lea rand imi cer scuze ca nu am mai avut activitate pe forum, deoarece am fost plecat in aceasta perioada cu inventare+pregatiri de sarbatori+un pic de distractie..;)
 
In al 3-lea rand va intreb daca aveti vreo sonda lambda cu 4 fire la vanzare deoarece a mea a picat conform simptomelor(fluctueaza relantiul, pornire defectoasa, miros de benzina pe evacuare, consum marit) si conform VAG-ului care mi-o da ca eroare.
 
O zi buna tuturor!!

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Probleme Skoda Octavia Combi 1.8 Turbo 4x4...ajutooorr!!
« Răspuns #76 : Octombrie 18, 2010, 12:40:59 p.m. »
    [/list]  Possible Solutions   
    • Check Intake Camshaft Adjuster   
      • Use Output Test, Meas. Value Blocks (MVB) & Basic Setting   

    Nu-ti poate spune nimeni 100% ca da, pana nu vede masina si face cateva teste. Care anume ?
    Pai cele de mai sus.
    In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

    Offline KDY

    • Junior
    • *
    • Joined: Apr 2010
    • Locaţia: Braila
    • Mesaje postate: 62
    • Karma: +0/-0
    • SKODA OCTAVIA COMBI 1.8T 4X4 ARX
    • Auto: SKODA OCTAVIA COMBI
    Re: Probleme Skoda Octavia Combi 1.8 Turbo 4x4...ajutooorr!!
    « Răspuns #75 : Octombrie 18, 2010, 11:49:56 a.m. »
    Nu am prea inteles toti termenii, o explicatie a ceea ce trebuie sa verific se poate? Am obs ca o simptoma este pornirea greoaie, care la mine se manifesta in permanenta,mai precis asat e problema cu care ma confrunt. Toate bujiile/fisele/bobinele lucreaza bine dar masina porneste la a x cheie. Si u este exclus ca senzorul axei cu came sa nu mai citeasca pozitia exacta a supapelor si astfel sa nu stie daca sa inchida sau deschida clapeta? Am facut o verificare la clapeta si am obs ca ea la pornirea la rece clapeta nu se inchide etans. Pun contactul, clapeta bazaie si se pozitioneaza, se inchide perfect etans iar intr-o fractiune se deschide 1-2milimetrii, am tinut impinsa ca sa fie etansa si minune masia a pornit! Deci sa fie din cauza senzorului de la axa cu came?

    Offline Buggy

    • Junior
    • *
    • Joined: Oct 2010
    • Locaţia: Calarasi
    • Mesaje postate: 22
    • Karma: +0/-0
    • Auto: Yeti 2.0 TDI CR 140
    Re: Probleme Skoda Octavia Combi 1.8 Turbo 4x4...ajutooorr!!
    « Răspuns #74 : Octombrie 18, 2010, 12:31:15 a.m. »
    Pffffff, am citit topicul... multe probleme colega :( Imi pare rau pentru situatie, dar sper sa o scoti cumva la capat.
    Succes in continuare si sper sa devina masina care ti-o doresti!

    Offline A V A T A R

    • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
    • Moderator General
    • ***
    • Joined: Feb 2007
    • Locaţia: Beius
    • Mesaje postate: 16360
    • Karma: +15/-0
    • Orice iubesti...devii
    • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
    Re: Probleme Skoda Octavia Combi 1.8 Turbo 4x4...ajutooorr!!
    « Răspuns #73 : Octombrie 17, 2010, 08:59:17 p.m. »
    16396/P0012/000018 - Bank 1: Camshaft A (Intake):   Advance Setpoint not Reached (Over-Retarded)   Possible Symptoms   
    • Erratic Idle
      Possible Causes   
    • Intake Camshaft Adjuster tight/stuck
    • Intake Camshaft Adjuster faulty
      Possible Solutions   
    • Check Intake Camshaft Adjuster   
      • Use Output Test, Meas. Value Blocks (MVB) & Basic Setting   
    Fa verificarile ce se impun, inainte de a schimba piesa dupa piesa. Posibil sa fie senzorul de turatie.

    Metoda de calibrare clapeta acceleratie cu VAG-Com:
    Engine => Basic Settings => [016] => ADP OK

    Este numai pt 1.8T.
    La 1.6MPI si alte motorizari pe benzina cu DBW am mai gasit [068], [072] si [098] parca.
    In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

    Offline KDY

    • Junior
    • *
    • Joined: Apr 2010
    • Locaţia: Braila
    • Mesaje postate: 62
    • Karma: +0/-0
    • SKODA OCTAVIA COMBI 1.8T 4X4 ARX
    • Auto: SKODA OCTAVIA COMBI
    Re: Probleme Skoda Octavia Combi 1.8 Turbo 4x4...ajutooorr!!
    « Răspuns #72 : Octombrie 17, 2010, 08:50:48 p.m. »
    Master 4x4 , metoda cu VAG-com care ar fi?Eu am pus-o ieri seara pe tester si mi-a dat un cod de eroare (P0012) despre care am citit ca ar fi legat de sensorul axei cu came .M-ati putea lamuri mai cu exactitate care ar fi cauza aestei erori si ce ar trebui sa fac?Va multumesc pentru tot ajutorul acordat.Cu toata stima

    Offline A V A T A R

    • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
    • Moderator General
    • ***
    • Joined: Feb 2007
    • Locaţia: Beius
    • Mesaje postate: 16360
    • Karma: +15/-0
    • Orice iubesti...devii
    • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
    Re: Probleme Skoda Octavia Combi 1.8 Turbo 4x4...ajutooorr!!
    « Răspuns #71 : Octombrie 15, 2010, 09:48:31 p.m. »
    Calibrarea clapetei de acceleratie FARA tester:

    1. se deschide capota motor
    2. se deschide doar usa sofer
    3. se pune contactul
    4. se asculta la corpul clapetei pana cand sunetul dispare
    5. se asteapta 1-2 min
    6. se ia contactul

    Acest procedeu functioneaza doar daca nu este multa murdarie la clapeta !

    In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

    Offline drapar

    • Gold member
    • ***
    • Joined: Nov 2007
    • Locaţia: Bucuresti
    • Mesaje postate: 1255
    • Karma: +1/-0
    • De catva timp inscris
    • Auto: Golf VII 1.0 TSI
    Re: Probleme Skoda Octavia Combi 1.8 Turbo 4x4...ajutooorr!!
    « Răspuns #70 : Octombrie 15, 2010, 07:19:53 p.m. »
    Exista 2 metode, una fara VAG-Com / VAS, cealalta cu.
    Pe care vrei s-o afli ?
    Spune TOT ce stii ! :))
    VW Golf VII FL Comfortline 1.0 TSI 115 CP - MY2019
    Skoda Octavia II FL Drive Plus 1.6 TDI 105 CP - MY2012 (retired); Skoda Octavia II FL Business 1.2 TSI 105 CP - MY2010 (retired); Skoda Fabia I FL Combi Elite 1.2 HTP 64 CP - MY 2004 (retired)

    Offline n.cristian

    • Expert
    • ***
    • Joined: Iul 2009
    • Locaţia: HD/CJ
    • Mesaje postate: 1069
    • Karma: +0/-0
    • Lenea n-a ucis pe nimeni.
    • Auto: 1.6 MPI, BFQ
    Re: Probleme Skoda Octavia Combi 1.8 Turbo 4x4...ajutooorr!!
    « Răspuns #69 : Octombrie 15, 2010, 06:25:48 p.m. »
    Dacă ai timp să detaliezi (sau eventual să oferi un link spre documentație), pe mine m-ar interesa metoda cu VAG-Com-ul.  :032:
    Octavia 1 2004, 1.6MPI (BFQ) 102 Forest Gumpi, Black Magic
    Do women shake the petrol pump after filling up, or is it just a man thing?

    Offline A V A T A R

    • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
    • Moderator General
    • ***
    • Joined: Feb 2007
    • Locaţia: Beius
    • Mesaje postate: 16360
    • Karma: +15/-0
    • Orice iubesti...devii
    • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
    Re: Probleme Skoda Octavia Combi 1.8 Turbo 4x4...ajutooorr!!
    « Răspuns #68 : Octombrie 15, 2010, 05:15:25 p.m. »
    Exista 2 metode, una fara VAG-Com / VAS, cealalta cu.

    Pe care vrei s-o afli ?
    In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

     

    * Susține forumul

    Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

    și astfel vei susține forumul.

    Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

    De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

    * Intra in cont / Log in

     
     
    Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

    * Subiecte recente

    Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
    [Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


    Turcaletul de vizitator
    [Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


    Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
    [Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


    Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
    [Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


    Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
    [Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


    deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
    [Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

    * Mesaje recente

    Calendar

    Iunie 2026
    Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
    1 2 3 4 5 6 7
    8 9 10 11 12 13 14
    15 16 17 18 19 20 21
    22 23 [24] 25 26 27 28
    29 30