Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Cum se schimba diverse becuri  (Citit de 179281 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline LNT

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2009
  • Mesaje postate: 1311
  • Karma: +0/-0
  • Mester Strica-Tot
    • SayIT.ro
  • Auto: O2 FL 1.6 TDI Drive
Re: Cum se schimba diverse becuri
« Răspuns #273 : Februarie 21, 2012, 03:35:18 p.m. »
Desfaci surubul si tragi siguranta de pe far. Vezi ca in cartea masinii explica destul de bine procedura.
In the zone where normal things don't happen...very often.

Offline FDR

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Mai 2009
  • Locaţia: Blaj, Alba
  • Mesaje postate: 959
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 Facelift, 1.6MPI
Re: Cum se schimba diverse becuri
« Răspuns #272 : Februarie 21, 2012, 03:04:38 p.m. »
Dai farul jos dupa ce dessurubezi piulita fluture ce fixeaza farul in partea superioara. Pe urma scoti soclul becului rasucind  si apasand putin, in sens invers acelor de ceas. Vezi urmatorul topic:

http://www.skoda-club.ro/index.php?topic=3803.msg198284#msg198284
"Have no fear of perfection, you’ll never reach it" - Salvador Dali.

Offline tavitm

  • Doar inscris
  • Joined: Feb 2012
  • Locaţia: timisoara
  • Mesaje postate: 1
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: octavia FL
Re: Cum se schimba diverse becuri
« Răspuns #271 : Februarie 21, 2012, 02:55:42 p.m. »
Dar la O2 FL nu  stii cum se schimba becul de faza scurta pe sanga?


Am promis mai demult lui Doru ca fac un topic gen “how to…” pentru schimbarea becurilor la Skoda Octavia 1 si 2…..Doru, scuze de intarziere, dar lenea m-a rapus:D

Octavia 1
-   far cu xenon: bec faza scurta - DS2 Xenon
                                bec faza lunga - H1
                                bec pozitii - 5W
                                bec proiectoare - H3

- far cu halogen: bec faza scurta/lunga H4                       
                        bec pozitii 5W
                        bec proiectoare H3

Este nevoie de o trusa de chei torx.
Se incepe lucrarea prin ridicarea capotei.
Se desface prima data surubul care tine fixat semnalizatorul.
Apoi se desfac celelalte suruburi care tin farul.


Va urma …..trebuie sa mai vad inca o data cante suruburi sunt exact:D



Octavia 2
- far cu halogen: bec faza scurta H7
                        bec faza lunga H1
                        bec proiector H3...la proiectoare nu am schimbat

      -     far cu xenon….nu stiu inca fiindca nu am schimbat:)

Se desface capota.
Se desface piulita de plastic de culoare alb-galbuie din spatele farului.

Apoi se trage de un “maner” in forma de carlig din laterala farului, trageti fara frica fiidca e posibil sa fie intepenit.

Se trage de far inspre afara, atata cat sa aveti loc sa bagati mana in spatele farului sis a decuplati mufa de alimentare….mufa care nu iese prea usor din cauza unui clinch destul de puternic…aveti grija cum trageti de acel “clinch”.

Se scoate farul cu totul, apoi il asezati cu sticla pe o carpa moale sa nu se zgarie in timp ce schimbati becurile inauntru.

In spatele farului aveti 2 capace…unul de plastic galben transparent sub care aveti faza scurta si pozitia (daca nu ma insel) si un alt capac din cauciuc care acopera “gura de vizitare” becului de faza lunga.

Becurile sunt asezate inauntru dupa niste “catari” si sunt fixate cu niste cleme din sarma…..detasati mufele de alimentare cu grija pentru a nu intrerupe cumva firele, apoi desfaceti clemele din sarma si scoateti becurile tinandu-le de soclu sau de “papucii” de alimentare….operatia de montare a becurilor noi se va face in mod invers demontarii celor vechi…..ATENTIE: nu puneti mana pe sticla becurilor…daca cumva ati pus mana pe sticla , stergeti usor sticla cu o carpa moale din bumbac de preferat….becurile se apuca tot timpul de soclu.

Dupa montarea becurilor se pun capacele la loc, apoi se urmeaza pasii de montare invers celor de demontare….aveti grija cand montati sa nu uitati sa cuplati mufa de alimentare si sa verificati farul sa fie aliniat corect la linia estetica a intregului autovehicul.
Toata operatia nu necesita decat putina indemanare, rabdare sin u mai mult de o ora pentru ambele faruri. Nu va sunt necesare niciun fel de chei sau surubelnite.

Pentru alte intrebari va stau la dispozitie atat cat ma pricep:D.

Offline ff_2004_06

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 2281
  • Karma: +0/-0
  • ...
  • Auto: Fosta: O2 DSG 1.9 TDI
Re: Cum se schimba diverse becuri
« Răspuns #270 : Februarie 06, 2012, 08:35:08 p.m. »
Mersi de link! Am sa il studiez cand o sa ma hotarasc sa schimb becul. Deocamdata ba se aprinde martorul si imi spune ca e ars, ba nu se mai aprinde... Intre timp becul functioneaza.
Ex: 2008 O2 1.9 TDI DSG6

Offline Clodius

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Dec 2008
  • Locaţia: Bucuresti / Craiova
  • Mesaje postate: 409
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia 2 1.9TDI BJB
Re: Cum se schimba diverse becuri
« Răspuns #269 : Februarie 06, 2012, 01:13:19 a.m. »
ff_2004_06, ieri vorbeam de becurile de pozitie si astazi mi s-a ars si mie unul, probabil de la loviturile scurte cand incercam sa scparg gheata care-mi acoperise toata masina


Apropo, uite un link cu poze de cum se schimba becurile la Octavia 2: [size=78%]http://octavia-vrs.com/cms/content/eu-headlight-conversion[/size]
Ofer servicii pt RNS 510 (montare, instalare firmware, activare Video In Motion, instalare harti), diagnoza si activari VCDS etc.

Offline al bundy

  • Expert
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 984
  • Karma: +1/-0
  • Auto: O2 FL 2.0 TDI 140 AG
Re: Cum se schimba diverse becuri
« Răspuns #268 : Februarie 04, 2012, 11:23:25 p.m. »
DA, se scoate lampa cu totul afara. vezi sa nu scoti si tablita-rama a capitonajului.
Interfata de diagnoza ORIGINALA, intotdeauna ultima versiune , upgrade-uri (tempomat, diferiti senzori) si reparatii instalatii electrice.

Offline cristi270802

  • Junior
  • *
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 42
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: O2FL 1.6 CR GreenTec
Re: Cum se schimba diverse becuri
« Răspuns #267 : Februarie 04, 2012, 11:13:01 p.m. »
Stie cineva cum se schimba becurile de iluminare portbagaj? Prin spatele capitonajului e greu de ajuns. Cumva trebuie tras corpul lampii spre afara?

Offline ff_2004_06

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 2281
  • Karma: +0/-0
  • ...
  • Auto: Fosta: O2 DSG 1.9 TDI
Re: Cum se schimba diverse becuri
« Răspuns #266 : Februarie 04, 2012, 11:05:03 p.m. »
Mersi de informatie si poza. E cam racoare afara si masina era cam bocna ca sa stau sa "studiez"problema. :)
Insa in seara asta desi martorul a stat aprins pana am pornit motorul, dupa ce a pornit s-a stins iar becul pare ok, s-a aprins. Banuiesc ca e vorba de un contact imperfect.
Ex: 2008 O2 1.9 TDI DSG6

Offline Clodius

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Dec 2008
  • Locaţia: Bucuresti / Craiova
  • Mesaje postate: 409
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia 2 1.9TDI BJB
Re: Cum se schimba diverse becuri
« Răspuns #265 : Februarie 04, 2012, 04:20:06 p.m. »
Pe pozitie ai w5w, nu mai bine te uiti singur sa vezi ce ai in cutie?
Ofer servicii pt RNS 510 (montare, instalare firmware, activare Video In Motion, instalare harti), diagnoza si activari VCDS etc.

Offline ff_2004_06

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 2281
  • Karma: +0/-0
  • ...
  • Auto: Fosta: O2 DSG 1.9 TDI
Re: Cum se schimba diverse becuri
« Răspuns #264 : Februarie 04, 2012, 03:17:46 p.m. »
Aseara s-a mai ars un bec. De data asta e cel de la pozitie de pe partea stanga. Am cutia cu becurile de rezerva completa (asa pare). Imi puteti spune daca ar trebui sa am becul asta in cutie?
Mersi!
Ex: 2008 O2 1.9 TDI DSG6

Offline corin

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Iun 2008
  • Locaţia: MS
  • Mesaje postate: 436
  • Karma: +3/-1
  • Per aspera ad astra
  • Auto: TOUR 1.6 BFQ AT
Re: Cum se schimba diverse becuri
« Răspuns #263 : Ianuarie 19, 2012, 10:52:33 a.m. »
"Unde nu cad ploile, nu pot ca sa creasca flori/ Unde nu sunt oameni buni, nu exista sarbatori!" Poem - The Motans feat. Irina Rimes

Offline maxdamage

  • Doar inscris
  • Joined: Ian 2012
  • Locaţia: SIbiu
  • Mesaje postate: 3
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 2, 1.4 MPI
Re: Cum se schimba diverse becuri
« Răspuns #262 : Ianuarie 19, 2012, 10:05:02 a.m. »
1. Completeaza te rog semnatura cu modelul, motorizarea si anul de fabricatie al masinii.
2. Cauta pe forum ca este manual de Octavia 2 unde gasesti detaliile cerute.

Bafta !
L.E: Uite link-ul [url=http://www.skoda-club.ro/index.php?topic=655.0]http://www.skoda-club.ro/index.php?topic=655.0[/url]

Link-ul nu e valid... :(

Offline ff_2004_06

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 2281
  • Karma: +0/-0
  • ...
  • Auto: Fosta: O2 DSG 1.9 TDI
Re: Cum se schimba diverse becuri
« Răspuns #261 : Noiembrie 20, 2011, 04:26:30 p.m. »
Mersi, pare destul de simplu, probabil am sa incerc.
Ex: 2008 O2 1.9 TDI DSG6

Offline murillo

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Iun 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 598
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 2.0 TDI
Re: Cum se schimba diverse becuri
« Răspuns #260 : Noiembrie 20, 2011, 02:08:39 a.m. »
Si eu va trebui sa schimb un bec (xenon faza scurta). Exista undeva instructiuni detaliate si preferabil grafice pentru asa ceva?
Azi am asistat la cum se scoate farul iar electricianul a si desfacut totul pana la bec dar nu eram foarte aproape asa ca nu am vazut exact cum a facut.
Va rog sa imi spuneti cum se face / daca e ok sa il schimb eu sau sa merg tot la un electrician?
Mersi!

E foarte simplu: scoti farul, scoti capacul din spate (2 cleme si 2 torx-uri), de-mufezi becul de droser, inca 2 torx-uri de desfacut la bec si gata. Nu ai cum sa-i schimbi pozitia la montaj, deci nu necesita reglajul luminilor ulterior
Octavia 2 Combi 2.0 TDI BMM 140 HP DPF DSG Elegance

Offline FDR

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Mai 2009
  • Locaţia: Blaj, Alba
  • Mesaje postate: 959
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 Facelift, 1.6MPI
Re: Cum se schimba diverse becuri
« Răspuns #259 : Noiembrie 19, 2011, 09:51:30 p.m. »
In manual se refera la faptul ca Octavia RS si Octavia Scout au lumini DRL LED. Celelalte modele au PY21W.
"Have no fear of perfection, you’ll never reach it" - Salvador Dali.

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 26, 2026, 09:12:57 p.m.]


Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby
[Iunie 26, 2026, 10:41:53 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 [27] 28
29 30