Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban  (Citit de 885731 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Andrei1980

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 1792
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Toyota Corolla 2.0 hibrida 140
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1207 : Septembrie 25, 2010, 10:30:19 a.m. »
Ieri facut Cluj Oradea Cluj 310 km . Mers dimineata si venit acasa dupa ora 14:00. Consum mediu 6.2% Mers normal, varf de viteza 140 de cateva ori , in rest cat a permis traficul rutier intens pe aceasta ruta. 2 persoane in masina bagaje aproape spre zero, AC folosit la intoarcere in proportie de 80%. Viteza medie 61km/h
Toyota Corolla TS - 2.0 196, Exclusive, MY2024
Ex: Seat Leon ST, Skoda Octavia 2FL 1.4 TSI

Offline iskandere

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: IASI
  • Mesaje postate: 165
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Skoda Octavia 1.4TSI
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1206 : Septembrie 24, 2010, 05:35:05 p.m. »
Skoda Octavia 1.4 TSI - 100 km la bord: 10.3 % ( AC f putin folosit ) - doar urban.
Maine fac un drum mai lung....120 km si sper sa scot un consum ceva mai bun. :064:
"Cuvintele unui om beat reprezinta gandurile unui om lucid.."

Offline FABIAn RuSu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: ROU
  • Mesaje postate: 2632
  • Karma: +0/-0
  • FABIA 1.9
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1205 : Septembrie 24, 2010, 11:24:59 a.m. »
raportarea cred ca e mai utila folosind alte motoare ca sistem de referinta

o masina, un utilaj nu poate fi Viabil pt simplu fapt ca nu are....puls
 :D
vand SUPORT PAHAR FABIA 1 original nou

Offline Cuvantul

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Aug 2010
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 231
  • Karma: +0/-0
  • Viata e importanta.
  • Auto: Skoda Octavia 1.4TSI
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1204 : Septembrie 24, 2010, 10:29:32 a.m. »
foarte bun raportat la ce?

viabilitate ??  :-/

 
La distanta parcursa .

Post Merge: Septembrie 24, 2010, 10:30:35 a.m.
cred ca respectivul cuvantul era doar ortografiat asa si de fapt trebuia noi sa-l citim cu fonetica nemteasca ;)

 
Eh, hai nici chiar asa . :68:

Offline FABIAn RuSu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: ROU
  • Mesaje postate: 2632
  • Karma: +0/-0
  • FABIA 1.9
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1203 : Septembrie 22, 2010, 10:19:00 p.m. »
cred ca respectivul cuvantul era doar ortografiat asa si de fapt trebuia noi sa-l citim cu fonetica nemteasca ;)
vand SUPORT PAHAR FABIA 1 original nou

Offline iskandere

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: IASI
  • Mesaje postate: 165
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Skoda Octavia 1.4TSI
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1202 : Septembrie 22, 2010, 09:38:57 p.m. »
sper ca s-a inteles ca nu era la modul serios !  :015:
"Cuvintele unui om beat reprezinta gandurile unui om lucid.."

Offline ThunderBlue

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2008
  • Mesaje postate: 3246
  • Karma: +0/-0
  • Auto: skoda octavia 2
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1201 : Septembrie 22, 2010, 09:35:32 p.m. »
Multumim pentru dizertatie.

Offline iskandere

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: IASI
  • Mesaje postate: 165
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Skoda Octavia 1.4TSI
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1200 : Septembrie 22, 2010, 08:19:37 p.m. »
raportat la consumul pe motorina cred , doar nu se gandea cumva la cel pe gaz.... :-?

in ceea ce priveste viabilitatea, alege de aici :
                  VIABILITÁTE s.f. Faptul, calitatea de a fi viabil. [Pr.: vi-a-] – Din fr. viabilité.               
                                             
                  VIABILITÁTE s. durabilitate, rezistență, trăinicie. (~ unei opere.)               
                                         
                  viabilitáte s. f. (sil. vi-a-), g.-d. art. viabilității               
                                               
                  VIABILITÁTE f. Caracter viabil. [G.-D. viabilității] /<fr. viabilité               
                                                     
                  VIABILITÁTE s.f.  Faptul de a fi viabil; calitatea de a fi viabil. ♦ Calitatea  îmbrăcămintei unei șosele de a corespunde condițiilor cerute de  traficul pentru care a fost proiectată. [Pron. vi-a-./ cf. fr. viabilité].                 
                                               
                  VIABILITÁTE s. f.  1. faptul, calitatea de a fi viabil. 2. calitatea unei îmbrăcăminți  rutiere de a corespunde condițiilor cerute de traficul pentru care a  fost proiectată. (< fr. viabilité)               
             

:D                
"Cuvintele unui om beat reprezinta gandurile unui om lucid.."

Offline FABIAn RuSu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: ROU
  • Mesaje postate: 2632
  • Karma: +0/-0
  • FABIA 1.9
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1199 : Septembrie 22, 2010, 02:25:17 p.m. »
foarte bun raportat la ce?

viabilitate ??  :-/
vand SUPORT PAHAR FABIA 1 original nou

Offline Cuvantul

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Aug 2010
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 231
  • Karma: +0/-0
  • Viata e importanta.
  • Auto: Skoda Octavia 1.4TSI
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1198 : Septembrie 22, 2010, 01:57:42 p.m. »
Bucuresti-Sinaia-Predeal-Fagaras-Balea Lac-Pitesti-Bucuresti:5 persoane cu AC 10% din drum, am parcurs 564Km, viteza medie 63Km/h, consum mediu 6.2l/100Km.
Consumul este foarte bun, din punctul meud e vedere.La cat mai scazut si viabilitate cat mai amre

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1197 : Septembrie 22, 2010, 11:44:09 a.m. »
Distanta parcursa aprox. 40km, viteza medie 35km/h (cateva zone aglomerate bine), consum final 9%.
Este valoarea minima in Oradea pe care o poti avea daca nu circuli singur noaptea :D
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline SyDemon

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Iul 2008
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 122
  • Karma: +1/-0
  • O2 1.8 TSI - REVO stg2
  • Auto: 1.8 TSI
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1196 : Septembrie 21, 2010, 10:58:32 p.m. »
Am mers ieri 53km prin oras pe la ora 2 dimineata ... consum 7.8  =))
Cred ca s'a crucit calculatoru de bord vazand scoruri d'astea :) .
Consum mediu pe ultimii 1.200km = 10.1
If u run you only gona die tired !!!
Octavia2 1.8 TSI= 6cai frumosi by Revo stg2

Offline geocos

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Feb 2010
  • Locaţia: Ploiesti
  • Mesaje postate: 311
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia2 1.4TSI
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1195 : Septembrie 21, 2010, 10:44:51 p.m. »
Urban 280km 9.2%   facuti in vreo 3 sapt.
viteza medie nu mai conteaza
La iarna o sa am 11 - 12%  :042:

Offline FABIAn RuSu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: ROU
  • Mesaje postate: 2632
  • Karma: +0/-0
  • FABIA 1.9
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1194 : Septembrie 21, 2010, 08:59:07 p.m. »
Ce sa-i faci daca am 20 de valvee... :D
suferi in liniste sau cu pedala la fund :P
daca tot e sa consume macar sa nu fie pe degeaba :D :D
vand SUPORT PAHAR FABIA 1 original nou

Offline daywalk3r22

  • Junior
  • *
  • Joined: Feb 2010
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 47
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia 2 FL 1.4TSI
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1193 : Septembrie 21, 2010, 08:28:35 p.m. »
Bucuresti-Sinaia-Predeal-Fagaras-Balea Lac-Pitesti-Bucuresti:5 persoane cu AC 10% din drum, am parcurs 564Km, viteza medie 63Km/h, consum mediu 6.2l/100Km.
Skoda Octavia 2 FL 1.4TSI 122CP Business+

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 26, 2026, 09:12:57 p.m.]


Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby
[Iunie 26, 2026, 10:41:53 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 [27] 28
29 30