Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban  (Citit de 885692 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1237 : Octombrie 24, 2010, 08:12:38 p.m. »
Distanta parcursa = 210 km
Traseu: Oradea - Beius - Stana de Vale (dus-intors)
Viteza medie pe BC: 55km/h
Consum mediu final pe BC:
- la ducere 7,4% la Beius si 8,4% sus la Stana
- la intoarcere 7,2% acasa (de la 8,4%).

2 pers, bagaj usor, ventilatie pe cald 22C, faza scurta, 3 opriri pe traseu la ducere si alte 3 la intoarcere.
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline mariusss

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 267
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 FL 1.2 tsi
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1236 : Octombrie 23, 2010, 08:27:22 p.m. »
Cluj-Napoca-Huedin-Belis si retur, total 196 km(din care vreo 50 prin cluj), 4 oameni(5 pe ruta Huedin-Belis retur), AC ON, consum 6.6%, viteza medie am uitat sa mai verific, in jur de 45km/h-50 km/h.

Offline fuxi

  • Junior
  • *
  • Joined: Iul 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 26
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia 2 1.4 TSI
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1235 : Octombrie 21, 2010, 12:04:33 a.m. »
Bucuresti - Calimanesti
  • 2 adulti + 2 copii + putine bagaje
  • Viteza medie: 80 km/h
  • Consum: 7.4 l/100 km
  • Pneuride vara
Calimanesti - Bucuresti:
  • Viteza medie: 73 km/h
  • Consum: 5.5 l/100km
  • Pneuri de iarna
La intoarcere am mers cu maxim 90 km/h pe autostrada pentru ca cei de la vulcanizarea din Calimanesti nu mi-au echilibrat bine rotile.
Desi eram enervat ca tremura toata masina la viteze mari, am avut o surpriza placuta la consum.

Media pe ultimii 4-5000 de kilometrii a fost de 8.7. (cam 65-70% urban si 30-35% extraurban).
Skoda Octavia 1.4 TSI Business + stuff

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1234 : Octombrie 20, 2010, 01:00:06 p.m. »
Am avut 2 drumuri de facut, in perioade diferite ale zilei...

- distanta 40km, viteza medie 45km/h, consum final 8,5%
- distanta 50km, viteza medie 25km/h, consum final 9,5%

MFA2 s-a resetat de curand, consumul inregistrat in ultimii 5000km a fost de 7,9%.
In prezent sunt vreo 65km adunati si consumul este 9%.
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline cos_calu

  • Doar inscris
  • Joined: Mai 2008
  • Locaţia: Bucuresti - TEI
  • Mesaje postate: 11
  • Karma: +0/-0
  • Heard u'r dating my ex. How do I taste?
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1233 : Octombrie 20, 2010, 11:38:47 a.m. »
A1 - 140 km/h mers constant, 3 pers in masina, AC on - 8.9 %
Skoda O2 Elegance 1,6 MPI   2008
Ford Mondeo Trend 2,0 TDCi 2005

Offline satlantis

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2008
  • Locaţia: constanta
  • Mesaje postate: 1033
  • Karma: +0/-0
  • Auto: yeti 1.4 tsi
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1232 : Octombrie 20, 2010, 09:36:15 a.m. »
Colegul se referea la stilul de condus, nu la nr. de km. Fa un test mai edificator...mergi de exemplu prin cartierul Coiciu, alege o strada care are numai stopuri.....o sa fie o distanta scurta ma rog, depinde si d punctul de plecare...  :-w
1.4 tsi... de la 1.8T

Offline safari hunter

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Aug 2010
  • Locaţia: CT
  • Mesaje postate: 122
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Superb 2010 1.8 TSi
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1231 : Octombrie 11, 2010, 06:05:29 p.m. »

Nu comentez punctul tau nr. 2 privind stg 2. chiar nu stiu ce inseamna. Probabil mai multi CP si performante marite. Probabil, dar costurile mi se par putin exagerate (consumul), dar daca asta iti doresti si te satisface, de ce nu?
Revenind la stilul meu de conducere poate fi catalogat oricum, doar chinuit nu. In 3 luni am finalizat 15 000 km. Pare asta o conduita de "molusca"?  :D
 
LE astazi am facut prima revizie si la mine in carte scrie 4,6 l ulei. Deci nu am avut alt ulei de completare. Acum am facut rost de 400 ml. 
« Ultima Modificare: Octombrie 20, 2010, 09:27:46 a.m. de M i c u t z u »

Offline SyDemon

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Iul 2008
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 122
  • Karma: +1/-0
  • O2 1.8 TSI - REVO stg2
  • Auto: 1.8 TSI
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1230 : Octombrie 11, 2010, 05:28:42 p.m. »
la punctul 1 - raspunsul ar fi - pt ca eu o calc si ea percuteaza :) De aia mi se rupe inima cand stiu ce poate motorul ala si vad cum tu il "chinui" pe al tau :P  . Dar in fond, daca stau bine si ma gandesc - oricum comparatia devine irelevanta din moment ce eu am dus'o in stg2 si tu esti cu masina stock. Numai din asta si tot am consumul "sarit"
la 2 - nivelul mie mi'l indica undeva pe la mijloc .. sa zic o idee spre maxim. Acu cine stie .. poate ti'o mai fi ramas tie putin ulei din schimbul precedent ? Sau ... habar n'am; noi sa fim sanatosi
PS: lasa'ti tu posturile in pace, ce'ti veni sa le stergi :) 
« Ultima Modificare: Octombrie 11, 2010, 05:32:33 p.m. de SyDemon »
If u run you only gona die tired !!!
Octavia2 1.8 TSI= 6cai frumosi by Revo stg2

Offline safari hunter

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Aug 2010
  • Locaţia: CT
  • Mesaje postate: 122
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Superb 2010 1.8 TSi
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1229 : Octombrie 11, 2010, 05:05:42 p.m. »
La dus am prins putina ploaie intre Braila si Tecuci, oricum multe comune si radare, deci mers la limita legala. La intoarcere am scapat de ploaie intre Focsani si Urziceni. Chiar si asa am mers la limita maxima legala 120 EU/ 60 U. AC full ON, 2 pasageri si portbagajul incarcat mediu.
 
SyDemon @ Sincer nu inteleg cum de iti iese un consum asa mare? Mereu am postat imagini care sa-mi sustina afirmatiile. Nu vreau sa deranjez pe nimeni. Cum am sters si posturile anterioare pot cere sa fie sters si acesta.
 
La ulei eu am pus doar 4,6 l si nivelul este putin sub maxim (1-2 mm).

Offline SyDemon

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Iul 2008
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 122
  • Karma: +1/-0
  • O2 1.8 TSI - REVO stg2
  • Auto: 1.8 TSI
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1228 : Octombrie 11, 2010, 01:51:45 a.m. »
Constanta - P Neamt si retur 980 km media 6,1 l/100
Aveti si o poza din Bacau cu 6,4 l / 100 km.
1,8 TSI rules  :040:
Zic ca mai bine ma abtin de la comentarii .. turbina si de motoru ala.. bine sanatosi ?
Plecat dimineata din CT - ploaie tot traseul nonstop:
CT-Cernavoda-Slobozia-Ploiesti-Sinaia - la dus, consum mediu 14.5  (PS3 are za sh*t! Recomand!)
Retur - consum mediu 9.9
If u run you only gona die tired !!!
Octavia2 1.8 TSI= 6cai frumosi by Revo stg2

Offline safari hunter

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Aug 2010
  • Locaţia: CT
  • Mesaje postate: 122
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Superb 2010 1.8 TSi
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1227 : Octombrie 10, 2010, 11:08:45 p.m. »
Undeva la 70 km/h pe ruta Piatra BC - BZ - Urziceni - Slobozia - A2 - C-ta (varianta de intors).
Pe A2 i-am dat la 145-160 km/h pe ploaie. Superba stabilitate  :082:
Am ajuns fix la 15 00 in CT

Offline MCojo

  • Doar inscris
  • Joined: Aug 2010
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 19
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Chevrolet Kalos 1.4
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1226 : Octombrie 10, 2010, 11:04:54 p.m. »
Da' media km/h cat fu bre?

Ca doar nu ai mers ca o "baba"... =))

Offline safari hunter

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Aug 2010
  • Locaţia: CT
  • Mesaje postate: 122
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Superb 2010 1.8 TSi
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1225 : Octombrie 10, 2010, 10:54:53 p.m. »
Constanta - P Neamt si retur 980 km media 6,1 l/100
Aveti si o poza din Bacau cu 6,4 l / 100 km.
1,8 TSI rules  :040:

Offline Cuvantul

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Aug 2010
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 231
  • Karma: +0/-0
  • Viata e importanta.
  • Auto: Skoda Octavia 1.4TSI
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1224 : Octombrie 06, 2010, 02:45:04 p.m. »
Si...esti multumit de ea ??? astept sa imi vina si mie . Din august...tot astept.

Offline daywalk3r22

  • Junior
  • *
  • Joined: Feb 2010
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 47
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia 2 FL 1.4TSI
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1223 : Octombrie 05, 2010, 05:30:00 p.m. »
Bucuresti Calarasi 153Km, viteza medie 70Km/h, consum 7.7l/100Km
Calarasi Bucuresti 169Km, Viteza medie 71Km/h, consum 6.6l/100Km
Skoda Octavia 2 FL 1.4TSI 122CP Business+

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 26, 2026, 09:12:57 p.m.]


Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby
[Iunie 26, 2026, 10:41:53 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 [27] 28
29 30