Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban  (Citit de 885907 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline geocos

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Feb 2010
  • Locaţia: Ploiesti
  • Mesaje postate: 311
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia2 1.4TSI
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1342 : Ianuarie 30, 2011, 08:56:12 p.m. »
seara plimbare oras de la sud la nord si invers
temp.ext -5gr  interior 22gr
 
vit.medie  34km/h
consum    7.7l/100km

Offline geocos

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Feb 2010
  • Locaţia: Ploiesti
  • Mesaje postate: 311
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia2 1.4TSI
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1341 : Ianuarie 29, 2011, 10:08:47 p.m. »
Ploiesti-Buzau  vit medie   87km/h
                     consum    5.7l/100km
 
temp ext -2 -5gr   interior 22gr
 
 
Buzau-Ploiesti  vit medie   88km/h
                     consum    6.6l/100km
 
 
 

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1340 : Ianuarie 29, 2011, 03:57:40 p.m. »
Traseu la cumparaturi si alte treburi in Oradea si centura, 2 pers in masina, proiectoare HID OEM, ventilatie pe cald 23C.
Distanta totala 40km, viteza medie 46km/h, consum final 8,6%.
Sa nu uit: 3 opriri pe traseu ;)
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline Andrei1980

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 1792
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Toyota Corolla 2.0 hibrida 140
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1339 : Ianuarie 26, 2011, 09:46:33 a.m. »
Cluj-Oradea mers dimineata temperaturi exterieoare intre -3 si -10 grade, mers linistit o persoana in masina , temperatura interioara setat la 24-24gr. Consum 6.3%
La intoarcere temperaturi intre -12 si -6 tot singura persoana dar un drum destul de liber si uscat 100% , care inseamna ca am mers mai din placere cu masina (viteza medie 75km/h  insa drumul este mai mult virajat decat drept) consum 7.1%.


Toyota Corolla TS - 2.0 196, Exclusive, MY2024
Ex: Seat Leon ST, Skoda Octavia 2FL 1.4 TSI

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1338 : Ianuarie 24, 2011, 02:10:24 p.m. »
Intrucat folosim si o a doua masina pe benzina in familie, mai des decat pe-a mea (adica zilnic !), m-am gandit ca ar fi interesant sa fac un consum la pompa prin metoda plin-plin.
L-am facut vara, traseu extraurban, masina incarcata cu bagaje si 2 pers la bord, plus AC unde se impunea. Dupa un traseu prin tara de peste 2300km, media a fost de 6,66%. Mai trebuie doar sa adaug ca am strunit-o eu in 2200 din cei 2300km :))
Fara mila, pedala la greu...Am fost realmente surprins de consumul mediu in atare conditii !
L-am refacut si acum iarna, pe interval de o luna, condusa de asta-data doar de sotie, acasa-servici si retur, uneori la cumparaturi si vreun drum de urgenta. La un rezervor de putin peste 50L, masina a facut pana in momentul plinului 525km, becul inca nu se aprinsese. Artimetic a reiesit un consum de 7,5% in conditii de iarna (nu atat zapada, cat frig si ger ).

Abia acum apreciez cu adevarat acest motor care nu este VAG, pt ca la 1.4 16v si 100 cai, plus CVA, este extrem de ponderat la consum. Vara pe acelasi traseu acasa-servici media a fost 6-6,5%. Mi se spusese ca este o mare reusita insa mi-a luat aproape 1 an sa realizez si personal acest lucru.
Apoi, cum boicotam Petrom/OMV, mai si folosim impreuna doar cate o masina si de aici si economiile :D

P.S. Am postat aceste date pt comparatie cu motorizarile pe benzina de la Skoda, 1.2 / 1.4 / 1.6 cu sau fara T.
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline neaorin

  • Junior
  • *
  • Joined: Sep 2010
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 33
  • Karma: +0/-0
  • Auto: nu mai am
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1337 : Ianuarie 24, 2011, 09:09:36 a.m. »
Bucuresti - Innsbruck* si retur, 3400 km, consum la pompa 6,4%.
Trei persoane in masina, portbagajul plin, climatizare tot timpul ON.
Viteza medie prin Romania 70-72 km/h, Ungaria si Austria peste 100 km/h (pe autostrazi cam 120 - 130, uneori si mai mult).


Octavia 2 FL 1.4 TSI




* traseul exact: Bucuresti - Craiova - Drobeta Tr. Severin - Orsova - Caransebes - Timisoara - Cenad - Budapesta - Viena - Linz - Salzburg - Innsbruck - Neustift (valea Stubai) si retur, plus vreo 200 de km prin Salzburg si Stubaital.

Offline drapar

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 1255
  • Karma: +1/-0
  • De catva timp inscris
  • Auto: Golf VII 1.0 TSI
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1336 : Ianuarie 19, 2011, 09:34:14 p.m. »
Salutare , cine imi poate spune ce consum are motorul de 1400, 90 CP (66 kW)  de pe octavia 2, model 2005?    Am gasit una de vanzare si de asta ma intereseaza. Multam!!
E ceva in neregula...
Stiam ca Octavia II a avut 2 motorizari de 1.4 (folosite si de VW Golf IV): una de 75 CP, care apoi a fost "upgradata" la 80 CP.
Fabia II are o motorizare 1.4 de 86 CP (sau 85 CP in variantele VW Polo si Seat Ibiza).
VW Golf VII FL Comfortline 1.0 TSI 115 CP - MY2019
Skoda Octavia II FL Drive Plus 1.6 TDI 105 CP - MY2012 (retired); Skoda Octavia II FL Business 1.2 TSI 105 CP - MY2010 (retired); Skoda Fabia I FL Combi Elite 1.2 HTP 64 CP - MY 2004 (retired)

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1335 : Ianuarie 19, 2011, 03:22:26 p.m. »
Drum in oras si pe centura, proiectoare OEM si ventilatie 22C pe ON, 2 opriri pe traseu, distanta totala 32km, viteza medie pe MFA1 de 44km/h, consum final pe MFA1 de 8,4%. Evident ca f multumit de consum in conditiile date !
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline Fan-Skoda

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Oct 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 368
  • Karma: +0/-0
  • Simply Clever
  • Auto: 1.4 TSI
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1334 : Ianuarie 19, 2011, 03:19:10 p.m. »
Ieri facut drum de 480 km Cluj - Oradea - Debretin si intors pe aceasi ruta. Dimineata la mers consum de 6.9% pana la Oradea si ajungand pana la 6.6% pana la Debretin fiind ceata de la Vama pana acolo. La intoarcere de la Debretin prin Oradea pana la Piatra Craiului a fost o ceata densa de tot...mai mult dupa tiruri m-am dus cu viteze de maxim 90 km/h. Consum 5.6% (acuma inteleg pe Geocos cum face consumurile lui minune :D ) Cum am trecut de Piatra Craiului nici urma de ceata si drum uscat, trafic relativ mic ( dupa 10 seara) , am apasat un pic mai tare. Consum final ajuns la Cluj 6.4%. Am parcurs aceasta distanta cu exact jumatate de plin de benzina( dupa aratatorul care arata cata benzina mai am) . Mie personal mi se pare foarte bun acest consum.
Viteza medie a fost la mers 71km/h la intoarcere 67km/h, o persoana in masina bagaje putine.


Am scos amandoi acelasi consum pe aproximativ acelasi numar de km rulati, pana si viteza medie e foarte apropiata. ;) Eu sunt multumit de consum, daca mergeam mai linistit pe A1 era chiar un pic mai scazut.  :082:
Skoda O II Facelift 1.4 TSI Business ++

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1333 : Ianuarie 19, 2011, 12:05:44 p.m. »
Salutare , cine imi poate spune ce consum are motorul de 1400, 90 CP (66 kW)  de pe octavia 2, model 2005?    Am gasit una de vanzare si de asta ma intereseaza. Multam!!

1.4 16v 86 CP, dezvoltat dupa 1.4 75 CP de pe primele Octavia 2 (vezi codul motor !).
Consumul este bun, sub cel realizat de 1.6 102 CP.
Relu si SilviuMosh poseda asemenea masini aici pe forum, trimite-le PM pt pareri. :)
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline Andrei1980

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 1792
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Toyota Corolla 2.0 hibrida 140
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1332 : Ianuarie 19, 2011, 08:52:23 a.m. »
Ieri facut drum de 480 km Cluj - Oradea - Debretin si intors pe aceasi ruta. Dimineata la mers consum de 6.9% pana la Oradea si ajungand pana la 6.6% pana la Debretin fiind ceata de la Vama pana acolo. La intoarcere de la Debretin prin Oradea pana la Piatra Craiului a fost o ceata densa de tot...mai mult dupa tiruri m-am dus cu viteze de maxim 90 km/h. Consum 5.6% (acuma inteleg pe Geocos cum face consumurile lui minune :D ) Cum am trecut de Piatra Craiului nici urma de ceata si drum uscat, trafic relativ mic ( dupa 10 seara) , am apasat un pic mai tare. Consum final ajuns la Cluj 6.4%. Am parcurs aceasta distanta cu exact jumatate de plin de benzina( dupa aratatorul care arata cata benzina mai am) . Mie personal mi se pare foarte bun acest consum.
Viteza medie a fost la mers 71km/h la intoarcere 67km/h, o persoana in masina bagaje putine.
Toyota Corolla TS - 2.0 196, Exclusive, MY2024
Ex: Seat Leon ST, Skoda Octavia 2FL 1.4 TSI

Offline blitzbang

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Aug 2008
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 158
  • Karma: +0/-0
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1331 : Ianuarie 18, 2011, 11:41:18 p.m. »
Salutare , cine imi poate spune ce consum are motorul de 1400, 90 CP (66 kW)  de pe octavia 2, model 2005?    Am gasit una de vanzare si de asta ma intereseaza. Multam!!
Fabia Elegance, 1.4 16v, 74kw, 2000, AUB

Offline Fan-Skoda

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Oct 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 368
  • Karma: +0/-0
  • Simply Clever
  • Auto: 1.4 TSI
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1330 : Ianuarie 17, 2011, 03:47:48 p.m. »
Bucuresti-Pitesti-Ramnicu Valcea-Voineasa si retur, patru persoane in masina, fara bagaje.
 
  • Distanta - 496 km
  • Viteza medie - 68 km/h
  • Durata calatoriei - 7 h 20 min
  • Consum - 6.4 l/100km
Pe A1 ~ 130 km/h, cu varfuri de viteza de 160-180.
Skoda O II Facelift 1.4 TSI Business ++

Offline geocos

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Feb 2010
  • Locaţia: Ploiesti
  • Mesaje postate: 311
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia2 1.4TSI
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1329 : Ianuarie 16, 2011, 07:41:58 p.m. »
PLOIESTI - CHEIA si retur  125km
                                             vit med  58km/h
                                             consum  5.8l/100km
 
                                                 

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1328 : Ianuarie 16, 2011, 05:32:35 p.m. »
Plimbare in Oradea si centura, respectiv Baile Felix (total 50km), 2 pers in masina, proiectoare HID OEM, ventilatie pe cald 22C, viteza medie 48km/h, consum final 7,6%.
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 26, 2026, 09:12:57 p.m.]


Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby
[Iunie 26, 2026, 10:41:53 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
[29] 30