Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Porsche Romania - mitul despre garantii  (Citit de 37954 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Porsche Romania - mitul despre garantii
« Răspuns #31 : Aprilie 14, 2013, 06:03:41 p.m. »
Ba da, daca sunt DSG atunci Mecatronic-ul se poate inlocui si separat.
Daca sunt manuale...singurele probleme pot veni de la sincroane, in mare.
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3199
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: Porsche Romania - mitul despre garantii
« Răspuns #30 : Aprilie 13, 2013, 03:11:45 p.m. »
Mai oameni buni, masina aceia totusi a intrat intr-un service de reprezentanta! Adica acei ingineri, mecanici, etc, au inlocuit degeaba cutiile de viteze??? Nu ne mai referim la celelalte lucruri, ci doar la cutii de viteze!!!


Mie nu imi inlocuiesc un lant ca zornaie prea putin si le e frica ca or sa-l plateasca ei si acelui individ i-au inlocuit cutii de viteze degeaba?? Acele cutii de viteza nu se desfac, nu se studiaza sa vada defectul.........???




A, vad cu uimire ca , corin s-ia schimbat esenta vietii! Vizavi de lant!
Si cred ca e cu bataie directa, azi tacanit, maine oligofren! etc! era un banc cu" aici e caracalul"? =))


« Ultima Modificare: Aprilie 13, 2013, 03:14:27 p.m. de bogdanpiatra »

Offline corin

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Iun 2008
  • Locaţia: MS
  • Mesaje postate: 436
  • Karma: +3/-1
  • Per aspera ad astra
  • Auto: TOUR 1.6 BFQ AT
Re: Porsche Romania - mitul despre garantii
« Răspuns #29 : Aprilie 13, 2013, 12:38:07 p.m. »
M-am convins si eu. Si de-o sa-mi permit vreodata, audi n-o sa imi mai iau ca sunt porcarii. O sa merg la Craiova sa-mi iau un ford oltenit, ca alea-s bune.  8-}
Nu stiu din ce categorie medicala fac parte aia care promoveaza sau/si pun botul la asemenea aberatii. De fapt stiu, dar ma opresc aici. :D
"Unde nu cad ploile, nu pot ca sa creasca flori/ Unde nu sunt oameni buni, nu exista sarbatori!" Poem - The Motans feat. Irina Rimes

Offline Cristi 71

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Mesaje postate: 598
  • Karma: +0/-0
  • Cont sters
Re: Porsche Romania - mitul despre garantii
« Răspuns #28 : Aprilie 13, 2013, 09:38:34 a.m. »
Ala a realizat ca il rup ratele, fiindca nu a luat-o cu banu' jos si acum vrea banii inapoi, daca se poate si ceva in plus ca doar e "intreprinzator" oltean. Cei de la Audi sunt fraieri ca nu-l dau ei in judecata pentru circul pe care-l face. Un Audi nu poate avea cate defecte a insirat el nici daca ar fi asamblat in Bangladesh.

Offline FDR

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Mai 2009
  • Locaţia: Blaj, Alba
  • Mesaje postate: 959
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 Facelift, 1.6MPI
Re: Porsche Romania - mitul despre garantii
« Răspuns #27 : Aprilie 13, 2013, 12:14:25 a.m. »
Bun si atunci cat de plauzibila e reclamatia? Vorbim de Audi totusi. Parerea mea e ca reclamatia e o facatura, o incercare badarana de discreditare. Sa fim seriosi, individul s-a plimbat cel putin 10000 km cu masina stricata prin Europa si vine si se plange in Romania. Ceva e putred in afacerea asta  :-?
"Have no fear of perfection, you’ll never reach it" - Salvador Dali.

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3199
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: Porsche Romania - mitul despre garantii
« Răspuns #26 : Aprilie 13, 2013, 12:03:30 a.m. »
Voi chiar credeti ca cei 9000 de km au fost facuti de posibili clienti??? Hai , ca un drive test e de maxim 40-50 de km in cazuri cel mai fericite. Si cati clienti care sa dea 100000 de E? 10, 20, 50......tot nu ajungi la 9000!
Da, a fost o masina de prezentare frecata eventual de director reprezentanta, ,,,,,ceva consilieri, si cativa posibili clienti. deci parerea mea ca nu au fost prea multi!


daca rationamentul vostru ar fi corect inseamna ca masinile de scoala ar trebui sa pice la urmatoare intersectie oricand! Si totusi nu !

Offline Limit

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Slatina
  • Mesaje postate: 959
  • Karma: +0/-0
  • I like to drive
  • Auto: O2FL, 2.0TDI 175cp
Re: Porsche Romania - mitul despre garantii
« Răspuns #25 : Aprilie 12, 2013, 07:41:18 p.m. »
Parca zicea ca a fost masina de prezentare.
Adica nspe mii de oameni suiti si coborati in ea si au testat tot ce se putea testa de unde si probleme electronice.
Test drive-uri bomba de oameni care nu stiu sa conduca.
Poate au mai si furat piese din ea si inlocuite cu facaturi
Dimsport soft 175 cp

Offline Andrei1980

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 1792
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Toyota Corolla 2.0 hibrida 140
Re: Porsche Romania - mitul despre garantii
« Răspuns #24 : Aprilie 12, 2013, 07:33:37 p.m. »
Oaaaaaaaiiii-----Ii SF rau ....pai problemele 1.2TSI sunt niste nimicuri pe langa aceste probleme. Nu inteleg ce s-a intamplat cu acea masina, dar cred ca in primii 10 000 km a avut ceva accident mai urat, reparat de reprezentanta si aceasta epava a rezultat dupa reparatie. Nu cred ca un Audi A7 cumparat de nou produce atatea probleme inadmisibile in primii 50 000km. Precis a fost ceva cu aceasta masina, ceva ce o ascund cu desavarsire cei care le-au vandut masina.
Asa ma simt tare bine si parca as avea cea mai buna masina din lume. Totusi am 50 000km fara asemenea probleme :)
« Ultima Modificare: Aprilie 12, 2013, 07:47:37 p.m. de Andrei1980 »
Toyota Corolla TS - 2.0 196, Exclusive, MY2024
Ex: Seat Leon ST, Skoda Octavia 2FL 1.4 TSI

Offline roberto

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 3609
  • Karma: +4/-1
  • Laugh at your problems, everybody else does
Land Rover Discovery 3

Offline Fleur

  • Doar inscris
  • Joined: Sep 2011
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 0
  • Karma: +0/-0
  • Skoda Octavia 2, 1.9 TDI, Toyota Avensis 2.0, D-4D
  • Auto: Skoda Octavia 2, 1.9
Re: Porsche Romania - mitul despre garantii
« Răspuns #22 : Aprilie 27, 2012, 10:03:51 p.m. »
Titlul Porsche e naspa la garantii implica toti dealerii, da?
Fiindca e incorect sa ascundem ca toti dealerii sunt jalnici la acest capitol.
Avem flota de Skoda, am mers la toti dealerii din Bucuresti si toti au facut mofturi si ne-au tratat cu refuz.
Discutii interminabile si bla-bla cat cuprinde.
La toate marcile e la fel, ca sa fim si mai exacti. Serviabili pana iti iau banii, mitocani dupa.
Cand sunt mort, nu stiu ca sunt mort. Sufera numai cei din jurul tau. La fel e si cu prostii...

Offline roberto

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 3609
  • Karma: +4/-1
  • Laugh at your problems, everybody else does
Re: Porsche Romania - mitul despre garantii
« Răspuns #21 : Aprilie 26, 2012, 03:29:49 p.m. »
Pur si simplu nu a mai pornit intr-o dimineata nu prea friguroasa.
Land Rover Discovery 3

Offline Givacom

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 892
  • Karma: +0/-0
  • VW Passat - 1.6 TDI 120 CP (2018)
  • Auto: Passat B8 1.6 TDI
Re: Porsche Romania - mitul despre garantii
« Răspuns #20 : Aprilie 26, 2012, 01:55:56 p.m. »
cum s-a manifestat bateria defecta? NU a mai pornit? a aparut eroare/warning la scanare? sau martorul ei era negru - adica nu mai era transparent ? (daca tin bine  minte acest aspect)
VW Passat - 1.6 TDI 120 CP (2018)
ex - SKODA Octavia2 FL 1.6 TDI CR (2011)

Offline roberto

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 3609
  • Karma: +4/-1
  • Laugh at your problems, everybody else does
Re: Porsche Romania - mitul despre garantii
« Răspuns #19 : Aprilie 26, 2012, 01:05:28 p.m. »
Mai bine sa nu ai motive sa apelezi la garantie. Cu exceptia schimbarii bateriei, am fost ferit de orice problema in primii doi ani. La fel si in cei trei ani post-garantie.
Land Rover Discovery 3

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 4542
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Porsche Romania - mitul despre garantii
« Răspuns #18 : Aprilie 26, 2012, 09:30:13 a.m. »
Eu am 4 ani garantie, sa vedem acum cum se vor comporta cei de la PoRo daca voi avea probleme mai serioase. La problemele simple au facut pe niznaiul, dar pana la urma le-au rezolvat: era vorba despre refacerea geometriei (masina a venit cu volanul stramb din fabrica) si cu blocarea fantei aerotermei de pe partea soferului (au deblocat-o). Ambele le-am facut pe garantie.
dar, asa cum am spus, sa vedem cum vor reactiona cand/daca voi avea probleme mai serioase.
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Porsche Romania - mitul despre garantii
« Răspuns #17 : Aprilie 25, 2012, 09:00:41 p.m. »
Dupa 2 luni jumatate si vreo 3 reveniri, se pare ca au raspuns si cei de la Skoda :))
Din ce-am inteles, ei se scuza ca numai importatorii sunt responsabili pt fiecare tara/zona in parte si ei nu le pot dicta altceva...
Ce consider de-a dreptul hilar:
- recunosc ca folosesc ca materie prima piesele de la client cu pret final redus, dar nu o numesc reconditionare :))
- considera ca este mereu timp de taraganare pt verificari la clientii din RO, ca doar nu suntem in Nemtia si aici merge :D

Daca asa isi aleg partenerii ce-i reprezinta si daca atat de diferit aplica principiul relatiei cu clientii intre RO si tari precum Nemtia, inseamna ca multa vreme nu va mai trece pana cand vor ajunge precum reprezentanta Honda care stie cat de important este clientul si nu-i trimite la plimbare, si fara argumente dovedite.

Asa cum spuneam, fiecare alege pt sine insa informarea de fata o gasesc importanta pt discernerea viitoare.
Eu am decis in ceea ce ma priveste.

Alegeri bune sa aveti !
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 26, 2026, 09:12:57 p.m.]


Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby
[Iunie 26, 2026, 10:41:53 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 [27] 28
29 30