Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: 1.2 TSI vs alte motorizari (TDI dar nu numai)  (Citit de 58667 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Andrei1980

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 1792
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Toyota Corolla 2.0 hibrida 140
Re: 1.2 TSI vs alte motorizari (TDI dar nu numai)
« Răspuns #5 : Iunie 12, 2012, 10:31:25 a.m. »
La ultima replica al colegului Nobinhood sunt si eu de acord. Si la 1.4TSI, artificiile adevarate  incep de la 3000 rpm in sus pana pe la 5000-5500, poti face chiar depasiri foarte frumoase...eu cred ca asa este si la 1.2TSI
Insa la un mers normal si masini incarcate, intotdeauna se va comporta mai bine un diesel...avand cuplu mai mare intr-o plaja de turatii(bine daca iesi din acea plaja, deja se rasufla repede dieselul).
Logan 1.5Dci de 85 CP chiar este fasneata, subscriu si eu....am avut de a face cu unul nu de mult si pana pe la 120 nu l-am putut face cu al meu 1.4TSI...insa de acolo in sus l-am mancat pe pita proaspata :D :D :D
« Ultima Modificare: Iunie 12, 2012, 10:36:06 a.m. de Andrei1980 »
Toyota Corolla TS - 2.0 196, Exclusive, MY2024
Ex: Seat Leon ST, Skoda Octavia 2FL 1.4 TSI

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3199
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: 1.2 TSI vs alte motorizari (TDI dar nu numai)
« Răspuns #4 : Iunie 12, 2012, 10:29:40 a.m. »
Si eu impartasesc parerea lui Dorinache. Fac destul de des Bucuresti - Horezu  cu 3 persoane, bagaje, aer conditionat, faruri, si se comporta foarte bine pe dealurile dintre Pitesti si Ramnicu Valcea.

Eu schimb intotdeauna dupa 2500! Cel mai concret cam 2800-3200! La 3500 nu prea ajung! Sa imi spui acum ca schimbi la 3500-4000 frecvent??? Unde si cand ajungi la turatia asta in oras si in ce viteza te afli ??? Hai, te rog invata-ma!Please!
Urechea ta de masinist nu iti spune ca in jur de 2800-3000 motorul cere alta treapta! O lasi sa urle ca nebuna pana la 4000!?
 
Iar de la a compara 1,2 tsi  cu cuplu de diesel si chiar cu 2.0 tdi de 140 cp si 320 nm ma abtin! N-am spus ca turata corespunzator nu se comporta bine la deal! dar o proba la deal, noobinhood,  cu ac si 4 persoane facem??? eu vin cu un logan cu un logan diesel de 85 cp cu aceeasi incarcatura! S-ar putea sa fii uimit!
Acum mai stiu si altii la care loganul de 1,4 mpi e o masina sportiva!
Ma dau batut! Concluzia: 1,2 tsi (saiba si soft 9680) pe aceeasi treapta cu 2,o tdi ! Uau! Nu stiam ce am cumparat! Mai incerc!!!
« Ultima Modificare: Iunie 12, 2012, 10:34:27 a.m. de M i c u t z u »

Offline judge

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 1180
  • Karma: +3/-0
  • Auto: Utilaje agricole
Re: 1.2 TSI vs alte motorizari (TDI dar nu numai)
« Răspuns #3 : Iunie 12, 2012, 09:55:38 a.m. »
 :082:

Offline noobinhood

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 321
  • Karma: +0/-0
Re: 1.2 TSI vs alte motorizari (TDI dar nu numai)
« Răspuns #2 : Iunie 12, 2012, 09:37:19 a.m. »
Si eu impartasesc parerea lui Dorinache. Fac destul de des Bucuresti - Horezu  cu 3 persoane, bagaje, aer conditionat, faruri, si se comporta foarte bine pe dealurile dintre Pitesti si Ramnicu Valcea.


Oi fi eu fan Renault, dar am si 1,2 tsi, etc, etc! daca tu ajungi sa spui ca 105 cp la benzina mai tare decat 110 la diesel si ca 175 NM(zic eu ff lesinati cu saiba si soft 9680) la benzina este mai tare decat 240 NM la diesel............aproape ca nu mai are rost sa discutam! Deci cu un logan diesel de 85 cp si 200nm am facut 1,9 tdi si tu vii sa spui ca 1,2 tsi 175 nm face 1.5dci 240 nm!!!!???...

Bogdan, daca schimbi la 2500-3000 de ture sigur nu scoti 10.8s   :71:

Pai la cat sa schimb!!??/ Acolo e turatia de schimbat!

Acum stim cum si de ce tie ti se pare lesinat 1.2 tsi.
Calc-o frate sau vinde-o si ia-ti logan diesel de 85 cp si da-le fum la toti, inclusiv la aia cu 1.9 tdi  =))

 
« Ultima Modificare: Iunie 12, 2012, 09:39:58 a.m. de noobinhood »
fosta- Octavia 2 Facelift, 1.2TSI, DSG7, Business, Candy White
actuala- Ford Focus 3 facelift, 1.0ecoboost 125cp, trend + optionale

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3199
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
1.2 TSI vs alte motorizari (TDI dar nu numai)
« Răspuns #1 : Iunie 11, 2012, 10:27:13 p.m. »
cat despre putere....este peste 1,5 dci Fluence, nu mai vorbim de silentiozitate....
le conduc pe amandoua
Oi fi eu fan Renault, dar am si 1,2 tsi, etc, etc! daca tu ajungi sa spui ca 105 cp la benzina mai tare decat 110 la diesel si ca 175 NM(zic eu ff lesinati cu saiba si soft 9680) la benzina este mai tare decat 240 NM la diesel............aproape ca nu mai are rost sa discutam! Deci cu un logan diesel de 85 cp si 200nm am facut 1,9 tdi si tu vii sa spui ca 1,2 tsi 175 nm face 1.5dci 240 nm!!!!???
Ieri am fost la drive test cu Dacia lodgy, 1,5 dic, 110 CP, 240 Nm, 6 trepte! Masina mare dar am mers cam 20 de km( nu prea aveu clienti de test) inclusiv la drum lung cu 130 in treapta a 6 cu AC pornit si cred ca da fum la octavia 1,2 tsi ! Si stiu ce vorbesc! eram trei persoane in masina, ac pornit 30 grade extern si o hardughie de masina de banuiesc 1300-1400 kg(era cu 7 locuri). Nu discutam de Dacia, ci de motor! extrem de vivace(avea doar 385 km!) si extrem de silentios pe acesta masina( cred ca cu softul 9680 e mai zgomotoasa octavia 1,2 tsi mai ales in jurul a 2500!).
Iar daca imi vii sa imi spui ca tu, cu 1,2 tsi 175 nm te tineai de 2.0 tdi 320 nm (are sora mea un seat exeo din 2011 2.0 tdi CR 140 CP si stiu ce poate) da-mi voie sa nu te cred!!!!!
Las-o balta!
posesori de diesel  fugiti ca vine Dorinache cu a lui 1,2 tsi! Ce pana mea ma voi chiar credeti ce scrieti! rog un moderator sa ne salveze!
« Ultima Modificare: Iunie 11, 2012, 10:38:36 p.m. de bogdanpiatra »

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 26, 2026, 09:12:57 p.m.]


Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby
[Iunie 26, 2026, 10:41:53 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 [28]
29 30