Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Cum verific daca Skoda O2 are ESP sau nu ?  (Citit de 50355 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline james kilowatt

  • Expert
  • ***
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: Europa
  • Mesaje postate: 2785
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Mazda CX30 SkyX AT AWD
Re: Cum verific daca Skoda O2 are ESP sau nu ?
« Răspuns #19 : Octombrie 29, 2012, 03:03:20 p.m. »
Se poate scoate si ESP-ul (se scoate siguranta, si dupa se sterge eroarea cu vag-comul ca sa nu se prinda mecanicii) :D
Mazda CX-30 Rosie 2020
Skoda Superb 1.8 TSI 2010 - in Ilfov

Offline pingoMan

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Sep 2011
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 189
  • Karma: +0/-0
  • As vrea un GTR! :D
  • Auto: O2 RS TSI 2011
Re: Cum verific daca Skoda O2 are ESP sau nu ?
« Răspuns #18 : Octombrie 29, 2012, 01:24:12 p.m. »
Da asa e. Numai ASRul mai poate fii scos. ESPul ramane permanent cuplat la O2 FL. La O2 poate fii complet decuplat.
Sa vedem ce mai iese...si ce merita! :D

Offline LNT

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2009
  • Mesaje postate: 1311
  • Karma: +0/-0
  • Mester Strica-Tot
    • SayIT.ro
  • Auto: O2 FL 1.6 TDI Drive
Re: Cum verific daca Skoda O2 are ESP sau nu ?
« Răspuns #17 : Octombrie 29, 2012, 01:21:57 p.m. »
Parca era modificata optiunea asta la Facelift, nu? Poti dezactiva doar ASR-ul nu si ESP-ul. Si eu am ESP si am doar butonul de ASR.
In the zone where normal things don't happen...very often.

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 4541
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Cum verific daca Skoda O2 are ESP sau nu ?
« Răspuns #16 : Octombrie 29, 2012, 01:10:32 p.m. »
sunt absolut sigur ca am ESP, am dat si 450 EUR pe el.  :042:  (masina fiind luata de noua in aug 2011).
Pot dezactiva doar ASR-ul din buton, si atat.
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline #PIT

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Apr 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 365
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2FL 1.9TDI 77kW BXE
Re: Cum verific daca Skoda O2 are ESP sau nu ?
« Răspuns #15 : Octombrie 29, 2012, 12:44:34 p.m. »

si eu am buton de ASR, dar nu am de ESP. Cu toate acestea, am ESP montat pe masina.
La dealer, pe baza codului VIN, e cel mai sigur de verificat:
 
PS: sau, daca ninge in noiembrie cum se aude, incearca niste ,,derapaje controlate''.... =)) =))  si vezi atunci daca ai Esp.
Glumsc, of course.

esti sigur ca ai ESP? :) ai codul 1AT la optiuni? daca ai ASR nu-i obligatoriu sa ai si ESP, sunt 2 sisteme de siguranta diferite

eu am ESP si am doar un buton "TCS OFF", in ideea ca tu nu ai posibilitatea sa opresti tot sistemul ESP, doar componenta TCS din ESP.

(TCS-ul e bine sa-l dezactivezi cand pleci in rampa pe piatra sau pe drum alunecos. Daca nu-l dezactivezi si patinezi, sistemul iti omoara motorul si n-o sa reusesti sa pleci)

Offline #PIT

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Apr 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 365
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2FL 1.9TDI 77kW BXE
Re: Cum verific daca Skoda O2 are ESP sau nu ?
« Răspuns #14 : Octombrie 29, 2012, 12:37:14 p.m. »

Doua mentiuni:
- lista completa de dotari este in ELSA, nu pe label-ul de sub mocheta portbagaj sau carte service

eu zic ca ai gresit aici. 100% te poti lua dupa lista de coduri de sub presul din portbagaj. care crezi ca e rostul ei?

lista aia ii generata automat cand ii construita masina si aceasi lista apare si pe a 2-a pagina din cartea masinii.

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 4541
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Cum verific daca Skoda O2 are ESP sau nu ?
« Răspuns #13 : Octombrie 29, 2012, 12:00:27 p.m. »
si eu am buton de ASR, dar nu am de ESP. Cu toate acestea, am ESP montat pe masina.
La dealer, pe baza codului VIN, e cel mai sigur de verificat:
 
PS: sau, daca ninge in noiembrie cum se aude, incearca niste ,,derapaje controlate''.... =)) =))  si vezi atunci daca ai Esp.
Glumsc, of course.
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline #PIT

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Apr 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 365
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2FL 1.9TDI 77kW BXE
Re: Cum verific daca Skoda O2 are ESP sau nu ?
« Răspuns #12 : Octombrie 28, 2012, 11:06:34 p.m. »
nu ai ESP. Daca aveai, ar fi trebuit sa ai urmatorul cod


"1AT = Electronic stabilization program (ESP)"





Offline FDR

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Mai 2009
  • Locaţia: Blaj, Alba
  • Mesaje postate: 959
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 Facelift, 1.6MPI
Re: Cum verific daca Skoda O2 are ESP sau nu ?
« Răspuns #11 : Octombrie 28, 2012, 09:24:21 p.m. »
Nu recomand varianta cu testarea fizica. ESP-ul nu se activeaza la orice derapare usoara. Iar in cazul in care intr-adevar nu ai, lipsa lui poate avea consecinte grave intr-un test. Pentru linistea ta, du-te la orice dealer Skoda, iti va spune daca ai sau nu, conform VIN-ului.
"Have no fear of perfection, you’ll never reach it" - Salvador Dali.

Offline sorincis

  • Doar inscris
  • Joined: Sep 2012
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 14
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Skoda Octavia 2 1.9
Re: Cum verific daca Skoda O2 are ESP sau nu ?
« Răspuns #10 : Octombrie 28, 2012, 09:06:32 p.m. »
Multumesc ff_2004_06.
Asa ar parea logic. Masina am luat-o de la un cunoscut care sustine sus si tare ca are ESP, dar nu mai are cartea masinii.
Si ca ESP ar fi nedecuplabil,ci permanent  si doar ASRul ar fi decuplabil.
Mie nu prea imi vine a crede... asa ca verific :).
Raman 3 variante :
- verificare VIN in ELSA
- tester
- sau sa-i in goarna si sa vad daca derapeaza

Ma poate ajuta cineva cu ELSA ?

Offline ff_2004_06

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 2281
  • Karma: +0/-0
  • ...
  • Auto: Fosta: O2 DSG 1.9 TDI
Re: Cum verific daca Skoda O2 are ESP sau nu ?
« Răspuns #9 : Octombrie 28, 2012, 07:49:22 p.m. »
Daca ai buton de ASR si nu de ESP, eu zic ca e clar, nu ai ESP. Ar trebui sa ai un buton ca in poza atasata.
Cel mai simplu e sa testezi daca ai ESP la drum, bineinteles, nu pe drumurile publice. :)
Ex: 2008 O2 1.9 TDI DSG6

Offline sorincis

  • Doar inscris
  • Joined: Sep 2012
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 14
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Skoda Octavia 2 1.9
Re: Cum verific daca Skoda O2 are ESP sau nu ?
« Răspuns #8 : Octombrie 28, 2012, 05:26:19 p.m. »
Mai sunt persoane cu experiente de genul acesta (ESP Da/Nu) ?
Alte pareri ?

Multumesc.

Offline sorincis

  • Doar inscris
  • Joined: Sep 2012
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 14
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Skoda Octavia 2 1.9
Re: Cum verific daca Skoda O2 are ESP sau nu ?
« Răspuns #7 : Octombrie 28, 2012, 05:03:25 p.m. »
Multumesc Avatar.

Verifica te rog PM. Ti-am trimis un mesaj.
Multumesc.

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Cum verific daca Skoda O2 are ESP sau nu ?
« Răspuns #6 : Octombrie 28, 2012, 04:25:36 p.m. »
Doua mentiuni:
- lista completa de dotari este in ELSA, nu pe label-ul de sub mocheta portbagaj sau carte service
- daca la o diagnoza pe VAS5052 apare sistemul ABS/ASR bifat la rulare program, atunci exista si sistemul, altfel e numa butonul ;)
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline sorincis

  • Doar inscris
  • Joined: Sep 2012
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 14
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Skoda Octavia 2 1.9
Re: Cum verific daca Skoda O2 are ESP sau nu ?
« Răspuns #5 : Octombrie 28, 2012, 03:51:04 p.m. »
Daca nu apare nici in lista dotarilor de fabrica si nu ai nici buton cu ASR / ESP, atunci nu ai aceste sisteme, ci numa ABS+EDS+MSR (ultimele doua se verifica usor, pleaca usor accelerat pe zapada si ar trebui sa auzi un carait scurt de la roata franata).

Buton pentru ASR am in bord dar nu apare in lista de dotari (lista de dotari in primul post).
De aici pleaca semnele de intrebare.

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
[Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 [24] 25 26 27 28
29 30