Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Consum ulei motoare noi 1,6 TDI - EURO 5/6  (Citit de 45501 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Andrei1980

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 1792
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Toyota Corolla 2.0 hibrida 140
Re: Consum ulei motoare noi 1,6 TDI - EURO 5/6
« Răspuns #25 : Septembrie 15, 2017, 09:38:03 p.m. »
Un 5W40 este acceptabil pentru Romania cu specificarea ca motorul va consuma ceva mai mult ulei.


Am citit ca Skodele noi vin din fabrica cu un ulei f subtire Shell, motiv pentru care si mananca asa de mult un motor nou intre schimburi.
Acum am facut o completare doar, dar la revizia de 30k voi pune 10W40 si in urmatorii 30k sper sa fie un consum mai mic.
Nu te supara dar bati campii rau de tot, dar e masina ta si din partea mea poti sa-i bagi si ulei de floarea soarelui... dar totusi sa afirmi ca tu o sa bagi 10W-40 intr-un motor  nou euro 6 cu filtru de particule .... nu de alta dar unii mai citesc pe aici si poate se iau dupa tine si pacat de banii lor. Fara suparare chiar nu vroiam sa fac pe trolul aici.
Toyota Corolla TS - 2.0 196, Exclusive, MY2024
Ex: Seat Leon ST, Skoda Octavia 2FL 1.4 TSI

Offline Andrei1980

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 1792
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Toyota Corolla 2.0 hibrida 140
Re: Consum ulei motoare noi 1,6 TDI - EURO 5/6
« Răspuns #24 : Septembrie 15, 2017, 09:29:07 p.m. »
Nu poti folosi 505.01 din cauza DPF(filtrului de particule). Si daca il schimbi la 5000 km tot pe 507 00 trebuie sa mergi la ulei la aceste 1.6-2.0 TDI EA288 Euro 6.(scrie chiar si in cartea tehnica al masinii).  Nu ai ce face. Bineinteles poti sa alegi si alta marca, nu numai Castrol. Si la mine este consum de ulei, circa 500 ml la 15 000 km, dar am avut perioade cand aveam multe drumuri extraurbane cand trageam destul de tare de masina si atunci consumul era un pic mai mare. Sincer cat timp ramane asa, nu-i dau mare atentie si nu ma cramponez ca in trecut la nu stiu ce motor mai vechi nu consuma nimic. Astea dupa mine asa sunt si gata.
Toyota Corolla TS - 2.0 196, Exclusive, MY2024
Ex: Seat Leon ST, Skoda Octavia 2FL 1.4 TSI

Offline Sko7001

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Sep 2016
  • Locaţia: Romania
  • Mesaje postate: 136
  • Karma: +0/-0
  • Pasionat
  • Auto: 03-1.6 TDI
Re: Consum ulei motoare noi 1,6 TDI - EURO 5/6
« Răspuns #23 : Septembrie 10, 2017, 10:15:01 a.m. »
E diferenta mare intre un motor MPI benzina si un TDI motorina, la consumul de ulei.
Si eu la MPI-uri nu aveam deloc sesizabil consum in 15k.


Vezi dupa 20k fara completare daca mai e asa...


Scrie si la mine Castrol pe buson ulei dar e o intelegere intre ei si VAG ca sa le faca partie...asta nu inseamna ca voi folosi musai Castrol.


Posibil ca 507.00 sa fie LL inca nu am gasit bidon cu acreditarea aceasta.
Se pot folosi fara probleme si sintetice normale 505.01 cu schimb la max 15k.


Pe la dealeri ce ulei LL ati folosit la revizii TDI EURO 6 ?

Offline _R_A_D_U

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Ian 2017
  • Mesaje postate: 165
  • Karma: +0/-0
  • Incepator
Re: Consum ulei motoare noi 1,6 TDI - EURO 5/6
« Răspuns #22 : Septembrie 09, 2017, 08:50:35 p.m. »
Pe maxidot imi arata temperatura uleiului intre 90-92*C la viteza de 100km/h. Daca la acea viteza mai apare si un deal, temperatura se duce la 96-98*C, dupa care se stabilizeaza la valorile precedente. Masuratori facute ieri la 30*C afara, mers fara oprire 243 km, 2 persoane in masina.
In carte scrie sa bag norma VW 504 00 (motor benzina euro 6). La diesel, VW 507 00. Pe busonul de turnare ulei in motor scrie mare: Castrol. La reprezentanta mi-au spus clar: Castrol LL 5W30 cu norma 504 00.
Dupa 5 luni si 7500 km rulati nivelul (uleiului, antigelului si lichidului de frinare) e ca in ziua in care am ridicat masina de la dealer.

Offline james kilowatt

  • Expert
  • ***
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: Europa
  • Mesaje postate: 2785
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Mazda CX30 SkyX AT AWD
Re: Consum ulei motoare noi 1,6 TDI - EURO 5/6
« Răspuns #21 : Septembrie 09, 2017, 06:56:38 p.m. »
507 e retrocompatibila cu 505, aducă poți pune ulei 507 într-un motor mai vechi la care se recomanda 505, însă nu și invers. 507 e long life, 505 nu (cred).
La mine temperatura uleiului nu prea are nicio legătură cu cea exterioara ci doar cu regimul de mers.
« Ultima Modificare: Septembrie 09, 2017, 06:58:14 p.m. de james kilowatt »
Mazda CX-30 Rosie 2020
Skoda Superb 1.8 TSI 2010 - in Ilfov

Offline Sko7001

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Sep 2016
  • Locaţia: Romania
  • Mesaje postate: 136
  • Karma: +0/-0
  • Pasionat
  • Auto: 03-1.6 TDI
Re: Consum ulei motoare noi 1,6 TDI - EURO 5/6
« Răspuns #20 : Septembrie 09, 2017, 05:57:15 p.m. »
E adevarat ca in manual scrie de norma 507.00 dar care este compatibila cu 505.01 doar ca este pentru motoare cu DPF.


Acum DPF-ul nu este cu nimic influentat de consumul f mic de ulei la motoarele cu ulei 507.00 dar un 505.01 cu SAE 5W40 protejeaza mult mai bine componentele motorului decat un 5W30 care se descompune usor vara in Romania si...se duce pe evacuare.


Este cauza nr 1 pentru consumul de ulei la motoare noi EURO 6. Dealtfel nivelul mi-a scazut f mult in aceasta vara, deci pe caldura.


In mod sigur voi merge pe 5W40 LL la urmatorul schimb de ulei, dupa ce am cercetat cu atentie mai multe documentatii si impresii ale utilizatorilor de motoare diesel noi de la alte marci.

Offline james kilowatt

  • Expert
  • ***
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: Europa
  • Mesaje postate: 2785
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Mazda CX30 SkyX AT AWD
Re: Consum ulei motoare noi 1,6 TDI - EURO 5/6
« Răspuns #19 : Septembrie 08, 2017, 06:01:28 p.m. »
Ce legătură are temperatura exterioara cu cea din motor?
Acum 15 ani toți constructorii recomandau 10w40, și de când cu încălzirea globala sa fi trecut la 5w30? Știam eu ca e un hoax climate change asta :D
« Ultima Modificare: Septembrie 08, 2017, 06:07:37 p.m. de james kilowatt »
Mazda CX-30 Rosie 2020
Skoda Superb 1.8 TSI 2010 - in Ilfov

Offline Sko7001

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Sep 2016
  • Locaţia: Romania
  • Mesaje postate: 136
  • Karma: +0/-0
  • Pasionat
  • Auto: 03-1.6 TDI
Re: Consum ulei motoare noi 1,6 TDI - EURO 5/6
« Răspuns #18 : Septembrie 08, 2017, 03:14:32 p.m. »
scuze ca ti am poluat topicu'!Nu sunt specialist si nici n am facut vreo recomandare!
Din partea mea poti sa i pui si ulei de masline!Succes!


Relaxati-va oameni buni, nu am spus nimic cu rautate.
Suntem aici ca sa ne ajutam si sa ne informam unii pe altii.


Eu am oferit un link gasit in google, dar teoria se gaseste in manualele de la liceu/ facultate si confirma ce este scris acolo.


Daca voi vreti sa fiti batman...puneti 5W30 in motor si nu are nimeni nimic cu voi, dar nu recomandati si altora !


Producatorul nu recomanda o norma SAE la nicio marca tocmai din motiv de clima, care difera mult de la o tara la alta.


Revenind la subiect, exista o legatura intre uleiul folosit si cantitatea de ulei arsa, DA.
Folosind un ulei pentru sezon rece cum este 5W30 sau 10W30, la temperaturi de vara +40 de grade in aerul exterior, este inevitabil ca acel ulei nu va rezista termic si va fi ars in camera de ardere.


De aici si un consum marit de ulei. Eu la benzinare aspirate am folosit numai 10W40 cu acreditare de VW 502.00 sau 501.01 si nu am avut consum sesizabil la 15k schimbul.
« Ultima Modificare: Septembrie 08, 2017, 03:16:18 p.m. de Sko7001 »

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3198
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: Consum ulei motoare noi 1,6 TDI - EURO 5/6
« Răspuns #17 : Septembrie 08, 2017, 12:27:50 p.m. »
Ce valva? Acel ventil epurator care vine cu furtunas de la filtrul de aer?

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 4541
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Consum ulei motoare noi 1,6 TDI - EURO 5/6
« Răspuns #16 : Septembrie 08, 2017, 11:56:07 a.m. »
Sunt multe motoare noi pe benzina ce consuma ulei, mai ales turbo, cu injectie directa.


Asa am zis si eu, fiind ferm convins ca 1,2 TSI consuma ulei. Pana cand am fost la revizie, si am aflat cauza: o valva de la motor era rupta (franjurata), si pe acolo pierdeam ulei. acum totul e OK.
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline landser

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Iul 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 269
  • Karma: +0/-0
  • Skoda Superb 1,9TDI AWX 131 CP BJ2007
Re: Consum ulei motoare noi 1,6 TDI - EURO 5/6
« Răspuns #15 : Septembrie 08, 2017, 11:38:28 a.m. »
scuze ca ti am poluat topicu'!Nu sunt specialist si nici n am facut vreo recomandare!
Din partea mea poti sa i pui si ulei de masline!Succes!
Skoda Superb 1,9TDI AWX 131CP BJ2007/Skoda Octavia 1,9TDI AXR 101CP BJ2008

Offline AlexTM

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 2690
  • Karma: +6/-10
  • Auto: Galaxy 2 2.0 TDCI
Re: Consum ulei motoare noi 1,6 TDI - EURO 5/6
« Răspuns #14 : Septembrie 08, 2017, 11:05:13 a.m. »
Cat despre calitatile unui ulei landser si AlexTM mai aveti de invatat si de citit inainte sa dati recomandari sau sa bagati prostii in motor !
Eu zic s-o lasi mai moale cu exprimarile.
Nu mi-am propus sa invat sau sa citesc multe in domeniul uleiurilor (in nici un caz de pe site-ul ala). Asa cum zicea JK mai sus, ce recomanda producatorul, aia pun. Poate sa recomande si ulei de floarea soarelui, cu atat mai bine ca il iau de la magazinul din colt.
 
bicicleta

Offline james kilowatt

  • Expert
  • ***
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: Europa
  • Mesaje postate: 2785
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Mazda CX30 SkyX AT AWD
Re: Consum ulei motoare noi 1,6 TDI - EURO 5/6
« Răspuns #13 : Septembrie 08, 2017, 10:40:56 a.m. »
Daca pui ulei mai vascos decat recomanda fabricantul poate scadea consumul de ulei insa risti sa accelerezi uzura la rece.
Eu zic sa pui ce-ti zice manualul masinii, nu siteul unui fabricant obscur de aditivi.

Iar 10w40 nu mai recomanda niciun fabricant cred de mai bine de 10 ani.  Pe masura ce cursa inarmarilor cu gramele de CO2 s-a ascutit, majoritatea constructorilor au facut eforturi din ce in ce mai mari sa mearga cu uleiuri din ce in ce mai subtiri, 5w30 a devenit cam standard iar unii merg acum chiar si mai jos.
Mazda CX-30 Rosie 2020
Skoda Superb 1.8 TSI 2010 - in Ilfov

Offline Sko7001

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Sep 2016
  • Locaţia: Romania
  • Mesaje postate: 136
  • Karma: +0/-0
  • Pasionat
  • Auto: 03-1.6 TDI
Re: Consum ulei motoare noi 1,6 TDI - EURO 5/6
« Răspuns #12 : Septembrie 08, 2017, 09:58:32 a.m. »
Un 5W40 este acceptabil pentru Romania cu specificarea ca motorul va consuma ceva mai mult ulei.


Am citit ca Skodele noi vin din fabrica cu un ulei f subtire Shell, motiv pentru care si mananca asa de mult un motor nou intre schimburi.
Acum am facut o completare doar, dar la revizia de 30k voi pune 10W40 si in urmatorii 30k sper sa fie un consum mai mic.

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Consum ulei motoare noi 1,6 TDI - EURO 5/6
« Răspuns #11 : Septembrie 08, 2017, 09:51:39 a.m. »
5W40 este in general un ulei bun pentru destule motorizari Otto ori Diesel din ultimii ~15 ani. Asta e cert pt RO, cu exceptia cand producatorul sau proprietarul acelui vehicul nu gasesc o varianta mai buna dpdv al specificatiilor (cum am gasit eu in trecut cu 0W40 la 1.8T 20v).
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
[Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 [25] 26 27 28
29 30