Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Skoda Superb 2.0 TDI 170HP 4x4  (Citit de 69879 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Skoda Superb 2.0 TDI 170HP 4x4
« Răspuns #91 : Octombrie 10, 2011, 12:24:14 p.m. »
Alege UG 8 ;)

Nici la noi nu se specifica in lege perioada, ci doar "in conditii de iarna".
Poti circula pe riscul tau si in decembrie pe soare fara anvelope M+S atat timp cat asfaltul este doar uscat / umed, deci nu acoperit de gheata/zapada. Astfel nici nu se poate vorbi de amenzi ;)
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline silverboy3

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Nov 2009
  • Locaţia: Wroclaw
  • Mesaje postate: 195
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 2010 Superb 2.0 170
Re: Skoda Superb 2.0 TDI 170HP 4x4
« Răspuns #90 : Octombrie 10, 2011, 11:16:13 a.m. »
Salut,

Am dat comanda pentru 4 jante de tabla:
KFZ Stahlrad Škoda/VW (kód:9257), , 7J x 16, 5x112, 45, 187,6 Euro
Luna viitoare o sa imi iau si anvelopele, pretul e putin mai mic fata de ce am gasit la noi, in plus am mai luat si 20 de prezoane.
Am de optat intre 3 modele anvelope:
Dunlop SP Winter Sport 4D MS XL MFS 94H - 120E / buc
GoodYear UltraGrip 8  94H XL - 120E / buc
Nokian WR A3 205/55 R16 94 H XL 115E / buc

Pe 19 Noiembrie o sa vin acasa, asa ca vor fi testate 1100 km. Aici inca nu s-a dat o lege a obligativitatii anvelopelor de iarna intr-o anumita perioada de timp. M-am informat si la unguri este aceeasi situatie, ei nu au o perioada fixa de timp pentru anvelopele de iarna. In ambele tari este necesar sa le ai in conditii de iarna.
Am intrebat mai multi prieteni care lucreaza in domeniul juridic. Legea data in Romania nu specifica perioada in care anvelopele de iarna sunt obligatorii, ceea ce rezulta ca in urma unor amenzi pentru lipsa acestor anvelope statul va avea mai multe procese de contestare.

Sunt curios sa vad ce o sa faca domnii "cap de creta" de la 1 Noiembrie.
2010 Superb 2.0 170 4X4

Offline victor77

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Feb 2010
  • Locaţia: 47.533313,25.545187
  • Mesaje postate: 160
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Superb 2.0 TDI 170HP
Re: Skoda Superb 2.0 TDI 170HP 4x4
« Răspuns #89 : Septembrie 08, 2011, 09:57:34 a.m. »
Jantele de aliaj pe 16" ce vin cu anvelopele Michelin Alpin A4 sunt Spectrum. In mod normal, o janta Spectrum e 815 RON.
Skoda Superb 2.0 TDI 125 KW 4x4  Ex: VW Golf IV 1.9 TDI ALH
Intotdeauna exista o prima data

Offline silverboy3

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Nov 2009
  • Locaţia: Wroclaw
  • Mesaje postate: 195
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 2010 Superb 2.0 170
Re: Skoda Superb 2.0 TDI 170HP 4x4
« Răspuns #88 : Septembrie 07, 2011, 09:29:33 p.m. »
Intradevar ai un pret foarte bun, mai ales ca ai jantele de aliaj, mult mai usoare decat cele de tabla si mai frumoase binenteles.
Ce este foarte interesant e pretul unui capac original de Superb 16'' - 180-200 lei fata de o janta tabla de 220 lei  :))
2010 Superb 2.0 170 4X4

Offline victor77

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Feb 2010
  • Locaţia: 47.533313,25.545187
  • Mesaje postate: 160
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Superb 2.0 TDI 170HP
Re: Skoda Superb 2.0 TDI 170HP 4x4
« Răspuns #87 : Septembrie 07, 2011, 09:10:16 p.m. »
Eu pentru al meu Superb am luat de la Porsche pachet cu jante de aliaj originale Skoda cu anvelope Michelin A4 pe 16 la 4000 Ron.
Skoda Superb 2.0 TDI 125 KW 4x4  Ex: VW Golf IV 1.9 TDI ALH
Intotdeauna exista o prima data

Offline silverboy3

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Nov 2009
  • Locaţia: Wroclaw
  • Mesaje postate: 195
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 2010 Superb 2.0 170
Re: Skoda Superb 2.0 TDI 170HP 4x4
« Răspuns #86 : Septembrie 07, 2011, 08:54:18 p.m. »
Asa este dar nu ma ajuta cu nimic, eu trebuie sa pun de 16 minim. Cei da la porsche au oferta cu 4jante tabla + anvelope Continental TS830 la 3800 - pachetul. Mult mai scump de cat 800 de euro. E diferenta foarte mare de pret de la 15 la 16  :|
2010 Superb 2.0 170 4X4

Offline roberto

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 3609
  • Karma: +4/-1
  • Laugh at your problems, everybody else does
Re: Skoda Superb 2.0 TDI 170HP 4x4
« Răspuns #85 : Septembrie 07, 2011, 08:09:15 p.m. »
Tinand cont ca o anvelopa Michelin A4 costa in jur de 280 lei, iar jantele de tabla pleaca de la 150-160 lei/buc, pretul celor de la Porsche este chiar bun. Daca intra si montajul devine chiar pomana.
Land Rover Discovery 3

Offline ff_2004_06

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 2281
  • Karma: +0/-0
  • ...
  • Auto: Fosta: O2 DSG 1.9 TDI
Re: Skoda Superb 2.0 TDI 170HP 4x4
« Răspuns #84 : Septembrie 07, 2011, 08:00:51 p.m. »
Vezi si aici http://www.skoda-club.ro/index.php?topic=53.msg193194;topicseen#new - "Pt amatori: la Porsche au promotie de 4 anvelope iarna (195/65/R15) Michelin Alpin A4, cu jante de otel, la 18 000 ron."
Ex: 2008 O2 1.9 TDI DSG6

Offline silverboy3

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Nov 2009
  • Locaţia: Wroclaw
  • Mesaje postate: 195
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 2010 Superb 2.0 170
Re: Skoda Superb 2.0 TDI 170HP 4x4
« Răspuns #83 : Septembrie 07, 2011, 04:56:30 p.m. »
Salut,

Revin cu o noua discutie. Asa cum toata lumea incerca sa se pregatesca de iarna, am inceput sa caut si eu preturi pentru jantele si anvelopele care ma intereseaza.
Dupa calculele mele nu cred ca o scot sub 800 de euro cu tot cu montaj.
Anvelope - am 2 optiuni: Dunlop SP Winter Sport 4D 205/55 R16 94H XL MFS sau GoodYear Ultra Grip 8 205/55 R16 94 H XL
Pentru modelele astea 2 cu specificatiile de mai sus am gasit urmatoarele preturi care difera cu 5 euro in plus sau minus la mai toate magazinele: Dunlop 135Euro, Goodyear 137Euro.
Pe mai toate site-urile din Romania gasesti preturi intre 590 si 650. Asa ca la un mic calcul e acelasi pret la anvelope 580 lei aici.
Jante - am vrut din aliaj orginale de Skoda Superb sau cele de Octavia dar m-am lasat pagubas.
M-am hotarat la jante tabla model 9257 Marca KFZ made in Germany. Au certificare TUV si certificat de conformitate.
Pretul aici pe bucata este de 50 de euro -220lei, acelasi pret e si in Romania din cate am vazut, in unele locuri putin mai mare, cam 250 lei /buc.

Intrebarea mea este daca are cineva vreo oferta mai noua de la Skoda pentru pachet complet. Poate sunt preturi mai bune la dealerii Skoda.

Oricum ar fi trebuie sa le cumpar deoarece aici e aceeasi lege legata de anvelope dar surpriza vine daca ai facut accident si nu le ai pe masina iti suspenda permisul 1 an de zile  :D plus amenzi si faptul ca iti repari masina singur, CASCO nu mai e valabil in conditiile astea.
« Ultima Modificare: Septembrie 07, 2011, 04:58:56 p.m. de silverboy3 »
2010 Superb 2.0 170 4X4

Offline Limit

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Slatina
  • Mesaje postate: 959
  • Karma: +0/-0
  • I like to drive
  • Auto: O2FL, 2.0TDI 175cp
Re: Skoda Superb 2.0 TDI 170HP 4x4
« Răspuns #82 : Septembrie 07, 2011, 11:09:03 a.m. »
Si eu am avut o problema la Bolero si Soundsystem. A incetat sa mai bage semnal pe boxe si nu se auzea nimic indiferent de muzica, radio sau altceva.
Solutia: revenire la setarile din fabrica. S-a resetat totul, inlusiv amplificatorul si a mers ca nou.
Incercati asa cand incepe sa va faca probleme
Dimsport soft 175 cp

Offline judge

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 1180
  • Karma: +3/-0
  • Auto: Utilaje agricole
Re: Skoda Superb 2.0 TDI 170HP 4x4
« Răspuns #81 : Septembrie 07, 2011, 10:59:36 a.m. »
Am mai scris, la noi a fost chiar mai amuzant: lui nevasta-mea i-a afisat si eroare pe Columbus (OPS Failure sau ceva similar), era in R si o accelera de zor, iar troaca a refuzat sa se miste pana cand nu i-a dat 'cancel' mesajului de pe display.


Dupa o oprire si repornire si-a revenit automagic si n-a mai facut probleme de atunci. Asa ca urmareste problema, dar fara sa te ingrijorezi prea tare.

Offline silverboy3

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Nov 2009
  • Locaţia: Wroclaw
  • Mesaje postate: 195
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 2010 Superb 2.0 170
Re: Skoda Superb 2.0 TDI 170HP 4x4
« Răspuns #80 : Septembrie 07, 2011, 10:25:01 a.m. »
Scuze, era PDC, nu am fost atent cand am scris.
E ciudat pentru ca senzorii mergeau dar nu imi afisa nimic pe display.
2010 Superb 2.0 170 4X4

Offline ff_2004_06

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 2281
  • Karma: +0/-0
  • ...
  • Auto: Fosta: O2 DSG 1.9 TDI
Re: Skoda Superb 2.0 TDI 170HP 4x4
« Răspuns #79 : Septembrie 07, 2011, 08:46:30 a.m. »
PDG-ul e pachetul de drumuri grele, PDC-ul cred ca e cel la care te referi.
Cat despre faptul ca nu s-au afisat distantele pe Bolero o data, mai sunt erori in soft uneori care cauzeaza asa ceva si aproape sigur nu are legatura cu zgarietura gasita. E foarte posibil sa nu se fi stocat nici un DTC, deci, daca problema nu mai apare nu ai de ce sa te stresezi.
Ex: 2008 O2 1.9 TDI DSG6

Offline silverboy3

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Nov 2009
  • Locaţia: Wroclaw
  • Mesaje postate: 195
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 2010 Superb 2.0 170
Re: Skoda Superb 2.0 TDI 170HP 4x4
« Răspuns #78 : Septembrie 07, 2011, 01:52:48 a.m. »
Salutare,

Revin cu o problema.
Azi am gasit masina in parcare stearsa pe bara spate in partea stanga. Are mici urme de zgarieturi fine care la prima vedere zici ca sunt facute de sacosa sau draci mici de copii care iti iau praful de pe masina. La o analiza mai profunda am gasit o zgarietura adanca pe bara chiar in dreptul senzorului de parcare. Mi-am bagat ce am avut in noi mei vecini educati din Slovacia si am plecat la serviciu.
Si acum problema, cand sa imi parchez frumos masina am observat ca la trecerea schimbatorului in marsalier pe display-ul Bolero-ului nu imi mai afisa imaginea cu PDG-ul, ramanea pe radio. Am facut manevra de parcare, sunetul de la PDG a fost prezent inclusiv masurarea distantelor, ma refer la sunetul intermitent, dar fara imagine. Am verificat mai atent masina, am gasit si trapa portbagajului stearsa de praf, ca si cum a stat unu rezemat pe ea si am gasit si praful sters exact in portiunea care este intre trapa portbagajului si bara, unde nu prea ai ce sa cauti cu mana.
Eu am doar 2 idei, unul a atins usor masina in parcare si s-a apucat de sters sa vada daunele sau unu pur si simplu a stat unul rezemat de masina dar nu inteleg de ce dracu e sters tot praful de pe bara in partea stanga.
Bun de nervi am verificat fiecare senzor sa vad daca e lovit, nu s-a vazut nimic, am scos cheia din contact, am asteptat 5 min, am pus cheia si am trecut in marsalier, Boleroul a trecut pe PDG inclusiv cu distantele masurate corect.

Mentionez ca nu am avut nici o eroare prezenta pe bord sau Bolero.

Multumesc de ajutor.
2010 Superb 2.0 170 4X4

Offline ff_2004_06

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 2281
  • Karma: +0/-0
  • ...
  • Auto: Fosta: O2 DSG 1.9 TDI
Re: Skoda Superb 2.0 TDI 170HP 4x4
« Răspuns #77 : August 23, 2011, 07:36:55 p.m. »
Eu am o cutiuta cu niste becuri in portbagaj, presupun ca asa s-a livrat (in 2008). Daca acum aceste becuri de schimb nu mai vin inseamna ca este inca un loc unde s-a facut economie...
Ex: 2008 O2 1.9 TDI DSG6

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 26, 2026, 09:12:57 p.m.]


Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby
[Iunie 26, 2026, 10:41:53 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 [27] 28
29 30