Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Functionare echipamente electrice  (Citit de 67380 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline rvacaru

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: exilat
  • Mesaje postate: 596
  • Karma: +5/-1
Raspuns: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #41 : August 12, 2008, 11:42:38 a.m. »
Poza e de la Octavia. Acela e stingatorul "oficial" Skoda (costa parca 50 euro) si cred ca vine cu cureluse cu tot. Iar partea din fata a scaunului probabil se scoate afara si se monteaza stingatorul. Daca nu era exagerat de scump m-ar fi interesat si pe mine. Alt loc pentru tinut stingator in habitaclu eu n-am gasit, il tin in portbagaj :(
O2 1.6 FSI

Offline Daniel

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 2789
  • Karma: +3/-0
  • Garfield I'm not always right, but I'm never wrong
  • Auto: Tivoli Grand, 1.5 GDIT 163 CP
Raspuns: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #40 : August 12, 2008, 11:28:32 a.m. »
Doctore (Bebeko), foarte bun locul pentru stingator, dar curelusele erau montate acolo? Mie mi se pare ceva ciudat cum se termina plasticul din suportul scaunului. La mine, parca, este continuu, de jur imprejur, iar in dreapta este sertarul de CD-uri. Cum de e asa la tine? Sau difera la Fabia fata de Octavia?

Oricum, stingatorul trebuie sa fie la indemana, asa ca eu am mai pus unul in usa din stanga spate, pe langa cel din portbagaj.
« Ultima Modificare: August 12, 2008, 11:31:31 a.m. de Daniel »
Skoda Fabia Sedan Elite, 1.4 MPI, benzina, 16 V, 101 CP
Fosta Skoda Octavia 2 Elegance, 1.8 TFSI, 16 V, 160 CP

Offline CristianH

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2008
  • Locaţia: Sighisoara
  • Mesaje postate: 1028
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Ex SOT 1.9tdi, ALH
Raspuns: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #39 : August 12, 2008, 10:45:48 a.m. »
 Salutare,
 Referitor la scoatere bornei de la baterie - unde gasesc codul de la radiocasetofon ? Stiu ca se blocheaza daca ramane fara tensiune.
 Am cautat in cartea lui tehnica si spune de un card; nu am asa ceva.
Numai bine

Offline bebeko

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Bistrita/Cluj
  • Mesaje postate: 1633
  • Karma: +4/-1
  • Auto: Fabia one
Raspuns: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #38 : August 03, 2008, 09:24:49 p.m. »
Unde sa tii stingatorul in habitaclu??

Uite aici un loc eficient :

« Ultima Modificare: August 03, 2008, 09:26:21 p.m. de bebeko »
Skoda Fabia Elite by TCM Turbo
Peugeot 207 SportPack by Dimsport

Offline RRS

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Iun 2008
  • Locaţia: CJ
  • Mesaje postate: 2935
  • Karma: +29/-43
  • Fotograf Youtubar
  • Auto: Karoq TDI
Raspuns: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #37 : August 03, 2008, 08:27:17 p.m. »
Si despre deschidrea portbagajului scrie in manual, iar la faza cu deplasarea stergatorelor in pozitie de service, adica schimbare lamele, este posibil sa mai ramana curent in ceva piese, condensatori sau nu stiu ce... si cca. 30 de secunde sa functioneze offline. la pejo mergea oprice era electric inca 1 minut dupa ce scoteam cheia.
intru rar pe forum, rog MP pentru contact

Offline Silviu Mosh

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Iul 2007
  • Locaţia: Bucuresti - Salajeeaaan
  • Mesaje postate: 328
  • Karma: +3/-0
  • SKODA OCTAVIA II 1,4 MPi Rosu Corrida B 92 PUI
  • Auto: Octavia 2 1,4 MPi
Raspuns: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #36 : Aprilie 14, 2008, 12:32:34 p.m. »
La "faza" cu coltul stergatorului din dreapta, da, ASA FAC TOATE :D. Daca cititi cartea la sectiunea stergatoare, la fiecare 5 puneri/luari de contact, stergatoarele isi modifica pozitia pe parbriz pentru a nu tine lamelele tensionate in aceeasi pozitie, le ridica sau le coboara putin (1-2 cm).
Lumea e o jungla, / Oamenii e fiare,
Ce e scris ramane / Scapa cine poate    B 92 PUI

Offline IULIAN

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Iul 2007
  • Locaţia: BUCURESTI
  • Mesaje postate: 1150
  • Karma: +2/-2
  • B-791-RLY
Raspuns: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #35 : Aprilie 14, 2008, 12:23:26 p.m. »
cred ca aici e buna fraza "ASA FAC TOATE"...... :)), nu de alta dar nici a mea si nici a unui coleg de forum (Adrian O2), stergatoarele nu fac cursa pana jos si ramane ridicat stergatorul din partea dreapta.... :047:
Skoda Octavia II 1.9 TDI, gri antracit - din iulie 2010

Offline Calin

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 656
  • Karma: +9/-0
Raspuns: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #34 : Aprilie 14, 2008, 12:06:07 p.m. »
Silviu problema asta o am si eu. Dupa cum ti-am spus si la telefon, are momente cand face si cand nu face. Asta nu ma deranjeaza. Mai mult ma deranjeaza faptul ca in partea dreapta se vede stergatorul. Nu face cursa pana jos si ramane ridicat in colt  :-w se vede de tot.... Cat despre problema, motorasul stergatoarelor e de vina.
« Ultima Modificare: Aprilie 14, 2008, 12:11:38 p.m. de c4linutz »

Offline Daniel

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 2789
  • Karma: +3/-0
  • Garfield I'm not always right, but I'm never wrong
  • Auto: Tivoli Grand, 1.5 GDIT 163 CP
Raspuns: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #33 : Aprilie 14, 2008, 11:51:12 a.m. »
Corect, Silviu! Dar nici asa nu indraznesc, ca poate fac pe geam zzzzzz... :D
Skoda Fabia Sedan Elite, 1.4 MPI, benzina, 16 V, 101 CP
Fosta Skoda Octavia 2 Elegance, 1.8 TFSI, 16 V, 160 CP

Offline Silviu Mosh

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Iul 2007
  • Locaţia: Bucuresti - Salajeeaaan
  • Mesaje postate: 328
  • Karma: +3/-0
  • SKODA OCTAVIA II 1,4 MPi Rosu Corrida B 92 PUI
  • Auto: Octavia 2 1,4 MPi
Raspuns: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #32 : Aprilie 14, 2008, 10:35:58 a.m. »
Daniel, indraZneste ca nu se poate intampla nimic. Dar trebuie sa le plimbi de-a lungul parbrizului, nu sa-l ridica ca si cum ai vrea sa schimbi lamelele.
Lumea e o jungla, / Oamenii e fiare,
Ce e scris ramane / Scapa cine poate    B 92 PUI

Offline Daniel

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 2789
  • Karma: +3/-0
  • Garfield I'm not always right, but I'm never wrong
  • Auto: Tivoli Grand, 1.5 GDIT 163 CP
Raspuns: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #31 : Aprilie 14, 2008, 10:01:49 a.m. »
Nu indrasnesc!... :D
« Ultima Modificare: Aprilie 14, 2008, 10:03:38 a.m. de Daniel »
Skoda Fabia Sedan Elite, 1.4 MPI, benzina, 16 V, 101 CP
Fosta Skoda Octavia 2 Elegance, 1.8 TFSI, 16 V, 160 CP

Offline Silviu Mosh

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Iul 2007
  • Locaţia: Bucuresti - Salajeeaaan
  • Mesaje postate: 328
  • Karma: +3/-0
  • SKODA OCTAVIA II 1,4 MPi Rosu Corrida B 92 PUI
  • Auto: Octavia 2 1,4 MPi
Raspuns: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #30 : Aprilie 14, 2008, 09:55:08 a.m. »
Bravo MBGD, explicite poze... o sa ai ceva de "alergat" pana la stingator - mai ales daca ai si portbagajul plin, in caz de Doamne fereste (asta era scenariul intrebarii mele). Dar sa nu gandim negativist. Oricum, o sa schimb locul stingatorului :D .

Acum, ALTA PROBLEMA SPRE DEZBATERE.

Ieri, ca de altfel in fiecare zi, am mers cu piciul meu la ritualul "dat de volan la SKODA". Dupa ce am incuiat masina, am vazut pe lamelele de la stergatoare mizerie cazuta din pomi si mult praf. Mi-am spus sa ridic putin cauciucul lamei si sa-l pun mai sus de mizerie, ca sa nu o imprastie dimineata pe tot parbrizul. SURPRIZA  :-o :-o :-o cand am tras de brate (in directia cursei lor) de-a lungul parbrizului si... LE-AM FACUT CURSA COMPLETA... cu motorul oprit, masina incuiata.
Imi puteti spune, daca si la voi face asa?, e un bug la mine, sa ma duc cu ea in service????
Hai, dati drumul la dezbatere.
« Ultima Modificare: Aprilie 14, 2008, 10:18:24 a.m. de Skody Silviu »
Lumea e o jungla, / Oamenii e fiare,
Ce e scris ramane / Scapa cine poate    B 92 PUI

Offline MRP

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: bucuresti
  • Mesaje postate: 1815
  • Karma: +14/-2
Raspuns: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #29 : Aprilie 11, 2008, 10:00:40 a.m. »
astept felicitarile,masa si dansul! =)) eventual o statuie! =))

Offline dodobird

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Aug 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 481
  • Karma: +0/-0
Raspuns: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #28 : Aprilie 10, 2008, 09:16:30 p.m. »
Deci sa finalizam : acum cand dupa ce l-am zapacit de cap pe MBGD, care pana nu mi-a explicat cu lux de amanunte (si rabdare  :"> ) nu am inteles  :(.
Un tutorial de deschis portbagajul fara curent electric (asta este pedeapsa data de MBGD=sa-l fac eu cu poze).

Se desface (binenteles intr-o pozitie de sarpe bagat prin spatarele scaunelor din spate) capacul de plastic sus mentionat

http://img84.imageshack.us/img84/3791/capacplasticfr1.jpg

aici inauntru este sistemul portocaliu de prindere in pozitia inchis (este intuneric si se ajunge pe bajbaite)  :))

http://img84.imageshack.us/img84/8344/inchiszn8.jpg

Acum abia se apasa pe parghia de metal cu captul acoperit in plastic tot portocaliu (dar asta o stiti doar voi caci revin la idee, acolo este intuneric  =)) si nu se vede culoarea)


http://img139.imageshack.us/img139/3817/deschisuc4.jpg

Aceasta este deci pozitia deschis, respectiv LUMINA , portbagajul se deschide  :040:

Destul de simplu , nu ? Maine ma duc sa-mi mai iau o baterie de rezerva  =))
« Ultima Modificare: Aprilie 10, 2008, 09:21:00 p.m. de dodobird »
Dacia 1310 1,6 8V + Octavia Tour 1,8 20V-T

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Raspuns: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #27 : Aprilie 10, 2008, 06:01:05 p.m. »
Sunt erori sporadice, daca ai interfata VAS, o poti face, evident...
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
[Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 [24] 25 26 27 28
29 30