Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Functionare echipamente electrice  (Citit de 67364 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline dragosb

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 520
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 2.0 TDI BKD - DSG
Re: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #101 : Noiembrie 18, 2008, 05:58:38 p.m. »
Am si eu o problema (cred ca de electrica): Uneori, dupa ce ies cu masina de la spalatorie, primesc mesaj pe MAXI-DOT cum ca "becul de ceata spate dreapta nu merge" (traducerea mot-a-mot a mesajului de eroare: REAR RIGHT FOG LIGHT NOT WORKING :D ) . Problema e ca masina mea e model 2008 deci cu stop de ceata numai pe stanga. Unde vede ea ca n-are bec pe stanga spate  :)) ?
Mesajul dispare dupa ce pun contactul de 2-3 ori.
Object instance not set to an instance of an object...

Offline mihaita

  • Doar inscris
  • Joined: Oct 2008
  • Locaţia: iasi
  • Mesaje postate: 2
  • Karma: +0/-0
R?spuns: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #100 : Octombrie 21, 2008, 09:24:20 p.m. »
Salut.Am o intrebare. Am o Skoda Octavia 2 din luna Aprilie si am observat ca la CD pe care al am din fabrica STREAM , imi zgarie cd.A mai observat cineva la masina lui sau la cineva .Stie cineva din ce cauza si daca are vreo remediere. :-?

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Raspuns: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #99 : Septembrie 16, 2008, 12:21:10 a.m. »
La Octavia 2, da. La Octavia 1 Elegance si Tour, nu arata nici un martor in bord...eu am avut unul ars si semnalizarea mi-a spus ca este ars, nu vreun martor in bord. Si am modul CAN-BUS (magistrala de date smechera adica  :)))
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline CristianH

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2008
  • Locaţia: Sighisoara
  • Mesaje postate: 1028
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Ex SOT 1.9tdi, ALH
Raspuns: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #98 : Septembrie 15, 2008, 06:18:06 p.m. »
Canbus ?

Offline Admin

  • Life is tough. Great!
  • Administrator
  • *****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: 47°47'24''N 22°53'24''E
  • Mesaje postate: 2603
  • Karma: +14/-2
  • Waste Allocation Load Lifter - Earth Class
Raspuns: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #97 : Septembrie 15, 2008, 05:36:37 p.m. »
La modelele care dispun de Canbus este semnalizata arderea becului cu martor pe bord.

Offline CristianH

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2008
  • Locaţia: Sighisoara
  • Mesaje postate: 1028
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Ex SOT 1.9tdi, ALH
Raspuns: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #96 : Septembrie 15, 2008, 05:04:50 p.m. »
Salutare,
Intrebare pentru cunoscatori : in cartea tehnica spune ca exista un martor in bord pentru arderea unui bec din instalatie.
 La verificarile pe care le-am facut, daca un bec de semnalizare lipseste, pe bord clik-aie mai repede - OK. Daca lipseste un bec din far (faza lunga sau scurta ), sau de pozitie - nici o semnalizare.
 De ce ? Asa face toate? Sau este iar o economie SKODA ca si pentru reglarea iluminarii bordului?

Offline coco_caty

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mar 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 148
  • Karma: +1/-0
Raspuns: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #95 : Septembrie 12, 2008, 02:57:42 p.m. »
corect, iti fuge spatele, dar nu foarte mult ca si cum nu ai avea ESP, dar simti in acelasi timp cu se franeaza rotile , pana la oprire. :-SS e frumos si pe piatra cubica sa te dai , mai ales daca e putin uda sau are praf pe ea.  :082:

Offline liv_sibiu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Dec 2007
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 3014
  • Karma: +14/-3
  • Auto: 1,9 TDI PD , 77 kW ,
Raspuns: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #94 : Septembrie 11, 2008, 07:55:35 p.m. »
am si eu o intrebare?????? daca ai PDG iti trebuie si ESP.......am auzit ca pdg'ul fara esp in curbe cam fuge masina de spate.....e adevarat?
Poti sa ai 2 ESP-uri si Mercedes Brabus , ca nu mai ai ce face  daca fortezi limitele ( legile fizicii )
Cand fuge masina de spate , da de volan in partea in care fuge spatele si te redresezi . Antreneaza-te pe zapada , e demential .
« Ultima Modificare: Septembrie 11, 2008, 07:58:35 p.m. de liv_sibiu »
Skoda Octavia II Trend , 1,9 TDI / BXE -105 CP/250 Nm , CV manuala , PDG , tempomat , s.a.

Offline Daniel

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 2789
  • Karma: +3/-0
  • Garfield I'm not always right, but I'm never wrong
  • Auto: Tivoli Grand, 1.5 GDIT 163 CP
Raspuns: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #93 : Septembrie 11, 2008, 05:11:46 p.m. »
Nu cred, pentru ca nu vad legatura intre ele ca sa nu functioneze unul fara celalalt.

La PGD e vorba de mecanica, adica suspensii (arcuri si amortizoare) si scutul de dedesupt,

iar la ESP e electronica (vezi definitia din Dictionarul nostru de termeni http://www.skoda-club.ro/index.php?topic=60.msg385#msg385):

Program electronic de asigurare a stabilităţii. Cu ajutorul ESP-ului se poate creşte capacitatea de control asupra autovehiculului în situaţiile limită ale dinamicii de deplasare. De exemplu, în cazul curbelor luate prea rapid. ESP-ul extinde funcţia ABS si reduce pericolul de derapare, în orice condiţii ale carosabilului. Prin intervenţia punctuală asupra managementului motorului şi asupra frânelor, ESP-ul împiedică o posibilă derapare a autovehiculului. ESP-ul actioneaza în întreg domeniul de viteze şi se cuplează automat la fiecare pornire a motorului. Acest sistem poate fi cuplat şi decuplat în caz de necesitate, prin apăsarea tastei ESP. Dacă ESP-ul este decuplat, lampa de control este aprinsă în permanenţă. Acest lucru este însă recomandt numai în cazul rularii cu lanţuri de zăpadă şi în cazul suprafeţelor de rulare afanate, necompacte de exemplu zăpadă , nisip, pietris.
Skoda Fabia Sedan Elite, 1.4 MPI, benzina, 16 V, 101 CP
Fosta Skoda Octavia 2 Elegance, 1.8 TFSI, 16 V, 160 CP

Offline SupraLeveL

  • Junior
  • *
  • Joined: Sep 2008
  • Locaţia: Alexandria
  • Mesaje postate: 33
  • Karma: +0/-0
Raspuns: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #92 : Septembrie 11, 2008, 04:06:09 p.m. »
am si eu o intrebare?????? daca ai PDG iti trebuie si ESP.......am auzit ca pdg'ul fara esp in curbe cam fuge masina de spate.....e adevarat?
Skoda Octavia 2, 1.6 mpi, 102cp, model de echipare Trend+cateva dotari.

Offline CristianH

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2008
  • Locaţia: Sighisoara
  • Mesaje postate: 1028
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Ex SOT 1.9tdi, ALH
Raspuns: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #91 : Septembrie 01, 2008, 10:37:44 a.m. »
Multumesc, e clar.

Ieri am mers prima data noaptea si am fost tentat de un reglaj al iluminarii bordului.

Numai bine.

Offline geolik

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: Bucuresti (Militari - Lujerului) B - 19 - HRI
  • Mesaje postate: 763
  • Karma: +9/-0
  • Barbatii adevarati apreciaza CUPLU nu CP!
    • Blog
  • Auto: Octavia Tour, 1.9PD
Raspuns: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #90 : Septembrie 01, 2008, 10:29:37 a.m. »
Salutare.
Skoda Octavia Tour nu are aceasta optiune. Octavia I avea.......
nici automat nu se regleaza!
vestea buna este ca geamurile electrice fata sunt dotare de serie acum la SOT!

G.
Octavia Tour, 1.9 TDI PD AXR, Argintiu, ESP, tempomat, full electric, climatronic, etc. Acest autoturism reuneste cele doua vicii ale mele: se numeste OCTAVIA si are VIN.

Offline CristianH

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2008
  • Locaţia: Sighisoara
  • Mesaje postate: 1028
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Ex SOT 1.9tdi, ALH
Raspuns: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #89 : Septembrie 01, 2008, 08:38:01 a.m. »
Salutare,

 Revin tot la echipamentele electrice : in cartea tehnica scrie ca pot regla intensitatea iluminarii bordului folosind potentiometrul dedicat de langa blocul de lumini alaturi de cel pentru reglarea farurilor. La mine acolo se afla doar potentiometrul pentru reglarea farurilor si nimic altceva.
 Sa inteleg ca nu am posibilitatea reglarii luminii din bord sau se produce automat aceasta reglare functie de lumina ambientala ?

Numai bine in septembrie.
« Ultima Modificare: Septembrie 01, 2008, 10:38:52 a.m. de CristianH »

Offline tny

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mai 2008
  • Locaţia: constanta
  • Mesaje postate: 345
  • Karma: +0/-0
  • .......
  • Auto: simply clever
Raspuns: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #88 : August 30, 2008, 12:45:45 a.m. »
la fel am patit si eu =)) nu stiam de lucru asta si stateam in spatele blocului cu telecomnda in mana si vecini se uitau mirati de stau asa atent :D dar a meritat........sau ridicatsi au si coborat :D  :x  :x
skoda superb 1.9 TDI 172cp 2005 tuned by Jeff

Offline Admin

  • Life is tough. Great!
  • Administrator
  • *****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: 47°47'24''N 22°53'24''E
  • Mesaje postate: 2603
  • Karma: +14/-2
  • Waste Allocation Load Lifter - Earth Class
Raspuns: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #87 : August 29, 2008, 11:50:51 p.m. »
Se ridica la inchidere prelungita si coboara la deschidere prelungita.
Asa patesti daca nu citesti manualul de utilizare.

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
[Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 [24] 25 26 27 28
29 30