Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Diverse probleme legate de bateriile auto  (Citit de 272840 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline corin

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Iun 2008
  • Locaţia: MS
  • Mesaje postate: 436
  • Karma: +3/-1
  • Per aspera ad astra
  • Auto: TOUR 1.6 BFQ AT
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #467 : Noiembrie 11, 2013, 05:51:22 p.m. »
55AH daca imi amintesc bine. Tudor parca... a mers vreo 5 ani
"Unde nu cad ploile, nu pot ca sa creasca flori/ Unde nu sunt oameni buni, nu exista sarbatori!" Poem - The Motans feat. Irina Rimes

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #466 : Noiembrie 11, 2013, 03:56:23 p.m. »
Ambele is destul de cunoscute... Ce capacitate are bateria pe care vrei sa o inlocuiesti ?
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline corin

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Iun 2008
  • Locaţia: MS
  • Mesaje postate: 436
  • Karma: +3/-1
  • Per aspera ad astra
  • Auto: TOUR 1.6 BFQ AT
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #465 : Noiembrie 11, 2013, 10:56:44 a.m. »
Ca sa nu m-ai deschid un topic nou, ar trebui sa iau o baterie pe cielo sotiei, am gasit pe mag.virtuale de la noi 2 variante care se invart in jurul a 200 ron.
Una e rombat Calciu 62AH si ailalta e Carranda Maxima 55 AH. Ati avut modelele astea, sunt bune, care s-o iau pana la urma, masina e scoasa cel mult de doua ori pe sapt max 10 km/zi.
Eu m-as orienta spre cea din urma din acest considerent, dar n-am auzit pana acum de firma asta din B cica.
"Unde nu cad ploile, nu pot ca sa creasca flori/ Unde nu sunt oameni buni, nu exista sarbatori!" Poem - The Motans feat. Irina Rimes

Offline ff_2004_06

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 2281
  • Karma: +0/-0
  • ...
  • Auto: Fosta: O2 DSG 1.9 TDI
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #464 : Noiembrie 03, 2013, 10:14:46 p.m. »
...
Nu se poate sterge eroarea de airbag, deci poate trebuie sa caut si la alte topicuri rezolvarea problemei, :) dar  poate fi doar bateria de vina? 
Ai eroare "Airbag fault" pe bord si martorul sta aprins permanent?
Daca da, sunt sanse sa fie ce am patit eu: un cablu intrerupt undeva (la mine a fost la trecerea prin "manunchiul" de cabluri din portiera). Fa o diagnoza, eroarea ar trebui sa zica suficient.
Ex: 2008 O2 1.9 TDI DSG6

Offline camilus

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Ian 2012
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 225
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Skoda Octavia
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #463 : Noiembrie 03, 2013, 09:20:39 a.m. »
eroarea de airbag nu e de la baterie...daca ai bateria descarcata singurul sezor aprins in bord este cel de directie care se stinge dupa ce pornesti masina si faci 10-20 m
iar 12.5V la bornele bateriei in gol cat ai masurat tu inseamna ca bateria este inca buna...de la 12.3V in jos ar trebui sa-ti faci probleme si sa o pui, eventual, pe un redresor
Skoda Octavia 1.9 TDI, BXE 2008

Offline bodorjzsolt

  • Doar inscris
  • Joined: Iun 2013
  • Locaţia: Cluj Napoca
  • Mesaje postate: 6
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: O2 vRS 2TFSI
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #462 : Noiembrie 02, 2013, 08:49:12 p.m. »
Nu am masina de noua, nu stiu daca a fost schimbata bateria pe ea, dar unele semnale zic NU. O conduc mai mult in WE, saptamana sta in garaj. Primul semn a fost ca, s-a aprins martorul de airbag (dupa verificari cel de pasager). Al doilea: intro sambata am constatat, ca a uitat posturile radio setate. La masuratori, 12,5v inainte de pornire, 14 cu motorul pornit, citeam undeva ca trbuie masurata si puterea la pornire- urmeaza.
Nu se poate sterge eroarea de airbag, deci poate trebuie sa caut si la alte topicuri rezolvarea problemei, :) dar  poate fi doar bateria de vina? 

Offline L U C I

  • Expert
  • ***
  • Joined: Sep 2007
  • Locaţia: Braila
  • Mesaje postate: 2264
  • Karma: +1/-0
  • trolez
  • Auto: bmw 525d
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #461 : Octombrie 12, 2013, 06:29:54 p.m. »
inlocuieste-o sa nu ai batai de cap mai incolo.

Offline Avenger

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mar 2013
  • Locaţia: Bistrita
  • Mesaje postate: 325
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O3 RS TSI
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #460 : Octombrie 12, 2013, 01:29:27 p.m. »
oke, cateva intrebari in plus atunci:
1. ce inseamna ingrijit?
2. ce baterie sa-mi iau, am pe masina una de 61Ah, dar habar n-am ce curent de pornire cum zicea cineva mai jos in topic
3. daca am facut cu o zi inainte o cursa de vreo 60km, inseamna ca e gata bateria, nu mai tine incarcarea, deci schimbat 100% nu?, eu unul nu vreau ca intr-o dimineata cand sa plec la servici sa ma plang la ea


mersi de informatii.

Offline vivaro

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 108
  • Karma: +0/-0
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #459 : Octombrie 12, 2013, 07:50:49 a.m. »
Daca nu pleci departe de lumea civilizata, nu trebuie inlocuita preventiv; cand nu mai porneste, mergi si cumperi una noua. Dragos are dreptate, nu trebuie una originala, chiar si Rombatu' tine 5 ani daca este ingrijita (atat are a mea ).
Octavia 2 Elegance 1.9 tdi(BJB)-2005

Offline DragosM

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2012
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 764
  • Karma: +0/-0
  • B-41-TSN
  • Auto: Octavia Tour II 1.4
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #458 : Octombrie 11, 2013, 06:18:05 p.m. »
Nu trebuie sa iei originala! Varta sau Bosch este ok!
Da se poate ca o baterie sa tina mult si bine :) Am o baterie pe o masina din 2006 si inca nu a facut problem pana in prezent!
 
Parerea mea e sa incerci sa intri in iarna cu ea si daca vezi ca face figuri la temperaturi scazute faci un drum la un magazin si gata!
 
 
« Ultima Modificare: Octombrie 12, 2013, 11:29:46 p.m. de FDR »
Skoda Octavia Tour II 1.4MPI 80cp
Kia Rio 1.5crdi 110cp 235Nm

Offline Avenger

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mar 2013
  • Locaţia: Bistrita
  • Mesaje postate: 325
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O3 RS TSI
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #457 : Octombrie 11, 2013, 06:10:30 p.m. »
Nu mai deschid topic nou, am o intrebare pentru experti: azi am fost pana la reprezentanta ca sa-mi pregatesc masina de iarna. I-am pus sa verifice baterie si antigel. Antigel ok, -35 Grade, baterie cica nici nu putea sa faca testul aparatul ala al lor, din cate am vazut scria ca ar avea undeva ~9.9V bateria. Ei zic ca ar trebui schimbat, la magazinul Rombat m-au sfatuit s-o pun la redresor si sa revin la ei, pentru ca ar fi sub parametrii si trebuie incarcat. Sunt nelamurit pentru ca ieri am facut vreo 60km in afara orasului si ar fi trebuit sa fie incarcat, plus ca ziceau la reprezentanta cum ca bateria e cea originala din fabrica din 2004, aoleu.
Acuma, are rost sa mai incarc si sa pierd vremea sau s-o schimb direct cu una originala( daca tine si aia 9 ani e foarte bine), sau sa iau una mai ieftina care s-ar putea sa ma tina numai vreo 2 ani...  ?
« Ultima Modificare: Octombrie 11, 2013, 06:22:07 p.m. de M i c u t z u »

Offline mihaibarbu

  • Junior
  • *
  • Joined: Ian 2011
  • Locaţia: arad
  • Mesaje postate: 41
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: skoda fabia 1,4mpi
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #456 : Septembrie 27, 2013, 01:08:05 p.m. »
Se pare ca am facut bine ceea ce am facut cu cablul ala , am verificat acum traseul de la +alternator trece printr-o siguranta de 175 amperi de pe capacul de la baterie iar apoi tot la + baterie ajunge,eu legasem direct la +baterie acum am dat jos de pe borna +baterie si am pus pe surubul dinainte de  siguranta de 175 A ca sa nu o anulez,Practic am intarit decat legatura intre + alternator si + baterie,nu am anulat nimic,totul este in regula acum imi incarca intre 14,4 si 14,6.. Ciudat ca de la o legatura oxidata sa pierzi aproape 1 volt si bateria sa nu fie niciodata incarcata cum trebuie cu 12,5 volti cum scrie in carte ci cu 11.6-11.8 volti

Offline mihaibarbu

  • Junior
  • *
  • Joined: Ian 2011
  • Locaţia: arad
  • Mesaje postate: 41
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: skoda fabia 1,4mpi
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #455 : Septembrie 27, 2013, 12:09:49 p.m. »
poate ai totusi o problema la cablurile de la baterie la alternator, de aia cand ai mai pus unul ti-a crescut voltajul. Ti-a fost umblat pe acolo, inlocuite cablurile cu altele mai subtiri? Ai facut masuratoare doar la baterie, direct pe ea, la borne?
Nu a fost schimat nici un cablu, tot cablul vechi este dar probabil ca a oxidat la contacti,cat despre masuratoare,am facut masurarea pe bornele bateiei.inainte aveam 13,6  cu motorul pornit 13,8 si 11,8 -11,9 cu el oprit,acum am 14,4 14,6 cu el pornit si 12,4 12,5 cu el oprit .

Offline mihaibarbu

  • Junior
  • *
  • Joined: Ian 2011
  • Locaţia: arad
  • Mesaje postate: 41
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: skoda fabia 1,4mpi
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #454 : Septembrie 27, 2013, 11:59:17 a.m. »
Bateria am luat-o de la un service. dar nu mai m-am dus sa imi faca si garantia,dar nu este ea de vina din moment ce alternatorul baga doar 13,6 13,8 inainte,masurat pe bornele bateriei iar cand am  masurat - baterie+ alternator Aveam  14,4 14.6 volti de aia am hotarat sa mai trag firul  acela pana la baterie ca sa bage cei 14,5 volti pe baterie nu 13,8 cum baga inainte dar oare afecteaza ceva daca am facut asta mai este un regulator de voltaj pe undeva care comanda cat curent intra in baterie si eu l-am anulat cand am pus firul ala sau numai ala de pe alternator exista,nu am reusit sa observ bine traseul firului + de la alternator sa vad dca duce direct la baterie.Astept opinii sa imi spuneti daca am facut cumva o prostie sau nu,sau cablul vechi era oxidat si punandu-l pe asta in paralel am crescut conductivitateasi acum imi baga cat trebuie

Offline danut

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Iul 2009
  • Locaţia: cluj napoca
  • Mesaje postate: 101
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 1.9sdi
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #453 : Septembrie 27, 2013, 11:35:13 a.m. »
Cand ai facut garantia ce ti-au zis ? 13.6 se incadreaza in limite ?

Ai zis ca are 1 an si jumate, mai este in garantie, mergi la service poate depisteaza ei problema.

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 26, 2026, 09:12:57 p.m.]


Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby
[Iunie 26, 2026, 10:41:53 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
[29] 30