Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Skoda Superb 2.0 TDI 170HP 4x4  (Citit de 69869 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Alejinxique

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2011
  • Locaţia: Oradea/Cluj
  • Mesaje postate: 1501
  • Karma: +0/-0
  • Auto: BIA si AOKI
Re: Skoda Superb 2.0 TDI 170HP 4x4
« Răspuns #121 : Mai 24, 2012, 07:56:24 p.m. »
      Si eu sunt de acord cu Roberto. Garantia nu te ajuta in acest caz?

Offline roberto

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 3609
  • Karma: +4/-1
  • Laugh at your problems, everybody else does
Re: Skoda Superb 2.0 TDI 170HP 4x4
« Răspuns #120 : Mai 24, 2012, 03:57:12 p.m. »
Referitor la problema cu parbrizul...........nu-i ierta.
Land Rover Discovery 3

Offline silverboy3

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Nov 2009
  • Locaţia: Wroclaw
  • Mesaje postate: 195
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 2010 Superb 2.0 170
Re: Skoda Superb 2.0 TDI 170HP 4x4
« Răspuns #119 : Mai 24, 2012, 01:12:24 p.m. »
Salut,

Masina are aproape 30000km , parbrizul l-am schimbat la Autogrup, masina am lasat-o la 8 AM si la 5 PM am ridicat-o, parbrizul este Saint Gobain cu parasolar gri deschis, lucrarea a costat 18 mil si a fost pe CASCO.
Atitudinea lasa de dorit la Autogrup dar cel putin mi-au ascultat doleanta, nu am gasit urme de murdarie pe stalpi, nici bordul nu a fost murdar, doar mici urme de ciupitura in dreptul parbrizului pe stalpi. Probabil de la surubelnite sau alte scule.
Nu am ramas in service, am preferat sa plec si sa nu vad. Dupa 2 luni nu au fost mari probleme cu parbrizul, in schimb la cat de norocos sunt exact la clema in care prinzi tichete de parcare etc am observat mici stropi de apa. Asta din cauza faptului ca tot timpul am permisul de acces in parbriz, am observat ca e ud.
Sincer nu stiu ce sa fac, sa ma duc sa le zic ca nu e bine izolat sau sa il las asa si sa ma rog sa se colmateze cu mizerie porul.

Dupa 30000km cred ca am si prima problema mai serioasa. De cam 3 saptamani zgomotul de la pompa de motorina s-a accentuat, nu stiu exact de la ce ar putea fi, e aceeasi motorina masina merge ok, relantiul nu fluctueaza.
Alta problema chiar la motor se aude un zgomot destul de constant ca si cum o fulie nu ar fi centrata, zgomotul e la fel ca la o roata neechilibrata.
Masina nu da nici un semn in mers, ca nu ar trage motorul, sau sa aibe intreruperi dar zgomotele astea nu au existat.

O sa incerc sa ma duc la service sa vad ce zic si oamenii aia. Oricum ma face sa nu iau masina in concediu. Parca nu as vrea sa raman pe drumuri in alta tara.
2010 Superb 2.0 170 4X4

Offline Cornel

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Oct 2008
  • Locaţia: Bucuresti, R.F.G.
  • Mesaje postate: 215
  • Karma: +0/-0
  • Binele o duce rau in Romania!
  • Auto: O2, BSE, 1.6 MPI
Re: Skoda Superb 2.0 TDI 170HP 4x4
« Răspuns #118 : Martie 04, 2012, 08:45:39 a.m. »
Stai langa ei! Tupeu maxim, altfel or sa te faca toti pe oriunde mergi !

Offline silverboy3

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Nov 2009
  • Locaţia: Wroclaw
  • Mesaje postate: 195
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 2010 Superb 2.0 170
Re: Skoda Superb 2.0 TDI 170HP 4x4
« Răspuns #117 : Februarie 28, 2012, 06:49:28 p.m. »
Am vrut sa merg la Galati dar ar fi trebuit sa imi iau de 2 ori concediu, odata pentru constatare si odata pentru lucrare, plus drumul pana la Galati si inapoi la Cernavoda.
A fost mai usor sa merg la Constanta, va rog sa imi dati o parere daca e necesar sau nu sa stau langa ei in service cat timp imi fac lucrarea.
Eu as vrea sa stau macar cat timp pune parbrizul, dar pe de alta parte as pleca in oras numai ca sa nu vad si sa ma enervez daca isi bat joc de interiorul masinii.
2010 Superb 2.0 170 4X4

Offline Cristi 71

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Mesaje postate: 598
  • Karma: +0/-0
  • Cont sters
Re: Skoda Superb 2.0 TDI 170HP 4x4
« Răspuns #116 : Februarie 28, 2012, 03:30:54 p.m. »
Pai de ce nu mergi la tine la Galati? Eu ii evit pe astia de la Constanta ca sunt de doi bani si ma gandeam ca daca o fi sa fac vreo revizie la reprezentanta, sa merg la Galati sa-i "incerc" si pe aia...

Offline silverboy3

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Nov 2009
  • Locaţia: Wroclaw
  • Mesaje postate: 195
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 2010 Superb 2.0 170
Re: Skoda Superb 2.0 TDI 170HP 4x4
« Răspuns #115 : Februarie 28, 2012, 01:57:49 p.m. »
Maine sunt programat la schimbare de parbriz si efectuare de ITP la Autogrup.
Am deschid dosar de CASCO, sper sa nu isi bata joc de masina si sa iasa ok.
Cei de la receptie, consilierii de caroserii sunt foarte aroganti, parca ei imi dau bani mie, oricum mi-am promis ca daca nu imi place cum au lucrat o sa ii lucrez si eu maine ca sa fim chit. S-au adunat multi nervi din comportamentul asta extrem de superior fata de client.
2010 Superb 2.0 170 4X4

Offline n.cristian

  • Expert
  • ***
  • Joined: Iul 2009
  • Locaţia: HD/CJ
  • Mesaje postate: 1069
  • Karma: +0/-0
  • Lenea n-a ucis pe nimeni.
  • Auto: 1.6 MPI, BFQ
Re: Skoda Superb 2.0 TDI 170HP 4x4
« Răspuns #114 : Februarie 04, 2012, 06:56:26 p.m. »

In rest nu au gasit nimic aiurea.
Singura problema pe care o am acum e faptul ca porneste foarte greu atunci cand temperatura e sub -5 grade C (tin cheia cam 3-4 secunde ca sa porneasca, in momentul pornirii se aprind toti martorii de bord, daca motorul este cald porneste perfect). Ei au verificat bateria cu testerul VAG si au zis ca e ok nu ar trebui sa imi fac griji. Sper sa isi revina cand se mai incalzeste.


Eu am o Varta ES din 2003 și la pornire, îmi aprinde o parte dintre martorii din bord pt o secundă. Ideea e ca tensiunea la pornire rece să nu scadă sub 10.5 V. Am făcut un log tot cu VAG COM-ul și tensiunea s-a situat undeva la ~9.5V la pornire. Din câte am aflat de pe forum, testul cu un multimetru e sfânt, măsurarea cu vag-ul fiind doar orientativă.  ;)
Octavia 1 2004, 1.6MPI (BFQ) 102 Forest Gumpi, Black Magic
Do women shake the petrol pump after filling up, or is it just a man thing?

Offline silverboy3

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Nov 2009
  • Locaţia: Wroclaw
  • Mesaje postate: 195
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 2010 Superb 2.0 170
Re: Skoda Superb 2.0 TDI 170HP 4x4
« Răspuns #113 : Februarie 04, 2012, 05:15:40 p.m. »
Pai am intrebat si au inceput sa strambe din nas ca nu ar accepta decat uleiul, dar cand am ajuns la service tipul m-a intrebat unde sunt si consumabilele :) .
Data viitoare ma duc cu ele in sacosa, oricum la 3 ani o sa schimbe doar uleiul si filtrul de ulei, restul schimb eu acasa in afara de filtrul de motorina.

Uleiul a fost Castrol SLX Professional LL3 48 lei/ litru 
2010 Superb 2.0 170 4X4

Offline Andrei1980

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 1792
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Toyota Corolla 2.0 hibrida 140
Re: Skoda Superb 2.0 TDI 170HP 4x4
« Răspuns #112 : Februarie 04, 2012, 04:44:46 p.m. »
Preturile filtrelor identice cu ale mele de pe 1.4TSI. Pai in acest caz numai pretul de cumparare este mai mare in cazul unui motor ca acesta, intretinerea costa la fel, cel putin la consumabile.... :-/ . Masina si motorizare faina.
Toyota Corolla TS - 2.0 196, Exclusive, MY2024
Ex: Seat Leon ST, Skoda Octavia 2FL 1.4 TSI

Offline roberto

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 3609
  • Karma: +4/-1
  • Laugh at your problems, everybody else does
Re: Skoda Superb 2.0 TDI 170HP 4x4
« Răspuns #111 : Februarie 04, 2012, 03:37:00 p.m. »
Preturile filtrelor deja trec in categoria nesimtirii.  :68: De ce nu te-ai dus cu filtrele in sacosa? Eu asa am procedat pe intreaga perioada a garantiei.
Land Rover Discovery 3

Offline silverboy3

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Nov 2009
  • Locaţia: Wroclaw
  • Mesaje postate: 195
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 2010 Superb 2.0 170
Re: Skoda Superb 2.0 TDI 170HP 4x4
« Răspuns #110 : Februarie 04, 2012, 03:15:26 p.m. »
Salutare,

Masina va implini luni 2 ani :) . Pe 21 ianuarie am facut revizia de 2 ani, am avut 24400Km, costul reviziei a fost de 672 lei plus 192 lei uleiul cumparat de mine.
Revizia am facut-o la Ivas in Galati, baietii m-au lasat sa stau langa masina si am adus doar uleiul ca sa nu am probleme cu garantia extinsa (mai am 2 ani sau 60000 km).
Filtrele OEM la ei au avut un pret foarte mare:
- filtru ulei 49lei
- filtru aer 95 lei
- filtru polen 93 lei
- filtru motorina 170 lei
In afara de filtre a mai fost si lichidul de frana original B000750M3 59 lei , l-am gasit in magazin cu 48 lei aceeasi cantitate " Made in Germany"

Au lucrat curat, inclusiv la schimbul de lichid de frana, au acoperit aripa  cu o husa din material si piele. Au gasit o singura eroare, stergatorul stanga nu era recunoscut, dar au zis ca eroarea poate sa apara de la dificultatea miscarii pozitiei acestora daca au inghetat pe parbriz, avand acea pozitie de protectie la contact.

In rest nu au gasit nimic aiurea.
Singura problema pe care o am acum e faptul ca porneste foarte greu atunci cand temperatura e sub -5 grade C (tin cheia cam 3-4 secunde ca sa porneasca, in momentul pornirii se aprind toti martorii de bord, daca motorul este cald porneste perfect). Ei au verificat bateria cu testerul VAG si au zis ca e ok nu ar trebui sa imi fac griji. Sper sa isi revina cand se mai incalzeste.

Anvelopele au facut fata cu brio zapezii din Cernavoda si de pe autostrada, nu am avut nici o neplacere pana acum legata de zapada, urmeaza luna asta operatia cea mai dureroasa, schimbul de parbriz.

Poze cu husele de roti, codul jantelor originale Trifid (sunt Ronal ca si marca) si masina cu roti de iarna:
https://picasaweb.google.com/100984626575489517345/Masina?authuser=0&feat=directlink


« Ultima Modificare: Februarie 04, 2012, 03:18:16 p.m. de silverboy3 »
2010 Superb 2.0 170 4X4

Offline Vwiorel

  • Junior
  • *
  • Joined: Oct 2011
  • Locaţia: Brasov
  • Mesaje postate: 36
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Superb 2.0TDI
Re: Skoda Superb 2.0 TDI 170HP 4x4
« Răspuns #109 : Noiembrie 23, 2011, 11:28:45 p.m. »
Eu unul nu am sesizat problema cu portierele ,cu toate ca am mai intrat cu masina si pe drumuri proaste .Altfel subscriu la laudele aduse sistemului de lumini ,acesta fiind excelent ,desi se spunea ca Skoda nu exceleaza la acest capitol .
Audi, vidi, sile!

Offline silverboy3

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Nov 2009
  • Locaţia: Wroclaw
  • Mesaje postate: 195
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 2010 Superb 2.0 170
Re: Skoda Superb 2.0 TDI 170HP 4x4
« Răspuns #108 : Noiembrie 23, 2011, 03:58:25 p.m. »
Salutare :) ,

Am facut un drum de 1280km Bratislava-Cernavoda, viteza medie 72Km/h, consum mediu 5,7l/100km.
Am verificat toate lichidele la plecare, totul a fost ok, inclusiv nivelul uleiului se prezinta ca la revizie, consumul fiind foarte mic.
Acelasi lucru l-am facut si la sosire, nivelul era acelasi, nu am mers mai tare de 130km/h pe GPS, 136km/h pe bord.
Legat de anvelope, sunt foarte multumit de ele, am prins de la Sibiu zapada :) si foarte multa ceata, intre Sibiu si Ramnicu Valcea mai putin zapada dar o groaza de ceata. ABS-ul nu a intrat absolut deloc, am incercat sa testez aderenta pe asfalt ud sau inghetat cum am gasit la Sibiu si s-au comportant excelent la viteza de 60km/h.
Alt lucru foarte important pentru mine, in continuare sunt foarte multumit de blocul optic, Romania am facut-o noaptea si pot sa spun ca xenon-ul si proiectoarele fac toti banii. Am prins foarte multe masini la care le-am luminat drumul cand m-am apropiat de ei, lumina lor fiind foarte slaba.
Legat de drum, planul a fost sa opresc la Sibiu pentru odihna dar m-am simtit in stare sa continui, au asfaltat drumul dintre Sibiu si Ramnicu Valcea, podurile fiind intr-o stare mai buna. In rest drumul este ok, exceptie facand aglomeratia de pe centura Arad-ului, am pierdut 45 de minute ca sa ies de pe centura.
Sper sa nu apara nici o problema cu ea, pana acum fiind foarte multumit de fiabilitatea motorului si masina in general.
Un singur lucru cred ca este deranjant, atat pentru mine cat si pentru ceilalti posesori de Superb. Portierele se misca destul de tare pe chederul usii, daca drumul are destule denivelari, scartaitul devine deranjant, la mine se intampla la toate cele 4. Dar eu sper sa fie asta singura problema si sa nu am parte de nici un eveniment.

2010 Superb 2.0 170 4X4

Offline silverboy3

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Nov 2009
  • Locaţia: Wroclaw
  • Mesaje postate: 195
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 2010 Superb 2.0 170
Re: Skoda Superb 2.0 TDI 170HP 4x4
« Răspuns #107 : Noiembrie 14, 2011, 05:15:05 p.m. »
Am verificat si nu am in portbagaj acel cleste de plastic, nu l-am avut de la livrarea masinii, probabil m-au lucrat  baietii de la Autogrup sau altii.
2010 Superb 2.0 170 4X4

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 26, 2026, 09:12:57 p.m.]


Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby
[Iunie 26, 2026, 10:41:53 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 [27] 28
29 30