Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Relanti-ul variaza, motorul nu merge rotund  (Citit de 118333 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Seba76

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mai 2008
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 129
  • Karma: +0/-0
Re: Relanti-ul variaza, motorul nu merge rotund
« Răspuns #81 : Iunie 22, 2011, 10:28:32 p.m. »
Nu e aprins nici un martor. Sonda a fost vreo 60 de ron.
ex Skoda Fabia 1.4 16v/101cp 2001
Mercedes C 180 2002

Offline madicotuna

  • Doar inscris
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 10
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Skoda Fabia 1.4 16v
Re: Relanti-ul variaza, motorul nu merge rotund
« Răspuns #80 : Iunie 22, 2011, 12:33:53 p.m. »
Si mie imi face la fel, mai ales dimineata cand e mai racoare. Pornesc si dupa cateva secunde incepe sa variaze turatia, se ineaca, de vreo 2 ori s-a oprit de tot, dar dupa aceea merge normal. De un timp a luat-o razna si acul de la temperatura, dar am schimbat sonda de apa si si-a revenit in privinta indicatorului de temperatura.




Referitor la variatia de turatie din ce am inteles eu de la mecanic-ul meu pot fi mai multe bube. Bine mi-e nu mi s-a oprit masina niciodata cand variau turatiile.


Mi-a spus ca se intampla asta cand sonda lambda nu mai lucreaza corect si da ori prea multa benzina ori prea putina sau chiar catalizatorul dar dupa 160.000 km parcursi se poate lua in calcul.
Martorul de check engine este aprins?
Cat te-a costat sonda de apa?

« Ultima Modificare: Iunie 22, 2011, 12:35:38 p.m. de madicotuna »
Skoda Fabia 2003
1.4 16v - 75 CP

Offline madicotuna

  • Doar inscris
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 10
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Skoda Fabia 1.4 16v
Re: Relanti-ul variaza, motorul nu merge rotund
« Răspuns #79 : Iunie 22, 2011, 12:28:59 p.m. »
Nu poti avea "lag" ca nu e supraalimentat motorul... La rece exista socul automat care tine turatia mai ridicata la inceput.
Inca asteptam erorile citite...


Cand am zis "Lag" m-am referit la faptul ca da in nas, iar chestia asta nu se mai intamla de cand am schimbat toate piesele respective.
Am crezut ca poate exista o legatura intre faptul ca sta un pic mai turata masina la start cu martorul de Check Engine, dar acum m-am lamurit.
O sa revin cu detalii saptamana viitoare cand o duc la tester.
Skoda Fabia 2003
1.4 16v - 75 CP

Offline Seba76

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mai 2008
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 129
  • Karma: +0/-0
Re: Relanti-ul variaza, motorul nu merge rotund
« Răspuns #78 : Iunie 21, 2011, 09:54:02 p.m. »
Si mie imi face la fel, mai ales dimineata cand e mai racoare. Pornesc si dupa cateva secunde incepe sa variaze turatia, se ineaca, de vreo 2 ori s-a oprit de tot, dar dupa aceea merge normal. De un timp a luat-o razna si acul de la temperatura, dar am schimbat sonda de apa si si-a revenit in privinta indicatorului de temperatura.
ex Skoda Fabia 1.4 16v/101cp 2001
Mercedes C 180 2002

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Relanti-ul variaza, motorul nu merge rotund
« Răspuns #77 : Iunie 21, 2011, 09:35:09 p.m. »
Nu poti avea "lag" ca nu e supraalimentat motorul... La rece exista socul automat care tine turatia mai ridicata la inceput.
Inca asteptam erorile citite...
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline madicotuna

  • Doar inscris
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 10
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Skoda Fabia 1.4 16v
Re: Relanti-ul variaza, motorul nu merge rotund
« Răspuns #76 : Iunie 21, 2011, 12:36:55 p.m. »
Ideea e ca masina trage foarte bine, n-am lag n-am nimic. Doar ca acum am descoperit ca atunci cand pornesc masina la rece (dupa ce a stat cel putin 3 ore) imi sta pentru 2 min la ~1200 rpm si tremura motorul dupa care isi revine si e ok indiferent ca plec imediat cu ea sau mai stau sa scada la ~ 800 rpm in cat sta ea normal.
Skoda Fabia 2003
1.4 16v - 75 CP

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Relanti-ul variaza, motorul nu merge rotund
« Răspuns #75 : Iunie 17, 2011, 01:35:12 p.m. »
Mai fa o citire dupa erori, cam greu sa ghicim in atatea cazuri... 1.4 8v / 16v de la VAG are multe hibe posibile, de ex o cauza pt care nu trage ar fi ca nu creste presiunea in rampa de alimentare la punerea contactului.
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline madicotuna

  • Doar inscris
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 10
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Skoda Fabia 1.4 16v
Re: Relanti-ul variaza, motorul nu merge rotund
« Răspuns #74 : Iunie 17, 2011, 12:18:28 p.m. »
Salut,


Si eu am o problema cu Skoda mea:
Caracteristici: motor 1.4 16v 75CP cod motor AUA - 160.000 km luata din Germania si de curand am avut probleme de genul:


- Check Engine aprins
- La relanti oscila foarte mult turometru (scadea in turatie pana la 500 rpm si urca pana la 1500 rpm)
- Consum cu 20% mai mult decat normal
- Nu accelera cursiv, mai ales cand acceleram puternic ("dadea in nas") nu puteam depasi ca nu stiam cum reactioneaza.
Asta dupa 2000 km de mersc cu ea in Romania si bagat benzina de la noi


Am fost cu masina am pus-o pe tester si drept urmare am schimbat:
Erori au fost:


EGR insufficient flow
Sonda lamba
Missfire cylinder 4
Motorul ok - compresie 17


Am schimbat si curatat:
- EGR valve curatata
- Clapeta acceleratie curatata
- Sonda Lambda - 700 RON NGK
- Bobina de inductie - 220 RON
- 4 bujii NGK - 80 RON (le mai schimbasem odata, dar mecanicul mi-a recomandat niste bujii cu un singur pin fata de cele anterioare care au fost cu 4. explicatia a fost ca cele cu un singur pin sunt mai calde si fac aprinderea mai bine, se recomanda la masini trecute de 100.000 km)
- O Fisa de la bujia 4 - 60 RON
- Plus revizia facuta (ulei + filtre) - 300 RON
- Manopera - 200 RON
Acum masina merge extraordinar cu o singura exceptie. S-a aprins din nou martorul de check engine. Nu stiu de dq mai are.


Aveti vreo idee?


Cineva mi-a zis ca e posibil sa fie si de la releul ventilatoarelor de la motor ( Am avut o problema cu ea, atunci cand am pornit AC a crescut temperatura motorului si m-a avertizat. Am lasat-o sa se raceasca si m-am dus direct la service. Nu mai avea presiune in compresor deoarece aveam doar 120 ml de freon. Mi-a facut "plinul" si mi-a inlocuit rezistenta de la baterie care e lagata la ventilatoare, iar acum merge ok numai ca atunci cand ajunge la 950 C pornesc ambele ventilatoare direct pe treapta a doua)


Credeti ca e posibil sa fie de la releu martorul aprins?


Multumesc,
« Ultima Modificare: Iunie 17, 2011, 12:20:32 p.m. de madicotuna »
Skoda Fabia 2003
1.4 16v - 75 CP

Offline Cristi_YNG

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Aug 2009
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 344
  • Karma: +0/-0
  • nu conteaza masina, conteaza soferul
  • Auto: 1.2 12V 70CP
Re: Relanti-ul variaza, motorul nu merge rotund
« Răspuns #73 : Iunie 08, 2011, 12:01:58 p.m. »
si la noua fabie se intampla sa varieze mai ales in perioada calda a anului
Skoda Fabia Elite 1.2 70 CP

Offline drapar

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 1255
  • Karma: +1/-0
  • De catva timp inscris
  • Auto: Golf VII 1.0 TSI
Re: Relanti-ul variaza, motorul nu merge rotund
« Răspuns #72 : Iunie 07, 2011, 11:33:02 p.m. »

a facut cineva?


1.2 HTP cod BME a avut ceva probleme fata de 1.2 HTP cod AZQ, iar astea s-au rezolvat prin modificarea soft-ului ECU.
VW Golf VII FL Comfortline 1.0 TSI 115 CP - MY2019
Skoda Octavia II FL Drive Plus 1.6 TDI 105 CP - MY2012 (retired); Skoda Octavia II FL Business 1.2 TSI 105 CP - MY2010 (retired); Skoda Fabia I FL Combi Elite 1.2 HTP 64 CP - MY 2004 (retired)

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Relanti-ul variaza, motorul nu merge rotund
« Răspuns #71 : Iunie 07, 2011, 03:36:57 p.m. »
Rulajul nu reclama o problema de injectoare.
Mergi la o reprezentanta si roaga sa verifce dupa cod VIN daca exista vreun workshop sau actiune extinsa la masina ta.
Intr-o vreme s-au schimbat softurile motor pt a se adapta injectoarele...
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline Valiciu

  • Junior
  • *
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 37
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Fabia I 1.2/ BME
Re: Relanti-ul variaza, motorul nu merge rotund
« Răspuns #70 : Iunie 06, 2011, 11:22:36 p.m. »
masina are 54.000 km si e din 2006! eu am cumparat o la 51800.
o sa mai incerc in week end o diagnoza!

am mai citit de acest update care ti l face doar la service autorizat skoda ... dar pana acum nu am ajuns la unul autorizat :-)
a facut cineva?

Offline drapar

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 1255
  • Karma: +1/-0
  • De catva timp inscris
  • Auto: Golf VII 1.0 TSI
Re: Relanti-ul variaza, motorul nu merge rotund
« Răspuns #69 : Iunie 06, 2011, 09:36:46 p.m. »
HTP-ul nu are update-uri pentru soft-ul de ECU ?
VW Golf VII FL Comfortline 1.0 TSI 115 CP - MY2019
Skoda Octavia II FL Drive Plus 1.6 TDI 105 CP - MY2012 (retired); Skoda Octavia II FL Business 1.2 TSI 105 CP - MY2010 (retired); Skoda Fabia I FL Combi Elite 1.2 HTP 64 CP - MY 2004 (retired)

Offline vasis

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mai 2009
  • Locaţia: craiova
  • Mesaje postate: 126
  • Karma: +0/-0
Re: Relanti-ul variaza, motorul nu merge rotund
« Răspuns #68 : Iunie 06, 2011, 08:36:39 p.m. »
Aceeasi problema, la Fabia 2 1.2 70CP, variatie de turatie la prima cheie dimineata, incepe cu 1100 de ture, urca chiar la 1800 pt cateva secunde, apoi coboara brusc pana la 800 si a avut tendinta sa se opreasca, dupa care s-a stabilizat la 1100.
Aceasta problema apare numai vara, inca din perioada de rodaj am inceput sa folosesc benzina de 100 si nu s-a mai intamplat, din aceasta iarna am inceput sa bag si de 95, problema nu a aparut dar odata cu incalzirea si mai ales acum vara a inceput din nou.
O sa bag din nou carrera 100 sa vedem daca se rezolva.
De obicei la prima cheie se ducea in 1100 de ture si dupa 10 s cobora la 800.
Care sa fie explicatia ? Benzina proasta
Noua Fabia 1.2 70 CP

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Relanti-ul variaza, motorul nu merge rotund
« Răspuns #67 : Iunie 06, 2011, 08:04:57 p.m. »
Ramai cu benzina Efix95 pt motorul tau.

Injectoarele se curata doar cand is deja "vechi"... cati km are masina ?
Sonda Lambda este o reala problema la motorizarile 1.2 HTP din pacate, dar nu schimba nimic pana nu pica...sau nu esti absolut sigur ca-i pe duca (de aceea recomandam cateva teste pe VAG)
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
[Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 [24] 25 26 27 28
29 30